Podwyżek nigdy dość

Któryś już raz w tym roku słyszymy, że zmianie ma ulec wysokość podatku VAT. Nowelizacja ustawy stworzona przez Ministerstwo Finansów ma na celu rozwianie plotek i wprowadzenie w życie zmian, o których mowa. Według założeń Rządu dzięki zwiększeniu podatku VAT kasa państwa zyska 67 mln zł. Zmiany dotkną kawiarnie, lodziarnie, restauracje, Pocztę Polską oraz branżę medialną.

W pierwszej kolejności pod skalpel chirurgicznego noża Ministerstwa Finansów mają iść kawiarnie. Do tej pory opodatkowanie sprzedaży kawy wynosiło 8%. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy parzenie naparu kawowego, jak i sama kawa, będą opodatkowane stawką podstawową.

11 mln zł wpłynie do budżetu państwa za sprawą zwolnienia z VAT usług pocztowych świadczonych przez Pocztę Polską, które nie mają powszechnego charakteru, w tym usługi indywidualnie negocjowane z klientami. W przyszłym roku zostaną one opodatkowane 23% VAT.

Kolejne są restauracje i lodziarnie. Zarówno sprzedaż lodów, jak i gotowych do bezpośredniego poszycia posiłków jest obecnie objęta 5-procentowym podatkiem. W 2013 roku będzie to już 3% więcej. Ile na tym zyska Państwo? Bagatela 56 mln zł.

Zobacz: Dni Przedsiębiorczości w Poznaniu >>

Wyższym podatkiem zostanie także obarczona branża medialna. Już nie 8, a 23% VAT zapłacą w 2013 roku producenci programów telewizyjnych oraz radiofonicznych, usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych, usług związanych z projekcją filmów oraz usług z zakresu nagrywania dźwięku i wydarzeń na żywo.

Prace nad nowelizacją ustawy trwają. Wszystko może jeszcze więc ulec zmianie, choć, jak podkreśla Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów, poprawki w największej części będą dotyczyły dopasowania nowych przepisów do wytycznych Unii Europejskiej.

~KW

Źródła: 1
About the Author

Related Posts

  1. Radek H. Reply

    Tak, jasne! Niech wyniszczą małe biznesy! Za chwilę będziemy mieć tu drugą Szwecję, gdzie istnieją tylko ogromne korporacje bo małym przedsiębiorcom nie opłaca się zakładać firm przez irracjonalne podatki… Nie dość, że kryzys, to jeszcze rząd znowu rzuca nam kłodę pod nogi.

  2. Andrzej Reply

    VAT 23% to dużo, ale właściwie dlaczego wszyscy wcześniej musieli płacić normalną stawkę VAT, a producenci telewizyjni czy kawiarnie już nie? Inna sprawa, że jak zwykle ministerstwo „zwala” winę na Unię Europejską, ciekawe czy w Brukseli o tym wiedzą:)

Leave a Reply

*