Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego mimo najszczerszych chęci nic wam się w pracy nie udaje? Nie wydaje się wam czasem, że niektóre rzeczy was przerastają a powodem niepowodzeń jest nie brak wiedzy czy kompetencji ale świadomość, że nie pasujecie do roli, którą wam narzucono? Modne kierunki studiów, wymagania najbliższego otoczenia, oczekiwania rodziny – to wszystko wpływa na fakt, że czasem podejmujemy decyzje, które nie zawsze są zgodne z naszym typem osobowości.

Karol Gustaw Jung stworzył w na początku XX wieku test, dzięki któremu miliony ludzi na świecie nie popełniło błędu, jakim jest poddanie się presji i manipulacjom innych. Postawili na naukę i doskonalenie tych umiejętności, które były zgodne z ich charakterem, temperamentem, zainteresowaniami… a przede wszystkim – predyspozycjami zawodowymi. Mimo, że w dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć pracę marzeń, to jednak zawsze lepiej szukać tej, która w największym stopniu będzie spełniała nasze oczekiwania. Aby jednak dowiedzieć się, co do nas najlepiej pasuje, warto zrobić test.

Test Junga

Poniżej znajduje się link do testu Junga, którego wynik pomoże w diagnozie, jaki typ osobowości człowieka reprezentujesz i jakie profesje najbardziej do Ciebie pasują. Spróbuj wykonać go w skupieniu. Test jest napisany w języku angielskim: http://www.humanmetrics.com/cgi-win/JTypes2.asp

Typy osobowości – kim jesteś?

Jung wyróżnił dwa typy osobowości: ekstrawertyka oraz introwertyka. Każdej z nich można przypisać cztery mające wpływ na nasze działania i wybory elementy: intuicja, uczucia, sposób myślenia oraz odczuwanie. Typ osobowościowy analizuje się pod kątem tych czterech czynników. W zależności od gradacji cech wyróżnione zostało szesnaście typów osobowości. Osobowościom z kolei zakreślono psychologiczne portrety i wskazano, do wykonywania jakich zawodów najlepiej się nadają.

Ekstrawertyk przy sterach

ENFP (Extraverted iNtuitive Feeling Perceiving), ENFJ (Extraverted iNtuitive Feeling Judging), ENTP (Extraverted iNtuitive Thinking Perceiving) i ENTJ (Extraverted iNtuitive Thinking Judging) to cztery typy osobowości ekstrawertycznej, u których dominuje działanie intuicyjne. Informacji niezbędnych do podjęcia ważnych decyzji poszukują w otaczającym świecie. Odnajdują związki, przyczyny, pytają innych o zdanie. Lubią konsultacje i dobrze odnajdują się w roli lidera, co ma związek z łatwym nawiązywaniem i podtrzymywaniem kontaktów. Zdarzają się im błędy komunikacyjne, ale z reguły nie są one źle przez innych odbierane. Osoby te najlepiej sprawdzają się na kierowniczych, samodzielnych stanowiskach. Nierzadko też wybierają zawód dziennikarza, polityka czy psychologa.

Zobacz: Feng Shui Biura >>

ESTJ (Extraverted Sensing Thinking Judging), ESFJ (Extravertded Sensing Feeling Judging), ESTP (Extraverted Sensing Thinking Perceiving) oraz ESFP (Etraverted Sensing Feeling Perceiving) to kolejne typy ekstrawertyka. Typy te jednak nie stawiają w podejmowaniu decyzji na interakcję z otoczeniem. Skupiają się raczej na ich własnym odczuwaniu świata. Odrzucają przeczucia. Opierają się na logicznych przesłankach i sprawdzonych dowodach. Nie utrzymują jednak swoich analiza w ukryciu. Nie mają problemu z dzieleniem się swoją wiedzą. Lubią systematyczność oraz poczucie pewności. Dlatego też osoby te powinny sprawować funkcje opierające się na zaufaniu społecznym – sędzia, nauczyciel, zawody związane z administracją, policjant, lekarz, pielęgniarka, ale też aktor czy sportowiec.

Introwertyk – programista

INFP (Introverted iNtuitive Feeling Perceiving), INFJ (Introverted iNtuitive Feeling Judging), INTP (Introverted iNtuitive Thinking Perceiving) i INTJ (Introverted iNtuitive Thinking Judging) to introwertycy kierujący się w swoim życiu głównie intuicją. Dobrze odnajdują się przy pracach wymagających precyzji, ciszy i skupienia: naukowiec, programista, fotograf, pisarz, nauczyciel, kapłan, muzyk… Typy te są dobrymi strategami, więc nierzadko zasiadają też na kierowniczych fotelach.

Zobacz: Sztuka przemawiania >>

ISTJ (Introverted Sensing Thinking Judging), ISTP (Introverted Sensing Thinking Perceiving), ISFP (Introverted Sensing Feeling Perceiving) oraz ISFJ (Introverted Sensing Feeling Judging) to kolejne stawiające na logikę osobowości. Świetnie radzą sobie z rozumieniem oraz tworzeniem nowych teorii. Lubią wiedzieć, jak dany element rzeczywistości działa, dlatego też często „rozkręcają” go na części pierwsze. Z reguły nie pociąg ich tłum i jego zgiełk. Są elastyczni, nie mają problemów z kontaktami z innymi ludźmi. Najbardziej pasują do nich profesja takie jak: inżynier, detektyw, mechanik, programista, administrator, projektant czy kompozytor.

Wiesz już, którym typem jesteś?

 ~KW

Źródła:
www.personalitypage.com | www.humanmetrics.com | typelogic.com
0 0 votes
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x