Ze względu na ciągły rozwój technologii komputerowych coraz więcej firm odchodzi od tradycyjnego sposobu pracy na komputerze oraz przechowywania danych. Zamiast inwestować we własny sprzęt czy oprogramowanie korzystają z usług i infrastruktury informatycznej dostarczanej przez przedsiębiorstwa zewnętrzne.

Cloud computing, czyli chmura obliczeniowa, oznacza dla użytkownika brak konieczności tworzenia fizycznych serwerów i kupowania programów. W zamian za niezbyt wysoki abonament dostaje on możliwość korzystania z zasobów firm informatycznych.

Struktura chmury

„Chmura” to obrazowe odniesienie się do sposobu organizacji oferowanych na tej zasadzie usług. Oprogramowanie, z którego korzysta firma, zainstalowane jest na serwerach zewnętrznych. To tam odbywają się wszelkie obliczenia. Użytkownik widzi jedynie interfejs, a na jego komputerze nie są przechowywane żadne dane.

cloud computing

Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cloud_computing.svg

Rodzaje chmur

Na rynku dostępne są różne modele tej usługi. Każdy kolejny typ zawiera w sobie więcej funkcji, z których może korzystać użytkownik. Najstarszą „chmurą” jest kolokacja, czyli umieszczenie danych naszej firmy na serwerach zewnętrznych. Przedsiębiorstwo samo musi zadbać o oprogramowanie, system operacyjny, zabezpieczenia i aplikacje.

Kolejny rodzaj cloud computingu wzbogaca kolokację o sprzęt. Korzystając z IaaS musimy we własnym zakresie zapewnić oprogramowanie, system operacyjny i aplikacje. W PaaS naszym zadaniem jest jedynie stworzenie odpowiednich aplikacji. Platformę potrzebną do ich wykonania otrzymujemy od usługodawcy.

Najczęściej wykorzystywany typ chmury to SaaS. W jego ramach to usługodawca zapewnia wszystkie niezbędne do pracy elementy, a użytkownik wykorzystuje udostępniane aplikacje, sprzęt i oprogramowanie.

Na rynku dostępny jest również model mieszany S+S, który umożliwia korzystanie zarówno z tradycyjnych metod przechowywania danych, jak i usług umieszczonych na chmurze.

cloud computing2

Możliwości chmury

Z usług świadczonych w ramach chmury mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i wszelkiego rodzaju firmy. Do podstawowych zalet cloud computingu zalicza się przede wszystkim ograniczenie wydatków związanych z IT. Nie jest to jednak jego jedyny atut.

Chmura pozwala na dostosowanie rozwiązań do potrzeb indywidualnego użytkownika. Dzięki temu nie ma konieczności kupowania całego oprogramowania – usługodawca udostępni nam tylko te aplikacje, których potrzebujemy. Takie rozwiązanie także wiąże się z oszczędnością.

Cloud computing jest również bardziej niezawodny niż tradycyjne sposoby przechowywania danych. W chmurze znajduje się bowiem wiele komputerów wykonujących to samo zadanie. Gdy jeden z nich ulegnie awarii, inny natychmiast przejmuje jego funkcje.

Dodatkowo jest to rozwiązanie niezwykle przyjazne środowisku. Moc maszyn zostaje wykorzystana w bardziej efektywny sposób, co przekłada się na mniejsze zużycie energii przez serwery.

Korzystając z chmury stajemy się również niezależni od lokalizacji i sprzętu, ponieważ wszystkie dane przechowujemy na serwerze. Taka usługa gwarantuje nam też o wiele większe bezpieczeństwo przechowywanych plików. Firmy informatyczne mają zazwyczaj dostęp do bardzo dobrych zabezpieczeń, na które przeciętny użytkownik nie mógłby sobie pozwolić.

Chmura gradowa

Takie rozwiązanie nie jest oczywiście idealne. Za główną wadę chmur uważa się brak fizycznej kontroli nad przechowywanymi danymi. Wątpliwości może budzić więc zachowanie ich prywatności oraz dostępność w razie awarii serwerów.

Niektórzy, jako dużą niedogodność cloud computingu, wskazują także dowolność usługodawcy w zakresie modyfikowania oprogramowania i aplikacji. Często nowe rozwiązanie wcale nie są dogodne dla użytkowników.

Chmury budzą też pewne wątpliwości prawne. Ze względu na ich międzynarodowy charakter trudno określić, jakie przepisy stosować do przechowywanych tam danych i oprogramowania. Pliki, których nie wolno udostępniać elektronicznie w jakimś kraju, mogą być tam w ten sposób dostępne, ze względu legalności tego typu postępowania w innym państwie.

Przyszłość w chmurach

Na przeniesienie swojej działalności w obszar cloud computingu decyduje się coraz więcej firm. Eksperci prognozują, że taka tendencja będzie utrzymywać się przez kilka najbliższych lat. Na nic więc głosy przeciwników, w których argumentach pojawiają się hasła o braku prywatności i globalizacji. Chmury na dobre zagościły w przestrzeni internetowej.

~KB

Źródła: Magdalena Krocz, Pierwszy krok w chmurze, „Własny Biznes. Franchising, 2012/7 | OpenZone.pl | Blogs.technet.com

 

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x