Być liderem

Wielu ludzi twierdzi, że pracowałoby wydajniej i z większym zapałem gdyby ich szef był bardziej otwarty, bardziej elastyczny, lepiej ich motywował, lepiej ich znał, zachęcałby ich do kreatywności i realizacji samych siebie. Jednym słowem – był liderem. Co innego  bowiem być liderem formalnym, którego ludzie muszą słuchać a co innego prawdziwym liderem, którego ludzie słuchać chcą.

Prawdziwi liderzy to ludzie, którzy:

 1. sprawiają by ich podwładni identyfikowali się z celami firmy. Większości ludzi przychodzi z trudem wytyczenie sobie celów, dlatego gdy ktoś potrafi ich przekonać, że realizując pewne zadanie uczestniczą w czymś posiadającym głębszy sens nie tylko dla firmy, ale również dla nich samych, z ochotą podążają za takim przywódcą i są w stanie pracować po godzinach choćby cały tydzień byle zadanie zostało ukończone.
 2. wzbudzają wewnętrzną motywację w sobie i ludziach podążających za nimi. By cele firmy były realizowane potrzebny jest jeszcze szczery entuzjazm podtrzymywany przez przekonanie o końcowym sukcesie zadania i jego sensowności. Jeśli pesymizm zastąpi zapał, podwładni szybko stracą wolę do działania.
 3. zachęcają innych by realizowali swój potencjał. Prawdziwi liderzy wydobywają z innych to co najlepsze dając im szansę na rozwój. Każdy z nas chce mieć poczucie, że wykorzystuje swoje możliwości w stopniu maksymalnym i kiedy ktoś daje nam szansę na samorealizację jednocześnie podsycając naszą wiarę we własne siły, pójdziemy za takim człowiekiem jak w ogień.

wewnętrzna motywacja umiejętność przewodzenia umiejętność postępowania z ludźmi motywacja lider zespołu jak być liderem cechy przywódcy być liderem

J. D. Rockefeller powiedział kiedyś: „umiejętność postępowania z ludźmi jest takim samym towarem handlowym jak cukier czy kawa. I zapłacę za tę umiejętność więcej niż za jakąkolwiek inną pod słońcem.”. W świecie biznesu maksyma ta aktualna jest do dziś. Każdy z nas chciałby pracować dla szefa, który jest prawdziwym liderem i każdy prawdopodobnie liderem takim chciałby być.

Zobacz: Opłacalny optymista >>

Co sprawia, że jedni posiadają umiejętność przewodzenia, a inni nie potrafią spowodować by ich podwładni wykonywali powierzone im zadania na wysokim poziomie? Oczywiście kompetencje i pewne określone zachowania są istotne. Najważniejszy jest jednak charakter. To on bowiem pokazuje kim naprawdę jest lider. Niektórzy twierdzą, że z charyzmą trzeba się urodzić. Inni, że cechy lidera trzeba w sobie wypracować. Jednak prawda leży gdzieś pośrodku. Istnieją ludzie, którzy w naturalny, wręcz podświadomy sposób stają na czele grup już w przedszkolu i gdziekolwiek się nie pojawią zawsze znajdą osoby chętne by za nimi podążać. Każdy człowiek zmienia się wraz z wiekiem i zadaniami jakie stawia przed nim życie, więc jeśli ktoś ma oczy szeroko otwarte i potrafi się uczyć, może stać się pewnego dnia fantastycznym liderem, mimo iż nie wykazywał wcześniej żadnych przywódczych zdolności.

~MN

About the Author

Related Posts

 1. Coco Reply

  niestety prawdziwy lider to dzisiaj rzadkość…

 2. Artur Reply

  nawet dobry szef, którego by można szanować to rzadkość

 3. Wiesław Gr. Reply

  Łatwo narzekać a to naprawdę trudne kierować grupą – nawet nie wiecie jak ciężko wypośrodkować relację szef-kolega.. odkad jestem przełożonym działu, ciągle mnie ktoś ocenia

Leave a Reply

*