Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że zmysły służą nam wyłącznie do pobierania bodźców z otoczenia i przekazywania ich do mózgu, który następnie wydaje określone polecenia ciału. Tymczasem okazuje się, że w wielu przypadkach jest zupełnie odwrotnie! Przeciwnicy tej teorii twierdzą, że oznaczałoby to, że jesteśmy tylko kukiełkami poruszanymi przez gesty, mimikę i inne fizyczne odruchy. Jak więc jest naprawdę? Sprawdźcie sami czy ciało może kontrolować umysł!

Baczność!

Nachalne zwracanie uwagi dzieciom by się nie garbiły to nie tylko dbałość o prawidłowy rozwój kręgosłupa. Wyprostowana sylwetka robi bardzo dobre wrażenie na innych, sugerując, że jesteśmy pewni siebie i wiemy dokąd zmierzamy. Mało tego – przyjmując postawę zwycięzcy z uniesioną brodą poniekąd dodajemy sobie odwagi. Prof. Scott Wiltermuth z Uniwersytetu Południowej Kalifornii i dr Vanessa K. Bohns z Uniwersytetu w Toronto przeprowadzili badania, których wyniki pokazują, iż ochotnicy, którzy przyjęli najbardziej dominującą postawę ciała, mogli sobie poradzić z większym bólem niż badani przyjmujący pozycję neutralną bądź submisywną. Okazało się również, że przyjęcie uległej pozycji w odpowiedzi na czyjąś dominującą posturę obniża próg bólowy.

Na lewo patrz!

Wiele jest koncepcji na temat wyższości prawej strony nad lewą – mówi się przecież, że ktoś jest czyjąś prawą ręką czy zasiada po prawicy – przypisujemy jej najczęściej rzetelność, inteligencję czy uczciwość. Lewe są natomiast ciemne interesy lub kradzione pieniądze. Sęk w tym, że dla mózgu nie zawsze to co znajduje się po lewej stronie jest gorsze – jest wręcz lepsze, kiedy… jesteśmy leworęczni!

Postawa zamknięta? Nie dla umysłu

To, o czym kiedyś mówiło się, że jest przejawem arogancji i zamknięcia czyli skrzyżowane ręce nabiera dzisiaj nowego znaczenia. Prof. Andrew Elliot z University of Rochester dowodzi, że w takiej pozycji lepiej radzimy sobie z trudnymi zadaniami, rośnie nasza wytrwałość, a w efekcie szansa powodzenia. Badania z zakresu kinezjologii pokazują, że również kreślenie rękami w powietrzu przecinającego się pośrodku znaku nieskończoności doprowadza do większej równowagi umysłowej.

Zmniejszanie

Jak sprawić by obiekt przed nami wydał się mniejszy? Wystarczy pochylić się w lewo. Jak to się dzieje? Holenderscy naukowcy przeprowadzili badania przy wykorzystaniu zmanipulowanego o 2% podestu kontroli równowagi do konsoli Nintendo Wii Fit (Wii Balance Board). Uczestnicy stawali na podeście, a następnie odpowiadali na wyświetlane na ekranie pytania (np. o wysokość wieży Eiffla lub liczbę piosenek Michaela Jacksona, które zajmowały pierwsze miejsce na holenderskich listach przebojów). Wyniki badań dowiodły, że przechylenie w lewo wyraźnie zaniżało szacunki. Uważa się, że ocena takich rzeczy jak wysokość budynków polega na wyobrażaniu sobie wysokości innego budynku i porównaniu w myślach do ocenianego. Mózg jest więc  zmuszony do poszukiwania informacji w czeluściach pamięci, więc pochylając się w lewą stronę mniejsze liczby są dla niego bardziej przystępne niż te większe.

Niesmak na spotkaniu

Co zrobić by na rozmowie z kluczowym klientem był on dla nas bardziej przychylny? Podać mu słodkie czekoladki! To nie żart – okazuje się, że ze smakiem poważnie związana jest nasz ocena osoby, z którą rozmawiamy. Klient przegryzający słodkości będzie spoglądał na nas życzliwiej, gorzka kawa podziała zupełnie odwrotnie, zaś jeśli podamy mu pikantne chipsy musimy liczyć się z zaostrzeniem jego opinii. Co jeszcze się z tym wiąże? Oczywiście zapach. Dlatego warto zainwestować w dobry serwis sprzątający, który codziennie będzie pozostawiał biuro pachnące czystością. W takim otoczeniu lepiej podejmuje się ważne decyzje, a nasz umysł nie jest atakowany wątpliwościami jak w przypadku pokoju pokrytego kilkudniowym kurzem czy pomieszczenia w którym odczuwalne są resztki papierosowego dymu.

Żuj! 

Poznanie wszystkich tajemnic umysłu jest chyba nieosiągalne dla zwykłego śmiertelnika. Przy tak trudnych zadaniach polecamy zatem nie tylko założyć ręce, ale także wykorzystać moc najzwyklejszej gumy do żucia. Rytmiczne poruszanie szczękami usprawnia pamięć, poprawia koncentracje i zapewnia większą niż zwykle wytrwałość przy wykonywaniu czynności wymagających skupienia.

~DAR

Źródło: focus.pl, bacon.umcs.lublin.pl, zdrowie.gazeta.pl,

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x