Między reklamą a sztuką

Ambient marketing to dosyć nowe pojęcie w słowniku znawców tematu promocji i reklamy. Taka forma ekspresji balansuje bowiem na granicy sztuki. Romansuje z lekka ze street-artem, prowadząc przy tym dialog z tradycyjnymi środkami reklamy np. plakatem.

Media ambient to termin, który pojawił się w 1999 roku w żargonie pracowników brytyjskich mediów. Dziś jest on określeniem używanym na co dzień w przemyśle reklamowym odnoszącym się do tych form ekspresji, które łączą stare i nowe techniki przekazu. Łamiąc konwencję i kreując ciekawe doznania estetyczne ambient marketing wzbudza to, czego baner czy plakat już w nas poruszyć praktycznie nie mają szans – czyli emocje. Wykorzystuje alternatywne media i nietradycyjne nośniki przekazu. Tworzy nową, reklamową rzeczywistość, która zostaje wchłonięta i zasymilowana przez przestrzeń miejską.

Zobacz: Bez Facebooka ani rusz! >>

Niekonwencjonalna forma promocji to dziś jedno z podstawowych wymagań sukcesu. Odbiorcy mediów są bowiem atakowani z każdej strony przez nachalne reklamy. Ambient marketing nie stawia na usilne próby dotarcia do klienta. Wręcz przeciwnie. Dopasowuje się do otaczającej go przestrzeni i zostaje dzięki temu uznany za naturalny jej element. Co więcej, a może wręcz – co najważniejsze, ambitna reklama przykuwa uwagę nie samą treścią perswazyjną, a raczej formą swojego istnienia. Nie atakuje, a wchodzi w interakcję.

Ambient marketing to z reguły jednorazowa realizacja dopasowana pod konkretny produkt. Powód? Nie może być utrwalona na stałym nośniku. Można ją porównać do prowadzonej luźno rozmowy, która zaczyna się i kończy bez konkretnych wniosków, ale jednocześnie zapada w pamięci. Paralela między interakcją a taką formą reklamy nie jest przecież przypadkowa. W skład ambitnej kampanii wchodzą przeważnie takie formy promocji jak marketing wirusowy czy partyzancki, buzz-marketing oraz e-mail marketing. Są to jednak raczej działania wspomagające komunikację z odbiorcami danej firmy.

Zobacz: Feng Shui Biura >>

Poniżej przedstawiamy niektóre rozwiązania, jakie zostały dotychczas poczynione na polu ambient marketingu.

reklama kreatywna reklama ambientowa ambient media ambient marketing ambient reklama kreatywna reklama ambientowa ambient media ambient marketing ambient reklama kreatywna reklama ambientowa ambient media ambient marketing ambient reklama kreatywna reklama ambientowa ambient media ambient marketing ambient reklama kreatywna reklama ambientowa ambient media ambient marketing ambient reklama kreatywna reklama ambientowa ambient media ambient marketing ambient

~KW

Internetowa bibliografia i przydatne linki:

letsfunky.wordpress.com

obudzsie.pl

marketing.ingate.pl

www.youtube.com

About the Author

Related Posts

Leave a Reply

*