Czy kiedykolwiek patrzyłaś na swojego psa inaczej niż na rozkosznego ulubieńca? Czy spodziewałeś się, że twój Burek może nie tylko pilnować domu, ale także zainspirować do stworzenia interesu życia?
Psi fryzjer i psi psycholog to profesje z przyszłością. O ich rosnącym znaczeniu świadczą. programy telewizyjne poświęcone psiej tematyce. Właściciele czworonogów szukają dla swoich ulubieńców fachowej opieki, usługi czy porady.
Wraz z rozwojem posthumanizmu coraz więcej mówi się o tym, że podporządkowując sobie zwierzęta, przez lata zagłuszaliśmy ich problemy i potrzeby. Animal studies, dyscyplina naukowa zajmująca się m. in. ujawnianiem skandali gatunkowej dyskryminacji, jest w Polsce coraz bardziej popularna. Rozważa się i krytykuje sposoby traktowania zwierząt zarówno w przypadkach skrajnego okrucieństwa, jak w warunkach zwykłej, domowej hodowli. Właścicielom psów zarzuca się, że narzucają psom własne intencje i pragnienia, nie przyjmując do wiadomości tego, że zwierzę nie czuje i nie myśli jak człowiek.
Grzywka, kitka i warkoczyk
Groomer to jeden z tych zawodów, o których jeszcze niewiele słyszeliśmy. Nie słyszeliśmy, ale zapewne wkrótce usłyszymy: groomerzy to specjaliści od psich fryzur. Znają się na rodzajach sierści i potrafią dobrać rodzaj kosmetyków do potrzeb konkretnych ras. Kończą specjalne kursy i o pielęgnacji czworonogów wiedzą wszystko: poradzą i w sprawie odrobaczania i w wyborze perfum.
Chociaż w Polsce zawód groomera nie jest chroniony i nie istnieją restrykcyjne przepisy związane z jego wykonywaniem, może się to zmienić na wzór rozwiązań z krajów Europy Zachodniej i USA.
Salon Doggie Studio zapewnia, że każdego klienta traktuje indywidualnie. W ofercie znaleźć można nie tylko tradycyjne strzyżenie i rozczesywanie, ale także farbowanie, kąpiele lecznicze i relaksujące. Po wyjściu z tego luksusowego salonu piękności piesek będzie mógł poczuć się jak gwiazda. Nie wiadomo tylko, czy doceni, że ma czyste zęby i uszy, i że jego skołatane nerwy ukoiła kąpiel. Lepiej, żeby relaks wystarczył do złagodzenia objawów depresji. W przeciwnym razie może czekać go wizyta u specjalisty. A właściciela – spory wydatek.
Psia depresja
Kłopoty wychowawcze wśród zwierząt (…) są bardzo rozpowszechnione – czytamy na stronie lek. wet. Jolanty Łapińskiej. – Psy cierpią z powodu zaburzeń nerwicowych, manifestujących się nadpobudliwością, agresją, lękiem, fobią lub depresją (…). Listę psychicznych niedyspozycji można byłoby jeszcze uzupełniać, ale chyba wiemy już o co chodzi – psy cierpią tak jak ludzie i tak jak ludzie doczekali się dziedziny wiedzy na temat swoich chorób.
Psi psycholog to pomoc nie tylko dla czworonoga, ale także dla jego opiekuna. Problemy z psychiką przekładają się na problemy w relacjach z właścicielem. Psy agresywne lub nadpobudliwe stanowią poważne zagrożenie dla otoczenia. W skrajnych przypadkach opiekunowie usypiają zwierzęta lub oddają je do schroniska. Psi psychologowie przekonują, że wielu krytycznym sytuacjom można zapobiec.
Zmiany w sposobie postrzegania zwierząt otwierają nowe ścieżki dla biznesu. Jeśli przyjmiemy, że domowi ulubieńcy mają szereg potrzeb, ich zaspokajanie tworzy nowy rynek. I tu właśnie jest miejsce dla aktywnych przedsiębiorców. Nożyczki w ręce i do dzieła!
~ASZ
Źródła: biznes.newsweek.pl, wikipedia.org, zoopsychologia.com.pl