Pogodzenie ambicji zawodowych z wychowywaniem dzieci, to marzenie niejednej kobiety. Bezkolizyjne powiązanie tych dwóch sfer życia to bardzo trudne zadanie, szczególnie gdy pracodawca wymaga całkowitej dyspozycyjności i pełnego oddania się firmie. Na szczęście coraz częściej można spotkać przyjaźnie nastawionych do macierzyństwa pracodawców, którzy tworzą przyszłym i obecnym mamom dogodne warunki do łączenia pracy z wychowywaniem dziecka.
Narodziny dziecka to wielkie szczeście dla kobiety, ale niekoniecznie wielka radość dla pracodawców. Wiele firm obawia się zatrudniania kobiet posiadających dzieci, zakładając, że zaangażowanie w opiekę nad nimi odbywać się będzie kosztem efektywności wykonywanej pracy. Takie myślenie to stereotyp. Przy dobrej organizacji i wspraciu ze strony pracodawcy, pogodzenie pracy z opieką nad pociechami, jest jak najbardziej możliwe.
Pracodawca idealny
Przyjaźnie nastawiony szef to dla pracowników każdej firmy, istny skarb. W przekonaniu kobiet wychowujących dzieci, dobry pracodawca, to człowiek wyrozumiały, pomocny i elastyczny w działaniu.
Niestandardowo, ale równie skutecznie
Wychowywanie dzieci przy jednoczesnych obowiązkach zawodowych jest trudne do zorganizowania czasowo, ale jest możliwe. Elastyczny czas pracy, a także skrócony wymiar godzin to dwie bardzo korzystne alternatywy dla standardowej formy pracy. Dobrym rozwiązaniem jest także wykonywanie, jeśli to możliwe, określonych zadań w domu.
Wszystkie wymienione opcje ogranizacji zajęć można zrealizować, ale pod warunkiem pełnego zaangażowania zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownicy-matki. Umiejętność osiągania kompromisów jest podstawową cechą w płynnym funcjonowaniu firmy.
Obustronne korzyści
Zatrudniając do pracy kobietę-mamę, przede wszystkim należy wyzbyć się myśli, że jest ona ciężarem dla firmy. Kluczem do sukcesu jest świadomość, że stanowi pełnowartościową część zespołu, a dzięki takim cechom charakteru, jak cierpliwość, zaradność i organizacja może dodatkowo pomóc. Co więcej, przyjazna atmosfera i dogodny czas pracy, bardzo często motywuje i skłania do samodyscypliny kobiety- matki, wzbudza w nich poczucie odpowiedzialności i lojalności wobec firmy.
Wprowadzając elastyczny czas pracy, pracodawca odnosi korzyści także na polu finansowym, związane z brakiem zobowiązań socjalnych.
Dla samych kobiet taka forma pracy to też plusy. Mają dzięki niej możliwość spełniać się nie tylko rodzinnie, ale także zawdowow. Ważne jest jednak, by odebranie części obowiązków takiej kobiecie, nie było degradacją zawodową, lecz przejściowym systemem pracy.
Na pomoc mamom
Ambitne mamy, które chcą spełniac się również zawodowo, nie są pozostawione same sobie. Już od kilku lat w Polsce tworzone są specjalne programy, które edukują i wspierają zarówno pracodawców, jak i pracowników. Jednym z nich jest projekt Mama w pracy, realizowanym przez Fundację Świętego Mikołaja.
Duży udział w popularyzowaniu idei łączenia macierzyństwa z karierą zawodową ma także plebiscyt Firma Przyjazna Mamie. Obie te inicjatywy przyciągają do siebie coraz więcej firm, prowadzących działalność dostosowaną do pracowników wychowujących dzieci.
W organizowanym w tym roku plebistycie główną nagrodę zdobyły takie firmy, jak: ATC Cargo, C/S Polska, Nivea Polska i Novartis Pharma. Wyróżnienia zaś otrzymały Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów – PIAP oraz Restaurant Partner Polska – Pizza Portal.
Szczególnie cieszy fakt, że z roku na rok, liczba firm biorących udział w projekcie rośnie, co stanowi optymistyczną prognozę na przyszłość.
Wymagający rynek pracy stawia współczesne kobiety w trudnej sytuacji. Ogromna konkurencja, wieczny strach przed zwolnieniem to najczęstszy powód wstrzymywania przez nie, decyzji o dziecku. Niestety racjonalizm bardzo często przegrywa z instynktem macierzyńskim, co stanowi ogromny cios w rosnący w Polsce niż demograficzny. Pracodawcy, którzy dyskryminują zawodowo kobiety- matki, postepują nieetycznie, ale także zwyczajnie niepraktycznie. Zmiany form pracy nie stanowi żadnego problemu, wręcz przeciwnie. Jednak dopóki pracodawcy tego nie zrozumieją , kobietom dalej będzie ciężko realizować swoje plany i marzenia.
~MP
Źródła:
agora.pl | dziennik.pl | mamawpracy.pl | wokolkariery.pl | strefamamy.pl | wyborcza.pl