Wysokie ceny paliwa wymuszają na fleet managerach konieczność optymalizacji kosztów związanych z użytkowaniem parku samochodów. Dlatego coraz więcej właścicieli firm uświadamia sobie, jak ważna jest optymalizacja kosztów związanych z posiadaniem floty samochodowej. Jak zarządzać autami firmowymi aby nie przynosiły one strat?

Monitoruj i oszczędzaj

Jednym ze sposobów na optymalizację kosztów ponoszonych na flotę aut jest weryfikacja liczby użytkowanych samochodów. Dokładna analiza nie tylko stanu pojazdów, ale również przypisanych im zadań pozwoli na zidentyfikowanie obszarów, w których występują niedociągnięcia, a co za tym idzie na wprowadzenie odpowiednich zmian. Takie modyfikacje mogą dotyczyć np. liczby aut wykorzystywanych do realizacji danego zadania, celowości użytkowania samochodu do danej czynności, ustalenia nowych limitów kilometrów czy też wielkości zakupów paliwa. – W takiej sytuacji narzędziem pomocnym w analizie jest monitoring pojazdów – mówi Małgorzata Słodownik, manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl. – Monitoring pozwala na wygenerowanie m. in. raportów dotyczących szczegółowych tras pojazdów np. długości trasy czy też raportów dotyczących kosztów użytkowania zawierających na przykład listę faktur z tankowań – dodaje M. Słodownik. Warto również starannie przyjrzeć się marce samochodów służbowych wykorzystywanych w firmie oraz sprawdzić koszty związane z obsługą serwisową, naprawami czy też zakupami. Podejmując się jednak optymalizacji użytkowania paku samochodów na względzie należy mieć nie tylko kwestie finansowe, ale również nakłady związane z szeroko rozumianą logistyką.

Uważaj na ukryte koszty

Ważnym aspektem optymalizacji kosztów związanych z polityką flotową są również finanse przeznaczane na paliwo oraz model auta. Po pierwsze, większa liczba pokonanych kilometrów jest jednoznaczna ze zwiększeniem wydatków ponoszonych nie tylko na paliwo, ale także, eksploatację czy też bezpieczeństwo. Po drugie, konieczne jest także zwrócenie uwagi na model auta. Ważne jest to, aby dokonując wyboru do ceny zakupu dodać ewentualny koszt części zamiennych oraz to czy wartość końcowa tzw. TCO (Total Cost of Ownership) nie spowoduje sytuacji, w której zostanie przekroczony budżet, a w konsekwencji nie doprowadzi to tego, że oferta złożona przez konkrecyjnego dealer okaże się korzystniejsza. Nie zawsze zakup tańszego auta jest równoznaczny przyniesie korzyści, chociażby ze względu na późniejsze wydatki związane z koniecznością poprawy wyposażenia, bezpieczeństwa czy ekonomii zużywania paliwa. Warto dodać, że czasami bardziej racjonalnym wyjściem jest nie tyle zakup aut co wynajęcie floty.

Nauka za kółkiem

Innym wyjściem pozwalającym na wprowadzenie oszczędności we flocie jest bezszkodowa jazda kierowców. Wielu właścicieli firm finansuje swoim pracownikom kursy doszkalające w zakresie bezpiecznej i defensywnej jazdy. Takie szkolenia mają za zadanie podwyższenie umiejętności oraz wypracowanie właściwych zachowań i reakcji kierowców. Szkolenia z techniki jazdy samochodem to przede wszystkim treningi praktyczne, ale również nauka eco drivingu a nawet kursy ratownictwa i pierwszej pomocy. Warto dodać, że podczas zajęć kierowcy zostają przeszkoleni z trudnych manewrów pojazdem, jazdy w ciężkich warunkach czy wychodzenia cało z poślizgu. Oprócz praktycznych umiejętności podczas takiego kursu można nabyć wiedzę dotyczącą prawidłowego i bezpiecznego ustawienia foteli, skutków jazdy na tzw. „luzie” czy też ciągłego wciskania sprzęgła. Głównym celem takich szkoleń jest nie tylko podniesienie umiejętności pracowników, a co za tym idzie efektywniejsze wykonywanie przez nich obowiązków, ale również poprawa bezpieczeństwa.

Źródło: Flotis.pl

0 0 votes
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x