Bezrobocie rośnie. Absolwenci wyższych uczelni nie przestają poszukiwać zatrudnienia, jednak wielu z nich przestaje widzieć siebie na stanowisku podrzędnego pracownika. Chcą być sobie szefem. Marzenie to słuszne, tylko jak je zrealizować? Zakładając, że pomysł na biznes jest naprawdę trafiony i potencjalny amator samozatrudnienia nie napotka na swej drodze zbyt wielu przeszkód pod postacią konkurencji – założenie firmy nie wydaje się szczególnie skomplikowane.

1. PKD. Pierwszą rzeczą, którą należy się zająć to wybranie tzw. obszarów działalności. Są one określane przez PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) i możemy je odnaleźć na stronie www.pkd.pl. Odnajdujemy więc na liście numery odpowiadające charakterowi działalności. Dobrze od razu wpisać to, czym być może w przyszłości będziemy się zajmować, by nie musieć w przyszłości prowadzić nierównej walki z biurokracją i czekać w kolejce na dopisanie kolejnego numerka.

2. Druk CEIDG-1. Nie każdy z nas ma księgowość w małym palcu. Dobrze jest znaleźć księgową, która będzie z nami współpracować i doradzi w jaki sposób będziemy się rozliczać w Urzędem Skarbowym – miesięcznie czy kwartalnie. Przyda się to wielokrotnie przy wypełnianiu druków. Następnie pobieramy druk CEIDG-1  ze strony Urzędu Miasta (wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej). Wymaga on wpisania adresów właściwych nam urzędów, kilku podstawowych danych i znalezionych wcześniej numerów PKD. Musimy też wpisać datę rozpoczęcia działalności. Może ona wybiegać w przyszłość, ale zbyt odległy termin może sprawić, że ktoś wyprzedzi nas z podobnym pomysłem. Lepiej nie ryzykować i dać sobie około dwa tygodnie. Druk ten należy dostarczyć do Urzędu Miasta. Zostaniemy wówczas mianowani przedsiębiorcą. Można to jednak zrobić łatwiej – logując się przez internet na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli osoba, która zakłada firmę nie ma jeszcze numeru NIP, wniosek ten jest jednocześnie wnioskiem o jego nadanie. Jeśli mamy numer NIP, ale zakładamy działalność jednoosobową – nasz numer staje się jednocześnie numerem firmy.

3. ZUS. Mamy możliwość obniżenia składki na pierwsze dwa lata prowadzenia działalności. Oczywiście korzystamy z tej możliwości wypełniając druk ZUS ZUA i zanosząc go do ZUS-u.

4. Jeśli chcemy być płatnikiem VAT (czyli wystawiać faktury VAT) należy udać się do właściwego nam Urzędu Skarbowego i wypełniamy formularz VAT-R. Tu musimy zapłacić w kasie lub przelewem 170 zł (opłata skarbowa). I to właściwie jedyny koszt jaki trzeba ponieść zakładając działalność. Tutaj przygoda z zakładaniem firmy się kończy, chyba, że…

5. … chcemy zatrudnić pracowników. Wówczas należy zgłosić firmę do Państwowej Inspekcji Pracy i Sanepidu. Mamy na to odpowiednio 30 i 14 dni.

6. Rachunek bankowy. Do kwoty 15 tys. euro nie mamy obowiązku zakładania firmowego rachunku bankowego i możemy regulować finanse gotówkowo bądź ze swojego prywatnego konta. Natomiast jeśli jesteśmy płatnikami VAT nie mamy wyboru – podatek podlegający zwrotowi Urząd Skarbowy może przelać jedynie na konto. Jeśli zdecydujemy się na taki krok należy poinformować o tym Urząd Skarbowy (druk CEIDG-1 z załącznikiem CEIDG-RB) oraz ZUS (formularz ZBA).

~DAR

Źródła: like-a-geek.jogger.pl, firma.gov.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x