Każdy z nas pewnie nie raz poszukiwał pracy. Ponieważ anonse w prasie odeszły już do lamusa zazwyczaj korzystamy z portali ogłoszeniowych, na których wybór jest nieporównywalnie większy, a i pracodawcy podają więcej szczegółów dotyczących zatrudnienia. Coraz częściej jednak pojawiają się oferty wystawiane przez agencje pracy, biura pośrednictwa lub firmy rekrutacyjne. 

Tajemnica

Często agencje nie podają dla jakiej firmy przeprowadzają rekrutację. Najczęściej pojawia się wówczas informacja „rekrutacja ukryta” lub „Przeprowadzamy rekrutację dla naszego klienta, międzynarodową firmę z branży X”. Ponieważ niewiele to mówi ewentualnym kandydatom, w sieci pojawiają się nerwowe pytania: co to znaczy? Czego można się spodziewać? Dlaczego tak się dzieje?

Jakie mogą być tego powody? 

1. Firma poszukuje pracownika, który ma zastąpić kogoś z zespołu. Często jednak dla takiej osoby informacja, że za chwilę będzie musiał odejść jest druzgocąca – może spowodować chęć wcześniejszego zwolnienia się lub drastyczny spadek produktywności („Skoro i tak mnie wyrzucą to nie będę się już wysilać”). Firma często nie może sobie pozwolić na taki ruch więc woli utrzymać rekrutację w tajemnicy, w obawie, że pracownik sam trafi na ogłoszenie w sieci.

2. Firma rozbudowuje działalność, potrzebuje wielu nowych pracowników, ale pragnie ukryć ten fakt przed konkurencją, która z oczywistych względów stale monitoruje poczytania współzawodników i niejednokrotnie wyprzedza ich plany.

3. Firma dopiero wkracza na rynek. Jest zupełnie nieznana,a to może skutkować brakiem zainteresowania poszukujących pracę, którzy boją się zaufać firmie, której jeszcze nie ma na rynku. Dzięki ukrytej rekrutacji gromadzą większą liczbę aplikacji i dopiero na rozmowie przekonują do siebie potencjalnego pracownika.

4. Niestety są też niezbyt chlubne powody. Często zdarza się, że firma poszukuje pracowników na stanowiska, które nie cieszą się powodzeniem – takich jak akwizytor czy konsultant call center – zastępując je „ładniejszymi” nazwami, np. doradca klienta biznesowego. Nie podając szczegółów uniemożliwiają kandydatom dotarcie do danych firmy i rezygnację z wysłania aplikacji, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo, że kandydat podejmie jednak wysiłek i stawi się na rozmowie.

 ~DAR

Źródło: pracuj.pl, goldenline.pl

0 0 votes
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x