Aktualne dofinansowania na mieszkania

dofinansowania na mieszkaniaSytuacja finansowa wielu Polaków nie pozwala im na zakup własnego mieszkania po cenie rynkowej. W dużej mierze mowa tutaj o młodych ludziach, którzy potrzebują pomocy, aby rozpocząć życie na swoim. Dlatego też od lat powstają coraz to nowe programy zapewniające dofinansowania na mieszkania. Na jakie wsparcie można liczyć obecnie?


„Mieszkanie dla Młodych” – zakończony program dofinansowania na mieszkania

W ostatnich latach głównym programem rządowym wspierającym nabywców mieszkań było „Mieszkanie dla Młodych”. W ramach programu państwo zapewniało wsparcie przy spłacie kredytu mieszkaniowego. Program skierowany był do ludzi młodych, którym niskie dochody uniemożliwiały całkowicie samodzielny zakup mieszkania. Program ten trwał długo, gdyż zapoczątkowano go jeszcze w 2007 roku. Obecnie jednak został już zakończony, a jego miejsce miał zająć projekt „Mieszkanie plus”.


Mieszkanie plus – wielki i nieudany projekt

Następcą programu MdM miało być „Mieszkanie Plus”, projekt o wiele ambitniejszy, przewidujący ogromne dopłaty do zakupu mieszkania. Poza tym wsparcie mieli otrzymywać również najemcy mieszkań. Według założeń M+ przeciwnie niż w programie MdM, dopłata miała przysługiwać niezależnie od wieku. Jeżeli chodzi o wysokość potencjalnych zniżek przy zakupie lub wynajmie mieszkania, wspominano nawet o 40%. Jednak program został zapoczątkowany 2 lata temu i od tego czasu wielokrotnie go modyfikowano, głównie ze względu na zbyt wysokie koszty związane z pierwotnymi planami. Jak dziś wygląda sytuacja, czy dofinansowania na mieszkania w ramach programu M+ mają szansę kiedykolwiek stać się rzeczywistością?

Brak funduszy

Niestety, pomimo iż projekt ma już ponad 2 lata, jak na razie do użytku nie oddano ani jednego mieszkania. Okazało się, iż program był nadmiernie optymistyczny. Duży popyt na mieszkania oraz wysokie ceny materiałów budowlanych sprawiają, że tanich mieszkań nie ma kto, ani z czego budować.


Aktualnie nie wiadomo co dalej z programem M+. Oficjalnie projekt nie został zakończony, jednak nie widać żadnych postępów, które dawałyby nadzieję, że dofinansowania na mieszkania w ramach tego programu staną się rzeczywistością. Nawet jeżeli dojdzie do realizacji programu, prawdopodobnie będzie się on opierał na zupełnie innych zasadach niż te, o jakich była mowa na początku.

Program „Mieszkanie na Start”

Nowym projektem, który prawdopodobnie ma być zastępstwem dla nieudanego Mieszkania + jest „Mieszkanie na Start”,  W ramach tego programu państwo ma zapewniać wsparcie w opłacaniu czynszu za wynajem mieszkań. Powstający we współpracy z prywatnymi podmiotami program ma wejść w życie w 2019 roku, jednak już dziś wiadomo, że raczej nie ma co liczyć na wysokie dofinansowania na mieszkania. Ceny najmu mieszkań rządowych prawdopodobnie będą nieznacznie niższe od cen rynkowych. Warto zaznaczyć, że program nie zakłada możliwości wykupu wynajmowanego mieszkania. Oznacza to, iż mowa  tylko o dofinansowaniach na mieszkania wynajmowane. Projekt wydaje się zatem zdecydowanie mniej atrakcyjny od programu „Mieszkanie +”, którego ma być zastępcą.


Dla kogo „Mieszkanie na  Start”?

Kryteria kwalifikacji do programu Mieszkanie na Start mają być nieco zaostrzone względem niezrealizowanego M+. Ubiegający się o ulgę czynszową wnioskodawcy będą musieli spełnić następujące warunki:

  • dochodowy – dla rodziny dwuosobowej kryterium dochodowe wyniesie prawdopodobnie między 3800 a 4000 zł netto, a dla rodziców z dzieckiem będzie to 5100 – 5200 zł netto. O dofinansowania na mieszkania mogą się również starać osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe, jeżeli spełnią warunek kryterium dochodowego w wysokości ok. 2500 zł
  • wieku – nie podano konkretnej granicy wieku dla osób ubiegających się o wsparcie przy wynajmie mieszkań, jednak preferowani mają być ludzie młodzi
  • zdolności kredytowej – większe szanse na uzyskanie dofinansowań na mieszkania prawdopodobnie będą miały osoby z niską zdolnością kredytową, która uniemożliwia im zakup własnego mieszkania na kredyt.


Dofinansowania na mieszkania w 2019 i w kolejnych latach

Od momentu likwidacji programu MdM oczywiste było, iż w 2018 roku nie będzie można liczyć na żadną formę dofinansowania na mieszkania. Miał to być jednak okres przejściowy, po którym państwo zapewni znaczne wsparcie w ramach „Mieszkania Plus”. Dziś już wiadomo, że na wysokie dofinansowania na mieszkania w najbliższych latach nie ma co liczyć.  Jedynym, co wydaje się wysoce prawdopodobne, jest dofinansowanie na mieszkania wynajmowane w ramach programu „Mieszkanie na Start”.


0 0 votes
Article Rating
3
0
Would love your thoughts, please comment.x