Poszukiwanie pracy w dzisiejszych czasach nie jest proste. Pracodawcy otrzymują setki wiadomości zawierających dokumenty aplikacyjne i zazwyczaj nie są w stanie spotkać się z wszystkimi kandydatami. Ze względu na wygodę i oszczędność czasu bywa, że część procesu rekrutacji odbywa się w sieci. Nie oznacza to jednak, że na jej potrzeby nie należy przygotować odpowiedniego CV.

Jeśli zdecydujemy się osobiście odwiedzić firmę, pierwszą formą kontaktu będzie również pozostawienie Curriculum Vitae. Co zatem powinno zawierać, żeby zwrócić uwagę i zapaść w pamięć, a o czym lepiej nie wspominać?

Od czego zacząć?

Osoba, która zadecyduje o przyjęciu do pracy początkowo nie może poświęcić Twojej aplikacji więcej niż kilka minut. Zadbaj więc o czytelność i jasny układ. Przede wszystkim w CV umieszczamy dane osobowe czyli imię i nazwisko, a także adres, telefon kontaktowy i e-mail. Pamiętaj, że to dokument formalny – w podanym mailu nie może być przezwisk, zdrobnień czy imion bohaterów filmowych. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest adres zawierający po prostu imię i nazwisko.

Zobacz: Umowa o pracę >>

Kolejnym punktem jest wykształcenie – umieść tu wszystkie ukończone szkoły poza obowiązkową podstawówką i gimnazjum (chyba, że jest to twoja ostatnia szkoła). Jeśli nadal się uczysz, musisz wypisać na jakim kierunku i specjalności oraz podać przewidywaną datę ukończenia. Pracodawcę może też interesować wybrany tryb nauki – dzienny, wieczorowy bądź zaoczny.

Następnie opisz swoje doświadczenie zawodowe. Tutaj obowiązuje odwrócona kolejność chronologiczna. Podaj wszystkich byłych i obecnych pracodawców wraz z datami zatrudnienia oraz zajmowanym stanowiskiem. Dobrze jest też napisać, jakie obowiązki wykonywałeś. Pamiętaj, że rekruter może sprawdzić, czy firma w ogóle istnieje, lub zadzwonić do byłego szefa z pytaniem o powód twojego zwolnienia.

Pole minowe

W tzw. „Dodatkowych kwalifikacjach” można nieźle zaszaleć – ważne są ukończone kursy, znajomość języków obcych, posiadanie prawa jazdy, a nawet zaangażowanie w wolontariat czy organizacje studenckie. Ale uwaga: jeśli uczysz się angielskiego od przedszkola, ale nadal nie umiesz się przedstawić – lepiej się tym nie popisuj. Można też wspomnieć o zdolnościach miękkich czyli np. umiejętności pracy w grupie lub łatwości nawiązywania kontaktów.

Zobacz: Umowa o dzieło >>

Wielu kandydatów zamieszcza w CV punkt „Zainteresowania”. Pracodawców nie zawsze interesuje co robisz po pracy, ale oryginalne hobby może zwrócić uwagę, wszak nie samą pracą człowiek żyje. Może też świadczyć o otwartości umysłu na inne pola działania. Zachowaj jednak trzeźwe spojrzenie: miłośnik zwierząt nie nadaje się na posadę kaletnika.

Poza tym każde CV powinno być opatrzone zdjęciem w prawym górnym rogu. Tu też można się potknąć. Pod żadnym pozorem nie wstawiaj zdjęć z wakacji – kolor bikini naprawdę nie jest istotny dla przyszłego szefa. Daruj sobie też zdjęcia przy samochodzie dobrej marki albo ze znanymi osobami. Fotografia powinna być zbliżona do tej, którą masz w dowodzie osobistym – małego formatu, z dobrze widoczną twarzą.

Kopiowanie nie popłaca

Nie jest odkryciem, że osoby szukające pracy pobierają ze stron internetowych gotowe wzory CV, które uzupełniają swoimi danymi. W efekcie dokument wygląda jak zupełnie niedostosowany do kandydata, wypełniony kwestionariusz. Błędy zdarzają się także w zamieszczonej na końcu obowiązkowej klauzuli o ochronie danych osobowych – skopiowana z innego dokumentu może poskutkować tym, że wyrazimy zgodę na ich wykorzystanie nie tej firmie, do której aplikujemy, co zatrzyma proces rekrutacji i sprawi, że nasza aplikacja automatycznie wyląduje w koszu. Pożyczanie od innych gotowych sformułowań też nie jest najlepszym pomysłem. Pracodawca czytając kilkanaście podobnie brzmiących CV na pewno nie zwróci na ciebie uwagi.

Zobacz: Umowa-zlecenie >>

Bądź sobą

49% rekruterów przyłapało na kłamstwie osoby poszukujące pracy. Wielu ludzi, chcąc zaimponować pracodawcy naciąga swoje umiejętności, bądź podaje te, o których nie ma zielonego pojęcia. Każde oszustwo wcześniej czy później wyjdzie na jaw. Jeśli nawet uda nam się przejść proces rekrutacji, szef odkryje to podczas pracy i zamiast rozwijać karierę wrócisz na bezrobocie. Pamiętaj, że dobrze napisane Curriculum Vitae staje się Twoją przepustką do szansy zaprezentowania się na żywo i rozwijania kariery, dlatego warto się przyłożyć i stworzyć reklamę samego siebie na najwyższym poziomie.

~DAR

________

Źródła:

praca.money.pl | wp.pl | iwoman.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x