Szkolenia pracowników mają ogromne znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania firmy oraz mogą przyczynić się do sukcesu przedsiębiorstwa. Współcześnie niestety w świadomości osób prowadzących własną działalność pojmowane są jako bezużyteczne działania, które pociągają za sobą wyłącznie koszty. Tymczasem różnorodne kursy podnoszące kwalifikacje pracowników, pozwalają poprawić ilość i jakość wyrobów lub usług, co bezpośrednio wiąże się z większą efektywnością oraz sprzedażą. Zawsze warto inwestować w ludzi.

Negatywne pojmowanie szkoleń przeznaczonych dla pracowników stale funkcjonuje w naszym społeczeństwie. Pozostając wiernym stereotypom, bardzo dużo przedsiębiorców odcina sobie drogę do rozwoju i podniesienia prestiżu firmy. Kursy doszkalające to rodzaj inwestycji, który ma ogromną szansę zwrócić się w bardzo krótkim czasie, dając nieocenione korzyści. Wiele przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że kapitał ludzki jest podstawowym narzędziem, za pomocą którego firmy mogą z sobą konkurować. Uzupełnianie wiedzy, doskonalenie umiejętności i kompetencji pracowników powinny być uwzględnianie w budżecie każdej firmy. Oczywiście jeśli założeniem przedsiębiorstwa jest krótki rozwój i dojście do określonego poziomu egzystencji, szkolenia pracowników nie są niezbędne.

Firmy, które zakładają rozwój własnej działalności i stałe zwiększanie zysków, podniesienie poziomu świadczenia usług oraz wykreowanie pozytywnego wizerunku na rynku, powinny uwzględniać podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników przy planowaniu swojego budżetu. Często dochodzi do sytuacji, kiedy chcąc zmniejszyć koszty, firma redukuje właśnie pieniądze przeznaczone na kursy. Ze strategicznego punktu widzenia jest to błąd. Czemu? Ze względu na wymienione wyżej korzyści. Oprócz tego szkolenia pozytywnie wpływają na stosunki między pracownikami. Podniesie kwalifikacji zatrudnionych pozwala również sprostać coraz większym wymaganiom rynku oraz zaspokoić odpowiednio potrzeby konsumentów. Poza tym pracodawcy zyskują zadowolenie klientów, którzy mając do czynienia z wykwalifikowanymi pracownikami chętniej i częściej powracają do danej marki.

Zobacz: Ochrona przede wszystkim >>

Szkolenia pracowników mogą prowadzić do zwiększonej sprawności w wykonywaniu zadań, ograniczenia potrzeby korekty (oszczędność cennego czasu) i kontroli podwładnych. Odpowiednie kwalifikacje umożliwiają szybsze zażegnanie sytuacji kryzysowych w firmie. Pracownicy czują się docenieni, mają świadomość, że firma o nich dba i traktuje poważnie, co zwiększa motywację i chęć do pracy. Kursy to również rodzaj wyróżnienia pracowników. Ułatwiając podwładnym pracę oraz przygotowując ich do nowych obowiązków, można zapobiec odejściom – a tym samym obniżyć koszty zwolnień i rekrutacji. Oczywiście szkolenia pracowników nie są jedynym elementem wiodącym do sukcesu, ale jednym z głównych.

O różnych formach szkoleń słów kilka

Firma decydując się na doszkalanie pracowników, powinna dokonać wstępnej analizy potrzeb przedsiębiorstwa (np. zmniejszenie niedostatków i słabości w danych dziedzinach lub na wybranych stanowiskach). Często proponuje się przeprowadzenie ankiet wśród kierowników oraz pracowników, które powinny wskazać właściwy kierunek rozwoju. Powinny też określić dziedziny, w których podwładni mogliby zostać doszkoleni. Podpowiedzią są również oceny pracownicze, zażalenia od klientów oraz zamiany w przepisach prawnych. Należy określić także cel szkoleń. Jak przedsiębiorcy musimy zadać sobie pytanie, co nas najbardziej interesuje: wiedza, umiejętności, elementy rozwoju osobistego czy postawy? Po zdecydowaniu się na dany kurs, pozostaje kwestia wyboru formy szkolenia. Współcześnie wiele firm przeprowadzających szkolenia daje różnorodne możliwości do wyboru. Jakie?

Zobacz: Filozofia zarządzania >>

Tradycyjną metodą szkoleń są kursy stacjonarne otwarte, odbywające się w siedzibie firmy szkoleniowej. Zazwyczaj są prowadzone w określonych stałych godzinach przez dłuższy okres czasu, co pozwala na stopniowe przyswajanie wiedzy, umiejętności i umożliwia stały kontakt z prowadzącym. Uczestniczą w nich pracownicy z różnych firm.

Kolejny rodzaj to szkolenia zamknięte organizowane w siedzibie firmy. Program, ilość spotkań, czas dostosowywany jest indywidualnie do potrzeb przedsiębiorstwa, co niewątpliwie jest korzystne.

Na rynku pojawiła się ostatnio nowoczesna metoda E-learningowa, która zazwyczaj polega na możliwości odtworzenia kursu w dowolnym czasie na komputerze. Mogą to być też szkolenia prowadzone on-line a umożliwiające kontakt na żywo z prowadzącym. Są to coraz bardziej popularne formy nauki – pozwalają zaoszczędzić to, co dla większości ludzi jest najcenniejsze – czas i pieniądze.

Zobacz: Reklama dźwignią handlu >>

Opcji wyboru szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe pracowników jest mnóstwo. Każda firma stawiająca na rozwój powinna znaleźć opcję dogodną dla siebie pod względem finansowym czy czasowym.

Koszty szkoleń pracowniczych

Niektórzy przedsiębiorcy uważają, że niestety nie są w stanie uwzględnić szkoleń pracowniczych w swoim budżecie. Nie wiedzą jednak, że mogą otrzymać dofinansowanie ze środków rządowych lub Unii Europejskiej. W celu uzyskania pieniędzy niezbędne jest złożenie wniosku o dofinansowanie przedsiębiorstwa lub zgłoszenie własnego projektu. Przedsiębiorstwa chcąc się rozwijać się poprzez podnoszenie kwalifikacji i kompetencji swoich podwładnych mają wiele opcji do wyboru, biorąc pod uwagę zarówno formę jak i koszty szkoleń. Wystarczy wykazać się tylko odrobiną inicjatywy.

~OM

Źródła:

dlafirmy.info.pl

fundusze-unijne.wieszjak.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x