Dobra nazwa to pierwszy krok do sukcesu. Naming to dział marketingu, który jest odpowiedzialny za tworzenie nazw. Nazwa nowego produktu, usługi czy firmy musi być nie tylko chwytliwa i łatwa do zapamiętania, ale powinna również wywoływać pozytywne skojarzenia, będąc jednocześnie odzwierciedlenie profilu działalności firmy. Jakie nazwy przyniosły sukces największym światowym korporacjom i skąd się wzięły?

Apple Computers

Ulubionym owocem Steve’a Jobsa było jabłko. Stworzenie nazwy dla firmy nie było proste, a po 3 miesiącach oczekiwania na błyskotliwy pomysł Steve zagroził, że nazwie firmę Apple Computers jeżeli pracownicy nie wymyślą czegoś lepszego do godziny 17. Jak widać – nie wymyślili.

Google

Nazwa Google to… pomyłka. Największa na świecie wyszukiwarka miała nazywać się Googol co oznacza liczbę z jedynką i stoma zerami. Miało to nawiązywać do ogromnej ilości danych, które można byłoby tam znaleźć. Larry Page, jeden z założycieli internetowego mocarstwa entuzjastycznie podszedł do tego pomysłu i już tego samego wieczoru postanowił zarejestrować domenę. Popełnił jednak błąd w pisowni. Inna historia mówi o tym, że nazwy Google użył omyłkowo Andy Bechtolscheim, który jako anioł biznesu jako pierwszy wspomógł firmę ofiarowując czek na sto tysięcy dolarów. Na tym właśnie czeku miała widnieć niepoprawna nazwa firmy.

Corel

Firmę założył w 1985 r. Michael Cowpland. Obecnie jest to największy producent oprogramowania w Kanadzie. Nazwa jest akronimem – połączeniem pierwszych liter COwpland REsearch Laboratory.

Amazon

Jeff Bezos bardzo chciał aby nazwa jego firmy zaczynała się na literę A. Chwycił słownik i rozpoczął przeglądanie haseł w poszukiwaniu inspiracji. Dlaczego padło na Amazonkę? Jest to największa rzeka na świecie – jego przedsięwzięcie również miało takie być.

Ikea

Ta prywatna międzynarodowa firma została założona przez Ingvara Kamprada. Jej nazwa również jest akronimem – powstała z połączenia inicjałów pomysłodawcy oraz Elmtaryd i Agunnaryd – farmy i parafii, w której się wychowywał.

Yahoo

Spodziewacie się, że i tę nazwę wymyślili założyciele? No… prawie. Oficjalnie nazwa Yahoo pochodzi od zlepku liter „Yet Another Hierarchical Officius Oracle” (jeszcze jeden zhierarchizowany system zarządzania bazą danych). Prawdziwa historia mówi o tym, że nazwy pierwszy raz użył… Jonathan Swift w „Podróżach Gulliwera”. Było to określenie dzikiego strasznego stwora o nieludzkich obyczajach. Jerry Yang i David Filo żartowali, że są takimi „yahoos” i zupełnie poważnie nazwali tak swoją firmę.

 DAR

Źródła: wikipedia.org, mediafeed.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x