Niebawem w Polsce telewizja publiczna przejdzie z sygnału analogowego na transmisje nadawane cyfrowo. Dlatego aby odbierać naziemną telewizję cyfrową, wielu polaków (ok. 3 mln) będzie musiało dokonać zakupu odpowiedniego dekodera

Zakup dekodera

Cyfryzacja naszego kraju jest chluba narodową. Wszyscy cieszymy się na jakikolwiek przejawy rozwoju. Budowa nowej drogi, albo plac zabaw wzbudzają w nas pozytywne emocje. Jednak wiąże się to też z wydatkami. Najbliższa koszt jaki poniesiemy będzie związany ze zmianą nadawania sygnału przez telewizję publiczną. Odbieranie przez nas sygnału cyfrowego przy starszych odbiornikach umożliwi nam jedynie specjalny dekoder. Wiele firm podjęło się dystrybucji potrzebnego sprzętu. W szczególności na terenie ściany wschodniej kraju. Ogromna ilość punktów dystrybucji skorzystało także z Internetu.

Allegro.pl

Na portalach aukcyjnych pojawiły się ogromne ilości dekoderów po bardzo preferencyjnych cenach. Jednak jak apeluje Urząd Ochrony Elektronicznej dekodery te są jedynie przystosowane do odbierania telewizji w formacie SD. Oczywiście umożliwią nam odbiór sygnału, ale do 2014 roku. Docelowo telewizja przechodzi całkowicie na nadawanie sygnału HD – którego te dekodery nie będą w stanie obsłużyć. Mowa tu o produktach: „Tuner DVB-T STB MPEG-4 Quer Plus PVR USB za 65 złotych, Tuner Cyfrowy DVB-T MPEG-4 SD za 70 złotych i tuner DVB-T mpeg-4 na euro AC3 USB PVR LX300 SD za 69 złotych” . Inni producenci gwarantujący jakość sprzętu oferują dekodery w cenach od 120 do 300 złoty.

Dlaczego tak tanio

Sprzęt do odbioru naziemnej telewizji jest obłożony 14% cłem. Natomiast tanie dekodery są sprowadzane jako sprzęt komputerowy gdzie myto wynosi 0%. Alternatywnie może też być sprowadzany jako wadliwy. Umożliwiło to import jeszcze taniej wymienionego wyżej sprzętu. Wszystko mogło się skończyć jednak o wiele szybciej.

Wiele firm z branży zgłaszało ten incydent do urzędów. Jednak nieudolna komunikacja umożliwiła dalsze funkcjonowanie procederu. Brak zasad uczciwej konkurencji i sprawiedliwego handlu spowodowało falę oszustw podczas sprzedaży

~MP

Źródło: telewizja-cyfrowa.com, biznes.gazetaprawna.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x