Każdy z nas słyszał, że na co dzień wykorzystujemy zaledwie niewielki procent możliwości naszego mózgu. Pozostałe umiejętności wciąż są dla nas tajemnicą i nie bardzo wiemy jak je uaktywnić. Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać i do osiągnięcia tego celu nie są potrzebne żadne wyszukane środki czy żmudne ćwiczenia. Ba! Poprawa pamięci i koncentracji może być nawet całkiem przyjemna! 

Mała przyjemność, duży rozwój

Naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze postanowili zmierzyć wpływ prostych gier dostępnych na telefonach komórkowych na zdolności poznawcze człowieka. Grupę ochotników poproszono o poświęcenie godziny dziennie przez miesiąc na granie w jedną z pięciu gier: Hidden Expedidion – Everest (gra polega na odnalezieniu wyszczególnionych na liście przedmiotów na obrazku), Memory Matrix (uczestnik musi zapamiętywać kolejne sekwencje zapalających się na ekranie punktów), Bejewelled (w której należy tak ułożyć elementy, by co najmniej trzy takie same znalazły się obok siebie), Modern Combat: Sandstorm (gracz musi w jak najkrótszym czasie wystrzelać przeciwników) oraz The Sims (czyli popularną symulację prawdziwego życia). Wyniki okazały się zaskakujące: prawie wszystkie gry podnosiły zdolność koncentracji, podzielność uwagi i pamięć. Najsłabiej wypadła The Sims. Ta gra nie ma bowiem żadnych ograniczeń czasowych, nie ćwiczy więc szybkości, oraz nie stawia przed uczestnikiem żadnych innych wyzwań, jak przechowywanie danych w pamięci.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Na stan umysłu wpływa również zrównoważona dieta. Wszyscy znamy choćby poprawiające humor działanie żółtego sera, soku z pomarańczy czy czekolady. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko jedzenie. Ogromne znaczenie ma tutaj sport. Nie bez powodu poranny jogging staje się coraz popularniejsze wśród pracowników korporacji. Ruch nie tylko tworzy nowe sieci neuronalne, ale  także podnosi ilość energii doprowadzanej do mózgu właśnie z pokarmu. Brak ćwiczeń z kolei, prowadzi nie tylko do otyłości, cukrzycy czy chorób układu krążenia, ale również do depresji, agresji czy choroby Alzheimera, jak mówi John Ratey, psychiatra z Harvard Medical School – Ćwiczenia poprawiają zdolności umysłowe, szybkość zapamiętywania, koncentrację. I dotyczy to ludzi w każdym wieku.

Woda – zdolności doda! 

Jak w kilka sekund zwiększyć zdolności umysłowe? Wystarczy wypić szklankę wody! Badacze z Uniwersytetu East London przeprowadzili eksperyment na dwóch grupach uczniów. Jedna z nich wypiła 250 ml wody, a 20 minut później wszyscy przystąpili do testów mającego sprawdzić ich krótkotrwałą pamięć, spostrzegawczość i koncentrację. Okazało się, że zespół, który wypił wodę osiągał znacznie lepsze wyniki, w niektórych testach nawet o 34%! Dowodzi to, że odpowiednio nawodnione sieci neuronowe działają sprawniej i przyczyniają się do osiągania lepszych rezultatów. Od dziś – szklanka wody przed rozmową z szefem i sukces murowany!

~DAR

Źródła: focus.pl, wprost.pl, rozwojowiec.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x