Wydawać by się mogło, że dzisiejsza Grecja jest w tej chwili ostatnim miejscem na ziemi, gdzie moglibyśmy prowadzić interesy. Światowy kryzys finansowy wstrząsnął greckim rynkiem do tego stopnia, że doprowadził ten kraj niemal na krawędź bankructwa. A jednak Hellada, mimo rekordowego bezrobocia i ogromnych cięć w wydatkach publicznych, nadal stanowi atrakcyjny obszar dla lokowania swojego biznesu.
Zanim zaczniemy więc naszą biznesową eksploatację w kolebce cywilizacyjnej Starego Kontynentu, musimy uświadomić sobie, że znajomość zwyczajów i tutejszych tradycji jest równie ważne jak obycie w miejscowych przepisach prawnych. Grecy są bardzo dumni ze swojej historii i wkładu w rozwój cywilizacyjny, dlatego pomimo pozytywnego nastawienia do Polaków, możemy ich łatwo urazić, nie do końca zdając sobie z tego sprawę.
Oprócz starożytnego dziedzictwa, mieszkańcy Grecji bardzo cenią sobie wartości rodzinne, które przekładają też na życie zawodowe. Nepotyzm jest więc tutaj powszechnie akceptowany i nie powinien nikogo dziwić. Grecy wykazują większe zaufanie w kontaktach biznesowych z osobami, które znają i od rozmów telefonicznych bądź korespondencji preferują komunikację personalną („twarzą w twarz”). Osoby pretensjonalne, zbyt nieprzystępne bądź zwyczajnie „sztywne” nie mają co liczyć na osiągnięcie negocjacyjnego sukcesu na terenie Hellady. Pod żadnym pozorem nie wolno również podważać czyjejś wypowiedzi na forum publicznym.
Spotkanie w interesach należy organizować z jedno bądź dwutygodniowym wyprzedzeniem i potwierdzać je telefonicznie w poprzedzającym je dniu. Często zdarza się, że faktyczne negocjacje rozpoczynają się dopiero podczas trzeciej rozmowy, a dwa pierwsze spotkania organizowane są w celu poznania kontrahenta oraz budowania wzajemnych relacji. Przygotuj się na to, że Grecy lubią odchodzić od ustalonego porządku dyskusji i koniecznie zabierz ze sobą dokumenty w języku greckim i angielskim. Przyda się także tłumacz.
W rozmowach biznesowych ważne jest wytworzenie osobistej więzi oraz zachowanie hierarchii – Grecy szanują wiek i zajmowane stanowisko. Interesy prowadzi się powoli i nie należy forsować na siłę ich tempa ani narzucać terminu podjęcia decyzji. Postaraj się zademonstrować swój produkt bądź usługę w taki sposób, aby przedstawić w jaki sposób wpłynie on na poprawę reputacji twojego partnera. Greccy przedsiębiorcy są sprawni i lubią się targować a wiążące decyzje zapadają zawsze na szczycie firmy.
W kwestii stroju obowiązują konserwatywne garnitury dla mężczyzn w kolorze ciemnym, oraz subtelne garsonki dla kobiet. Pamiętaj też o ciągłym utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z rozmówcą podczas negocjacji.
Początkującym przedsiębiorcom, stawiającym pierwsze kroki na greckiej ziemi, doradzane jest nawiązanie współpracy z miejscowym partnerem, znającym dobrze tutejsze biurokratyczne procedury, który pomoże nam przebrnąć przez sprawy Prawno-finansowe. Ze względu na rekordowe bezrobocie, sięgające już 25%, zagraniczni inwestorzy, tworzący nowe miejsca pracy, mogą też liczyć na ulgi podatkowe od władz lokalnych oraz rządu.
Świat biznesu rządzi się swoimi prawami, a każda popełniona przez nas gafa może zaważyć na dalszej współpracy z zagranicznym partnerem. Znajomość odmienności kultury greckiej i zwyczajów panujących w kolebce europejskiej cywilizacji z pewnością pomoże nam zachować twarz i wyjść cało z każdej niezręcznej sytuacji, jaką napotkamy na negocjacyjnej drodze.
~PM
Źródła: 2epal-dramas.dra.sch.gr, kig.pl, wrosystem.um.wroc.pl