Mimo postępującego równouprawnienia kobiety wciąż napotykają problemy na rynku pracy. Momentem, który dla wielu z nich może oznaczać koniec wymarzonej kariery jest urodzenie dziecka. Z tego powodu coraz mniej pań decyduje się na posiadanie potomstwa. Mniejszy współczynnik urodzeń i obserwowany już od początku lat 90. XX wieku systematyczny wzrost długości życia, powoduje nieuchronne starzenie się społeczeństwa. Przewiduje się, że liczba osób w wieku produkcyjnym, już za 8 lat, spadnie do zaledwie 7 milionów. Powoduje to konieczność aktywizacji zawodowej osób w wieku okołoemerytalnym. Pomimo tak pesymistycznych wobec przyszłości przesłanek sytuacja kobiet po 50. roku życia wygląda równie źle, jak w przypadku ich młodszych koleżanek, które wypadły z rynku pracy z powodu urodzenia dziecka.

Unia Europejska zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Z tego względu stworzono wiele programów, które mają pomóc kobietom z powrotem odnaleźć się na rynku pracy. Jednym z elementów realizacji Strategii Lizbońskiej w Polsce jest program Aktywna Kobieta, który promuje aktywność zawodową pań po pięćdziesiątce. Młodym mamom ma natomiast pomóc Program Kapitał Ludzki. Dzięki niemu mogą ubiegać się o jednorazową dotację na otwarcie działalności gospodarczej oraz wziąć udział w organizowanych kursach księgowości, językowych i komputerowych.

Za stara na pracę

Zatrudnienie osoby starszej daje pracodawcy wiele korzyści. Przede wszystkim zdobywa pracownika doświadczonego, który często posiada praktyczną wiedzę na temat specyfiki pracy na danym stanowisku. Tej zalety na pewno nie będzie miał młody absolwent znający często wiele zagadnień zawodowych jedynie w teorii. Kobieta po pięćdziesiątce jest zazwyczaj bardziej lojalna wobec pracodawcy, ponieważ ceni sobie stabilność. Może również bardziej skoncentrować się na pracy, bo nie musi już wychowywać małych dzieci wymagających sporo uwagi.

Zobacz: Dzieci w show-biznesie >>

Niestety wielu polskich pracodawców nie docenia zalet płynących z zatrudnienia starszych osób. Spowodowane jest to przede wszystkich głęboko zakorzenionymi w polskiej kulturze stereotypami. Wpływa na to także brak powszechności modelu aktywnego starzenia się, niewystarczająca opieka zdrowotna oraz świadczenia, które zniechęcają do aktywności zawodowej.

Zwiększ swoje szanse

Aby poprawić swoją sytuację zawodową, będąc już w wieku okołoemerytalnym, należy skupić się na kilku rzeczach. Jeśli nie posiadamy wystarczających kwalifikacji do podjęcia zadowalającej nas pracy, możemy wziąć udział w kursach doszkalających, skorzystać z zajęć organizowanych przez Uniwersytety XXI wieku… Dzięki funduszom unijnym udział w wielu projektach jest bezpłatny. Musimy jednak pamiętać, że oprócz specjalistycznych szkoleń warto też rozwijać tzw. kompetencje miękkie, niezwykle cenione przez współczesnych pracodawców. Należą do nich umiejętności interakcji, odporność na stres, branie odpowiedzialności za powierzone zadania, skuteczna autoprezentacja i wiara we własne możliwości. Pozytywne nastawienie i chęci do pracy zbliżają nas do sukcesu.

Młoda mama w pracy

Mimo wprowadzania ciągłych zmian w polityce prorodzinnej, mających na celu zachęcenie kobiet do rodzenia dzieci, młode matki wciąż nie mają łatwo na rynku pracy. Nierzadko, choć jest to niezgodne z prawem, już na rozmowie kwalifikacyjnej dostają pytania dotyczące ich sfery prywatnej. Kobiety, które mają stałe zatrudnienie przed zajściem w ciążę powinny zadbać o swoje stanowisko pracy przed odejściem na urlop. Jeżeli przekażą wszystkie niezbędne informacje osobom, które mają je zastępować oraz wykażą zainteresowanie sprawami firmy nawet pod swoją nieobecność, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracodawca to doceni. Kobiety często popełniają błąd i już w bardzo wczesnym okresie ciąży idą na zwolnienie lekarskie pozostawiając w pracy chaos. Nic więc dziwnego, że część pracodawców nie chce zatrudnić takiego pracownika.

Weź sprawy w swoje ręce

Młode mamy to często kobiety po studiach, które posiadają kompetencje wystarczające do znalezienia zadowalającej je pracy. Jednak, jeśli to niemożliwe warto spróbować samemu zająć się swoją karierą. Można zrobić to np. otwierając własną firmę. Coraz więcej pań podejmuje tego typu decyzję. Często udaje im się znaleźć na rynku niszę, a ich pomysł na własną działalność szybko przynosi zyski.

Zobacz: Celebryci na Facebooku >>

W Polsce coraz popularniejsza staje się również telepraca. Dziennikarze, informatycy, graficy oraz inni przedstawiciele wolnych zawodów z powodzeniem mogą pracować w domu. Stanowi to idealne rozwiązanie zarówno dla młodych mam, jak i kobiet starszych. Od 2007 roku jest to dużo łatwiejsze, ponieważ wprowadzono odpowiednie regulacje prawne.

Wszystko zależy od Ciebie

Sytuacja kobiet jest bez wątpienia wciąż trudna, jednak nie beznadziejna. Powstaje coraz więcej programów, które pomagają płci pięknej na nowo zaistnieć na rynku pracy. Dzięki funduszom europejskim organizowanych jest wiele darmowych kursów, pozwalających na zdobycie odpowiednich kwalifikacji. Dotacje unijne ułatwiają też rozpoczęcie własnej działalności, która może być nie tylko sposobem na niezależność finansową, ale też pasją. Wszystko zależy od pozytywnego nastawienia i umiejętności wykorzystania nadarzających się okazji.

~KB

_________

Źródła:

rowniwpracy.gov.pl | www.praca.gazetaprawna.pl | www.egospodarka.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x