Ze względu na powstającą z roku na rok dużą ilość ułatwień w zakresie rozpoczynania własnej działalności gospodarczej, coraz większa liczba osób decyduje się na założenie firmy. Choć znalezienie pomysłu na świetny biznes może wydawać się trudne, wbrew pozorom stanowi to najłatwiejszy krok na drodze do jego otwarcia. Zdecydowanie cięższym zadaniem, jakiemu muszą sprostać początkujący przedsiębiorcy, jest znalezienie inwestora, który będzie stanowił dla nich finansowe wsparcie. Bez odpowiednich środków żaden biznes nie ma możliwości przetrwania na rynku. Jak więc znaleźć osobę, która przeznaczy własne pieniądze na pomoc naszej firmie?

Dzięki rozwojowi nowych technologii i coraz to nowym programom, które zajmują się wspieraniem początkujących przedsiębiorców samo dotarcie do inwestora nie jest trudne. Jednak nawiązanie z nim kontaktu wcale nie oznacza osiągnięcia celu. Podstawą rozpoczęcia współpracy jest przekonanie osoby planującej zainwestować pieniądze w nasz biznes, że faktycznie inwestycja ta okaże się sukcesem.

Plan podstawą biznesu

Z tego powodu każda osoba przystępująca do szukania inwestorów powinna posiadać dobrze skonstruowany biznesplan. Musi być on przede wszystkim zakładać faktyczną sytuację w jakim znajduje się firma. Gdy założymy ponadprzeciętne zyski od razu stracimy wiarygodność i trudno nam będzie przekonać potencjalnych partnerów biznesowych do naszego pomysłu. Stworzenie biznesplanu daje także możliwość dokładnego przeanalizowania zakładanej idei, a co za tym idzie szybkiego wychwycenia ewentualnych błędów. Łatwiej jest poprawić lub całkowicie zrezygnować z inwestycji, gdy istnieje ona jedynie w wersji papierowej, niż po zainwestowaniu pieniędzy. Jeśli obawiamy się, że po przedstawieniu planu inwestor wykorzysta nasz pomysł, możemy podpisać umowę o poufności pod groźbą kary. To powinno być wystarczającym zabezpieczeniem przed kradzieżą.

Spotkaj inwestora

Gdy mamy już gotowy biznesplan czas dotrzeć osoby, która pomoże nam go sfinansować. Nasze poszukiwania możemy rozpocząć bez wychodzenia z domu. W Internecie funkcjonuje bardzo dużo portali zajmujących się kojarzeniem przedsiębiorców z inwestorami. Alternatywą dla tego typu stron są biznesowe fora internetowe, na których zamieszczamy swoje ogłoszenie. Jeśli jednak decydujemy się znaleźć partnera biznesowego na własną rękę musimy uważać na oszustów. Zdarzają się osoby, które w zamian za pomoc chcą przejąć naszą firmę, gdy ta zacznie przynosić zyski.

Anioły biznesu

W przypadku, kiedy szukanie inwestora na forach internetowych stanowi dla nas za duże ryzyko lub jest nieefektywne, z pomocą przychodzą nam instytucje skupiające aniołów biznesu. Są to osoby fizyczne inwestujące prywatne pieniądze w start-upy, które mają duży potencjał rozwojowy. Dzięki nim zaczynający swoją działalność przedsiębiorcy mogą pokonać tzw. lukę kapitałową, która pojawia się po zainwestowaniu wszelkich środków własnych. To właśnie ona zazwyczaj stanowi przeszkodę w rozwoju firmy. Inwestycje aniołów biznesu charakteryzują się bardzo dużym ryzykiem. Zazwyczaj więc, aby otrzymać ich pomoc, nasz pomysł musi zaowocować co najmniej trzydziestokrotnym zyskiem w ciągu 3-6 lat.

 Zobacz: Anioły Biznesu >>

Kapitał wysokiego ryzyka

Jeżeli planowana przez nas inwestycja wymaga środków finansowych sięgających 10 milionów złotych, możemy zwrócić się do instytucji oferujących fundusze verture capital. W odróżnieniu od aniołów biznesu są to osoby prawne, które nie dysponują prywatnymi środkami, ale funduszem. Głównym ich celem jest doprowadzenie do wzrostu wartości przedsiębiorstwa, a następnie odsprzedaniu swoich udziałów innemu inwestorowi. Cenę za otrzymaną od nich pomoc stanowi przeważnie dużo ponad 50% udziałów firmy. Zazwyczaj współpraca z takimi instytucjami trwa od 3 do 5 lat. W przypadku, gdy nasza inwestycja ma dużą szansę przynieść zysk, fundusze zaczynają oferować nam duże zaplecze doradcze, co również ułatwia prowadzenie firmy.

Oddaj się w ręce specjalisty

Jeśli pomimo podejmowanego wysiłku ciągle nie jesteśmy w stanie znaleźć osoby, która zdecydowałaby się zainwestować w naszą firmę, możemy skorzystać z usług firm doradczych specjalizujących się w zdobywaniu inwestorów. Takie rozwiązanie ma kilka zalet, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie czują się pewnie na rynku finansowym. Przede wszystkich dostają oni do dyspozycji profesjonalnego doradcę dbającego o cały proces ewentualnej transakcji. Profesjonalista umiejętnie oceni wartość firmy, a także udostępni swoje kontakty. Dzięki temu oszczędzimy czas oraz podniesiemy swoją wiarygodność w oczach partnerów biznesowych.

Biznes w inkubatorze

Kolejnym sposobem na efektywne rozpoczęcie własnej działalności jest skorzystanie z inkubatorów przedsiębiorczości. Powstają one m.in. przy ośrodkach akademickich i są doskonałą alternatywą dla studentów chcących otworzyć własny biznes. Korzyści jakie płyną ze współpracy z nimi to przede wszystkim brak obowiązku opłaty składek ZUS, prowadzenie księgowości przez AIP oraz nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. W razie niepowodzenia, w ciągu 2 lat od podpisania umowy, można przerwać współpracę w każdym momencie bez konsekwencji finansowych.

Biznesmeni na start

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia własnej działalności jest oryginalny pomysł i napisanie dobrego biznesplanu. Współczesny rynek finansowy oferuje nam bardzo wiele możliwości dotarcia do osób i instytucji, które gotowe są zainwestować pieniądze na urzeczywistnienie naszej idei. Pozostaje nam tylko przekonać ich, że jest ona tego warta.

~KB

Źródła: Pi.gov.pl | AniołyBiznesu.org | Inkubatory.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x