iPad, iPhone, iPod Touch, laptop, smartphone to urządzenia i gadżety niezbędne nie tylko w życiu każdego biznesmena. Coraz częściej ręce po nowoczesne technologie wyciągają także dzieci…

Wydawałoby się, że dzieci i przedsiębiorcy to zupełnie odmienne grupy konsumentów. Pierwsza z nich poszukuje przede wszystkim przedmiotów zapewniających zabawę i kreatywną rozrywkę, druga z kolei – elastycznych narzędzi pracy, które mogą zapewnić prawidłowe funkcjonowanie firmy. Rozpiętość wsparcia nowoczesnych technologii w pracy przedsiębiorcy obejmuje obecnie zarówno proste czynności związane z prowadzeniem firmy, jak i te bardzo zaawansowane. Czynnikiem różnicującym wymienione grupy jest przede wszystkim wiek, który zazwyczaj decyduje o potrzebach, poglądach oraz guście.  Wydawałoby się więc, że dzieci i przedsiębiorcy zbyt wiele wspólnego ze sobą nie mają. A jednak nic bardziej mylnego. Okazuje się, że nie jedno może nas jeszcze zaskoczyć.

Komputer tylko w pracy

Komputery zaczęły rewolucjonizować świat w XX wieku. Znakomita większość krajów na świecie wykorzystywała je z początku głównie na potrzeby wojska. W momencie zakończenia II wojny światowej i uzyskania względnej stabilizacji politycznej i gospodarczej, komputery znalazły zastosowanie w innych dziedzinach. Wstępnie, w większości przypadków, trafiały do zakładów pracy. Choć dziś ciężko nam sobie to chociażby wyobrazić, jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku jeden komputer zajmował przestrzeń około 140 m2 i ważył 27 ton (!). Mimo to jego zastosowanie pozwoliło usprawnić pracę przedsiębiorstw produkcyjnych oraz usługowych. W latach 70. XX w. zaczęły z nich korzystać szkoły, biblioteki, urzędy oraz inne instytucje publiczne. Ich zastosowanie odkryły także osoby prywatne. Z czasem technologie komputerowe rozwinęły się na tyle, żeby stać się dobrem ogólnodostępnym. Wzrosły wymagania klientów. W związku z tym doprowadzono niemal do perfekcji funkcjonowanie nowoczesnych narzędzi informatycznych.

Technologia i życie

Współcześnie każdy przedsiębiorca posiada laptopa, iPada czy iPhona, które to stały się niezbędnymi narzędziami pracy. Skąd taki trend? Przede wszystkim technologie te posiadają mnóstwo aplikacji usprawniających działalność biznesmenów, są wygodne w obsłudze i praktyczne (tak niewielkie urządzenie możemy zawsze zabrać ze sobą na spotkanie z klientem). Obecnie praktycznie żadna firma nie wyobraża sobie funkcjonowania bez komputera, internetu czy chociażby drukarki. Technologia zawładnęła naszym życiem zawodowym i prywatnym. Dzięki uprawnieniu pracy mamy więcej czasu na rozrywkę, która większości z nas wypełnia praktycznie cały czas wolny. Ponieważ wykorzystujemy technologie w większości działań społecznych (kontaktujemy się dzięki niej, umożliwia nam ona spędzanie wolnego czasu, pracujemy z jej wykorzystaniem), zmieniła się również nasza percepcja rzeczywistości. Jak daleko zaszedł proces przekształcenia naszego myślenia o świecie dzięki ogólnodostępnej technologii pokazuje fakt, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, iż serwis youtube.com jeszcze 7 lat temu w ogóle nie istniał! Niemożliwe? A jednak.

Praca czy fun?

Dziś używanie komputera nie kojarzy się tylko z prowadzeniem biznesu. Powoli przestaje być to produkt ekskluzywny. Większość z nas ma swojego osobistego laptopa. Coraz częściej komputer to jednocześnie narzędzie pracy i zabawy. Korzystają z niego osoby ze wszystkich grup wiekowych. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez NielsenWire (to podlinkować do http://blog.nielsen.com/nielsenwire/consumer/us-kids-looking-forward-to-iholiday-2011). Okazuje się, że wymienione grupy mają identyczne potrzeby – dzieci zapytane o to, jaki prezent chciałyby dostać na święta, odpowiedziały, że pragną iPada, iPada Touch, iPhona, komputer, Tablet Komputer itp. Wyniki badań nie powinny zaskakiwać. Żyjemy w zinformatyzowanym świecie i postęp technologiczny dotyczy również dzieci, które już w wieku kilku lat potrafią obsługiwać komputer. Być może niedługo powtórzy się przypadek Mozarta, który w wieku czterech lat stworzył swój pierwszy utwór? Tym razem możemy być świadkami rozwoju czteroletniego programisty!

Zobacz: Negocjacje – Sukces w zasięgu ręki! >>

Przy wszystkich rozważaniach warto również pamiętać, że część urządzeń takich jak na przykład iPad , zostały stworzone z myślą o zwykłych konsumentach. Miały umożliwić im bezproblemowe odtwarzanie filmów czy muzyki podczas podróży, oraz komunikowanie ze znajomymi z dowolnego miejscu na ziemi. Dopiero z czasem okazało się, iż niektóre urządzenia można dopasować i doskonale wykorzystać w biznesie. Z drugiej strony jednak, ciężko nam chyba zaakceptować fakt, że dziecko domagała się mp4 zamiast pluszowego misia czy roweru…

Ewolucja technologii doprowadziła do sytuacji, w której jedno urządzenie służy zarówno rozrywce, jak i prowadzeniu biznesu. Producenci stawiają na wielofunkcyjność. Nowe technologie są na tyle uniwersalne i elastyczne, że odpowiadają potrzebom obu grup. Przykładowo – smartphone czy tablet zapewniają dostęp do Internetu praktycznie w każdym miejscu, w którym przebywamy. Dzięki temu biznesmeni zyskują dostęp do informacji ze świata, maili oraz swoich klientów gdziekolwiek i kiedykolwiek mają taką potrzebę. Dzieci z kolei uzyskują dostęp do ulubionych piosenek, stron czy różnego rodzaju gier. Wydaje się, że zaistniała sytuacja była do przewidzenia. Jest ona efektem nieprzerwanej i intensywnej informatyzacji społeczeństw. Wraz z postępem technologicznym, zmianą stylu i trybu życia przekształceniu ulegają również nasze potrzeby. Miejmy nadzieję, że ze zinformatyzowanych dzieci wyrosną doskonali przedsiębiorcy.

~OM

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x