Dynamiczny rynek transportu lotniczego systematycznie rozszerza swoją ofertę. Tanie loty, coraz sprawniejszy i bardziej opłacalny sposób podróżowania, pozwalają niedrogo i w stosunkowo krótkim czasie przemierzyć setki kilometrów. Oferty, jak przystało na tę branżę, są jednak ulotne – rozkład lotów uległ kilku modyfikacjom po zakończeniu sezonu wakacyjnego.

Raport Centrum Rezerwacji Tanie Loty określa skąd i dokąd można będzie polecieć w najbliższym czasie. Pozostaje wyjąć terminarz i zaplanować podróż marzeń.

Warszawa

Największy polski port lotniczy przywita sezon zimowy kilkoma niezwykłymi połączeniami. Za sprawą nowych przewoźników, Emirates i Qatar Airways, wsiadając do samolotu na lotnisku Chopina, wysiąść będzie można w Doha lub w Dubaju. Nie zabraknie też lotów do europejskich stolic, Ameryki Północnej i Afryki.

Dziewięć nowych tras zyskuje lotnisko Warszawa-Modlin – Ryanair proponuje połączenia m.in. do Bristolu, Cork, Glasgow, Liverpoolu i Paryża Beauvais, a Wizz Air do Grenoble. Z oferty przewoźników znikają cztery miasta: Bourgas, Forli, Madryt i Stavanger.

Wrocław

Udany sezon zimowy zapowiada się także dla pasażerów wrocławskiego lotniska – 28 regularnych połączeń do jedenastu krajów europejskich, w tym do najcieplejszych miast: Mediolanu i Bolonii. Bogata jest również oferta lotów do Skandynawii i na Wyspy Brytyjskie. Zdaniem Dariusza Kusia, Prezesa Portu Lotniczego Wrocław, ma to dodatkowe atuty: konkurencja przewoźników na tych trasach zapewnia względnie stałe i niskie ceny biletów.

Kraków

51 połączeń regularnych w zimie to zwieńczenie bardzo dobrego roku dla Kraków Airlines. Wzrost liczby pasażerów o ok. 14% jest potwierdzeniem szybkiego rozwoju portu lotniczego.

Sezonowe zmiany to głównie zawieszenie połączeń wakacyjnych, m.in. do Dubrovnika, Florencji i Aten. Siatka połączeń wzbogaci się o propozycje Ryanaira – loty do Birmingham i Cork, i Eurolotu – do Werony, miasta cenionego przez narciarzy. W ofercie pozostają też, dotychczas zawieszane zimą, loty do Barcelony.

Katowice

Wraz z zakończeniem sezonu letniego z siatki połączeń znikają miasta takie jak Madryt, Liverpool i Turyn. Katowickie lotnisko proponuje jednak wciąż atrakcyjne kierunki – Rzym, Paryż, Barcelonę. Eurolot oferuje też od września loty do Gdańska. W siatce pozostaje jedenaście państw europejskich, w tym kraje skandynawskie, Wielka Brytania, Niemcy i Ukraina.

Poznań

Mniej korzystnie wygląda sytuacja na poznańskiej Ławicy. Pasażerowie będą musieli obejść się bez ośmiu lotów – m.in. do Bolonii, Burgas, Madrytu, Mediolanu, Oslo i Edynburga. Dwa ostatnie miasta prawdopodobnie nie wrócą wiosną do siatki połączeń.

Sytuację poprawia Eurolot, oferując narciarzom cenione kierunki takie jak Werona i Poprad. Pasażerowie korzystający z poznańskiego lotniska będą mogli polecieć zimą do dziesięć krajów europejskich.

Łódź

Interesująca propozycja linii SAS – loty do Kopenhagi sześć razy w tygodniu to na łódzkim lotnisku jedyne nowe połączenie. W związku z zakończeniem sezonu letniego znikają do loty do Bremy, Mediolanu i Edynburga. W siatce połączeń pozostaje pięć europejskich krajów.

Gdańsk

Zmiany na gdańskim lotnisku wprowadza Ryanair – zawiesza połączenia do Barcelony Girony oraz do Birmingham, a wprowadza do siatki Manchester. Eurolot proponuje loty do Katowic i Salzburga. Z Gdańska można polecieć do dwunastu krajów w Europie.

Lublin

W sezonie zimowym działalność rozpoczyna lotnisko w Lublinie. Dwóch przewoźników, Ryanair i Wizz Air, od grudnia będzie oferowało loty do Londynu, Oslo i Dublina.

Chociaż lotów jest zimą mniej, oferta polskich lotnisk wciąż zawiera atrakcyjne kierunki. Dobre wiadomości dla narciarzy w pewnym zakresie rekompensują zawieszenia połączeń do ciepłych krajów. Latać warto także zimą.

~ASZ

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x