Koniec roku to zwykle czas refleksji. Nie ominęły one również zespołu B2B Deal. Rok 2011 był przecież obfity w przełomowe wydarzenia. Wiele z nich na zawsze wejdą do historii świata jako te, które powinno się pamiętać. Tego roku byliśmy świadkami światowych przemian społecznych, politycznych i gospodarczych. Pożegnaliśmy ważne i utalentowane osoby, obserwowaliśmy tragedie tysięcy ludzi.

Niektóre z wydarzeń minionego roku rozpoczęły nowy etap w gospodarce czy polityce. Ich konsekwencji doświadczymy w 2012 roku. Co to za wydarzenia?

Przede wszystkim kryzys zadłużenia w strefie euro. Był to temat nr 1 w 2011 roku. Nic niestety nie wskazuje na to, żeby zszedł on szybko z pierwszych stron gazet. Grecja, Portugalia, Irlandia, Włochy i Hiszpania już go doświadczyły. Według prognoz w 2012 roku zagrożenie kryzysem dotknie całej Unii Europejskiej. Co ważne, doraźne środki zapobiegania zadłużeniu stosowane dotychczas przez przywódców państw Unii okazały się nieskuteczne. Niektórzy specjaliści mówią także o kryzysie idei zjednoczonej Europy.

Mimo widma kryzysu niektóre działy gospodarki w 2011 roku postawiły znaczny krok naprzód. Najbardziej spektakularnym osiągnięciem stał się rozwój e-biznesów. Na rynek weszły nowe marki osiągające coraz większe zyski i zainteresowanie klientów. Optymizmem zarażają również tegoroczne międzynarodowe sukcesy polskich gier komputerowych. Milionowe zyski uzyskano ze sprzedaży tytułów takich jak „Wiedźmin 2”, „Dead Island” czy „Bulletstorm”. To tylko początek długiej listy najpopularniejszych gier 2011 roku. Otworzyliśmy się także na produkty globalne: 7,5 mln Polaków ma już konto na Facebooku. Liczba ta oczywiście wzrasta. Coraz więcej osób korzysta taż z zakupów internetowych – tu prym wiodą Allegro, Merlin, Empik czy Amazon.

Wzrosła również wartość rynku reklamy internetowej – tylko w pierwszym półroczu wynosiła ona 940 mln złotych i była o jedną czwartą wyższa niż w tym samym okresie w roku 2010. rząd dostrzegając wartość tego sektora gospodarki 21 listopada 2011 roku powołał Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Każde z wydarzeń minionego roku wpłynęło w jakiś sposób na losy świata. Zmiany gospodarcze, polityczne, kulturowe – wszystko na wpływ na to, jaki będzie 2012 rok. Oby jak najlepszy!

Poniżej przedstawiamy zestawienie wydarzeń, które są, według naszej Redakcji – najważniejsze dla minionego roku. Zapraszamy do lektury.

STYCZEŃ
1 stycznia 2011 Estonia weszła do strefy euro. W styczniu też Europę zalała fala informacji o wydarzeniach z Afryki Północnej. 14 stycznia prezydent Tunezji Zin Al-Abidin Ben Ali pod wpływem społecznych protestów zrezygnował ze swojej funkcji i opuścił kraj. Za przykładem Tunezji społeczeństwa innych państw tego rejonu Afryki również wznieciły bunt przeciw władzy. Już 25 stycznia wybuchło powstanie w Egipcie.

W Polsce w tym czasie wprowadzono nowe stawki podatku VAT (1 styczeń). Próbowano też rozwikłać zagadkę katastrofy smoleńskiej. 12 stycznia MAK przedstawił końcowy raport mający wyjaśniać przyczyny tragicznego wypadku samolotu Tu-154.

LUTY
Luty 2011 to także czas ważnych wydarzeń. 1 lutego w Kairze zorganizowano demonstrację przeciwko władzy nazwanej „Marszem Miliona”. Już 11 dnia tego miesiąca Hosini Mubarak ustąpił z urzędu prezydenta Egiptu. 15 lutego wybuchło powstanie w Libii, a 21 podczas demonstracji zginęło tam 60 osób.

W Polsce tymczasem spokojnie. 7 lutego Warszawa gościła przedstawicieli państw Trójkąta Weimarskiego, Adam Małysz pobił polski rekord w długości skoku (uzyskał 230,5 m). Pożegnaliśmy też arcybiskupa Józefa Życińskiego, piosenkarkę Karin Stanek i malarza Jerzego Nowosielskiego. We Włoszech wypadkowi uległ Robert Kubica.

MARZEC
Walki w Libii nadal trwają. 18 marca Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwala rezolucję o strefie zakazu lotów nad Libią. 31 NATO oficjalnie przejmuje dowództwo nad operacją wojskową w tym kraju. Japonia walczy ze skutkami kataklizmu, jakiego doświadczyła z powodu uderzenia fali tsunami 11 marca.
3 marca to dzień historyczny w polskim sporcie – tego dnia nasz orzeł, Adam Małysz zdecydował się zakończyć karierę. Wspomnieniom jego największych sukcesów nie było końca. Schedę po nim, ma przejąć równie utalentowany Kamil Stoch.

W marcu w polskim rządzie została zakończona praca nad projektem zmniejszającym składki emerytalne przekazywane do Otwartych Funduszy Emerytalnych. 25 marca Sejm z niewielkimi poprawkami przyjął projekt.

KWIECIEŃ
Kwiecień w porównaniu z innymi miesiącami 2011 roku był dosyć spokojny. Aresztowano byłego prezydenta Egiptu Hosiniego Mubaraka oraz jego dwóch synów. 25 kwietnia Węgrzy otrzymali nową konstytucję.

Zobacz: Gra o najwyższą stawkę! >>

W Polsce zmieniono zasady funkcjonowania OFE. Redukcja składek emerytalnych przekazywanych do OFE ma od tej pory wynosić 2,3% i zacznie funkcjonować już od początku maja. 26 kwietnia generał Czesław Kiszczak został uniewinniony przez Warszawski Sąd Okręgowy w procesie o przyczynienie się do tragicznych wydarzeń z 1981 roku w kopalni „Wujek”.

MAJ
2 maja świat obiegła informacja o śmierci Osamy bin Ladena, przywódcy Al-Kaidy. Społeczeństwo Libii nadal walczy o niezależność od władzy Kadafiego.

CZERWIEC
Pod koniec czerwca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydał nakaz aresztowania przywódcy libijskiego oraz kliku jego współpracowników.

W Polsce natomiast następują zmiany w biznesie. 30 czerwca Zygmunt Solorz-Żak zostaje właścicielem Polkomtela (operatora sieci Plus, 36.6, Simplus, MixPlus, Sami Swoi oraz iPlus). Polski kapitał wchodzi na rynek międzynarodowy.

Zobacz: Prezenty prezentami, ale… >>

W tym miesiącu mają miejsca różne inwestycje, jedną z nich jest powstanie serwisu zakupów grupowych dla firm: b2bdeal.pl. Takie przedsięwzięcie okazało się bardzo innowacyjne i zmieniło oblicze ogólnokrajowego biznesu. Dzięki temu portalowi liczne firmy mogą kupować i oferować usługi czy produktu po niezwykle atrakcyjnych cenach, tym samym zwiększając swoją rozpoznawalność na rynku

LIPIEC
1 lipca 2011 roku Polska obejmuje prezydencję Rady Unii Europejskiej. 5 dnia tego miesiąca Dania mimo przynależności do strefy Schengen, przywraca kontrole graniczne. 22 lipca 2011 roku jest jednym z najbardziej tragicznych dla Europy – w wyniku zamachów w Oslo i na wyspie Utoya ginie ponad 70 osób.

W Polsce od 1 lipca wchodzi w życie ustawa o działalności leczniczej. Od tej pory szpitale mają zostać przekształcone w spółki. Zwiększa się też odpowiedzialność samorządów za finanse tych placówek.

SIERPIEŃ
Sierpień jest również obfitym w wydarzenia miesiącem. Na początku tego miesiąca była premier Ukrainy, Julia Tymoszenko, zostaje aresztowana w Kijowie. 15 sierpnia Google ogłasza zamiar przejęcia spółki Motorola Mobility.

WRZESIEŃ
Wrzesień 2011 kojarzony jest kryzysem na rynku walutowym. 6 września Szwajcarski Bank Narodowy decyduje się na powiązanie kursu franka szwajcarskiego z kursem euro.

PAŹDZIERNIK
Październik rozpoczął się informacją o śmierci Steve’a Jobsa, współzałożyciela Apple Inc. Julia Tymoszenko, była premier Ukrainy, zostaje oskarżona o nadużycia i skazana na siedem lat więzienia. 20 października ginie były przywódca Libii – Muammar al-Kaddafi.

W październiku w Polsce zostają przeprowadzone wybory parlamentarne. Wygrywa jest Platforma Obywatelska otrzymując 39,18% głosów. 14 października zostaje oddany fragment Autostrady A1, mający być dla Polski komunikacyjną furtką do Europy Zachodniej.

LISTOPAD
Listopad to czas przemian i decyzji gospodarczych. Jedną z najważniejszych informacji jest otwarcie Gazociągu Północnego. Jego trasa biegnie z Rosji do Niemiec i państw Europy Zachodniej. Ciągnąc się przez dno Morza Bałtyckiego omija on naturalne kraje tranzytowe – Polskę, Estonię, Litwę oraz Łotwę.

Zobacz: E-biznes. Nie taki straszny jak się wydaje! >>

W Polsce natomiast pojawiają się problemy z obchodami rocznicy narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada w Warszawie wybuchają nacjonalistyczne zamieszki. Zaprzysiężony zostaje Drugi rząd Donalda Tuska. Stworzony zostaje nowy resort – Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

GRUDZIEŃ
W Polsce prawdopodobnie jednym z najważniejszych dni był 19 grudnia. Tego dnia Grupą ITI i Grupą TVN podpisują umowę z Grupą Canal+ w sprawie strategicznego partnerstwa. TVN rozstaje się także z Onetem.

~KW

Źródła: 1 | 2