Tego roku już nie tylko ceny, ale i temperatury wczasów w Egipcie i nad Bałtykiem się wyrównały. Aby się nie „szczypać”, na tygodniowy urlop trzeba odłożyć już sporo grosza. A przecież wiadomo, że nie każdy może. Jakie są więc wakacyjne alternatywy?

Staycation

Zwiedzanie własnego miasta? Przecież wszystko już o nim wiem! Jeśli też tak uważasz to prawdopodobnie jesteś w błędzie. Mimo tego, że mieszkamy w naszym mieście wiele lat czy nawet od urodzenia, często okazuje się, że nie znamy jego zabytków, historii czy legend. Ulice, które codziennie przemierzamy w drodze do pracy mogą się stać szlakiem niezwykłych przygód i miejsc, które odkryjemy na nowo. Obecnie staycation jest coraz popularniejszą forma spędzania wolnego czasu. Przewodnicy chętnie dzielą się swoją wiedzą, a przyznanie się do swojego pochodzenia podczas takiej wycieczki dziwi coraz mniej.

Wyzwania

Rowerem dookoła Polski? Piechotą przez wybrzeże Bałtyku? Czemu nie! O ile takie wyprawy nie dziwią w przypadku osób bardzo aktywnych o tyle dla tych, którzy przez resztę roku siedzą w biurze, może to być niezwykle ekstremalne doświadczenie. Jest też to świetną okazją do poznania uroków naszego kraju, o których nie mówi się w telewizji i nie pisze w przewodnikach turystycznych.

Autostopem

Marzysz o wycieczce zagranicę, ale przerażają cię wysokie ceny biletów? Wybierz podróż autostopem – tanio i skutecznie! Jest tylko jedno „ale” – nie we wszystkich krajach autostopowicze są mile widziani. Na Ukrainie konieczne jest dorzucenie się do kosztów przejazdu, natomiast w Hiszpanii poruszanie się w taki sposób jest zakazane na wszystkich autostradach, a dozwolone jedynie na obszarze zabudowanym i tylko wtedy, gdy nie zagraża bezpieczeństwu innych użytkowników drogi. Jeśli nie masz cierpliwości spróbuj umówić się na podwiezienie z kimś, kto planuje trasę w interesującym cię kierunku. Takie „wypełnianie auta” to carpooling.

Couchsurfing

Chcesz oszczędzić nawet na noclegu? Nic prostszego. Z pomocą przychodzi Couchsurfing.org – strona, dzięki której możesz znaleźć ludzi oferujących nocleg we własnym domu. Często użytkownicy goszczą się wzajemnie lub podróżują i zwiedzają razem. Znając języki można w ten sposób zwiedzić niemalże cały świat. Niekiedy można się nawet na jakiś czas zamienić domami, ale to już wymaga większego zaufania. Couchsurfing jest najpopularniejszym sposobem taniego podróżowania.

~DAR

Źródła: fora internetowe, natemat.pl, couchsurfing.org, autostopik.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x