Każde przedsiębiorstwo ma obowiązek dbać o ochronę środowiska. Wiele z nich nie za bardzo wie, jak wdrożyć proekologiczne dyrektywy. Czas więc zwiększyć swoją świadomość ekologiczną i zyskać przychylność całego otoczenia.

Właściciele przedsiębiorstw coraz częściej starają się zwracać uwagę na ekologiczny aspekt działalności gospodarczej. Chcą, aby firma była zarządzana w sposób, który nie koliduje z prawem o ochronie środowiska. Wymaga to wprowadzenia pewnych zmian organizacyjnych w przedsiębiorstwie. Takie zarządzanie nie jest przecież naturalne dla przedsiębiorstw kierujących się nieideologiczną chęcią zysku. Dlatego, by oszczędzanie energii pod hasłem ekologii było zrozumiane, musi mieć poparcie całego personelu. Zmienić się więc musi myślenie i podejście wszystkich pracowników do spraw związanych z ekologią. Biznesmeni zauważają, że zarządzanie proekologiczne przynosi korzyści zarówno dla środowiska naturalnego, jak i wizerunku firmy. W wielu przypadkach pozwala także na znaczne oszczędności i wzrost efektywności.

Zobacz: W co warto zainwestować? >>

Jak się okazuje, przedsiębiorstwa muszą postępować tak nie tylko z własnej nieprzymuszonej prawem woli, ale z powodu ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 29 lipca 2005 roku nakazującej nawet najmniejszym firmom składać sprawozdania ze zużytego przez nich sprzętu jak np. tonerów do drukarek czy świetlówek. Co więcej, za zignorowanie tego z pozoru błahego raportu, firmie mogą grozić spore nieprzyjemności. O tym, że brak środowiskowych danych może drogo kosztować, przekonali się w ubiegłym roku prowadzący swoje gabinety lekarze. Tylko w woj. łódzkim na 170 z nich nałożono kary po 10 tys. zł za brak raportu. Po szybkiej nowelizacji ustawy o odpadach kary wprawdzie zmalały, ale wciąż są dość wysokie – wynoszą od 500 do 2 tys. zł.

Na producentach i importerach wprowadzających na polski rynek urządzenia elektryczne i elektroniczne spoczywa obowiązek zorganizowania oraz sfinansowania zbiórki i recyklingu zużytego sprzętu. W przypadku, gdy nie zrealizują oni tego obowiązku, konsekwencje finansowe są ogromne. Kara wynosi bowiem od 5 000 zł do 5 000 000 zł. Jednocześnie firmy takie narażają wszystkich swoich odbiorców na karę w wysokości do 500 000 zł. Nie warto więc ryzykować ogromnych pieniędzy za niedopełnienie formalności i uzupełnić swoją wiedzę w tym zakresie.

Zobacz: Outsourcing – czyli Houston, mamy problem >>

Jedną z dróg, którą można podążać – a tym samym być lepiej zorientowanym wśród przepisów dotyczących ochrony środowiska – są szkolenia tematyczne. Realizacja szkolenia umożliwi pracownikom usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy z zakresu obowiązującego prawa dotyczącego ochrony środowiska. Podczas szkoleń często umożliwia się przeprowadzenie dyskusji w sprawie codziennych problemów związanych z ochroną środowiska, z jakimi borykają się pracownicy. Kładzie się również nacisk na to, aby każdy z nich rozwinął indywidualne, przydatne w przedsiębiorstwie umiejętności z zakresu ekologii.

Od czego zacząć, gdy zdecydujesz się na ekologiczne prowadzenie przedsiębiorstwa? Jak się okazuje możliwości jest sporo. Najbardziej powszechnym i jednocześnie całkowicie bezpłatnym jest recycling. Jeżeli mamy wolnostojące biuro i sami je ogrzewamy, możemy zakładać różne filtry, by jak najmniej zanieczyszczeń przedostawało się do atmosfery. W przypadku, gdy posiadamy rozbudowaną flotę służbowych samochodów, warto wymienić je na samochody hybrydowe – jest to posunięcie kosztowne, ale opłacalne. Kolejnym krokiem może być również zakup energooszczędnych urządzeń biurowych. To tylko początek, bo sposobów na to, by nasza firma stała się przyjazna środowisku, jest coraz więcej. W dzisiejszych czasach nie ma rzeczy niemożliwych, a nasze działanie zależy jedynie od naszej woli.

Właściwe zarządzanie ekologiczne pozwala firmie na dołączenie do grona liderów na rynku i niesie ze sobą różne profity. Przede wszystkim jest to budowanie wizerunku jako „dobrej, ekologicznej” organizacji. Można również mówić o szansach na partnerstwo z NGO, aktywnym udziale w kształtowaniu opinii społecznej czy wzroście wiarygodności firmy. Istotną zaletą proekologicznych postaw są również realne korzyści finansowe, jak na przykład oszczędności wynikające z ograniczonego wykorzystania zasobów takich jak woda, prąd czy biurowe materiały eksploatacyjne. Zmniejszają się też kwoty przeznaczone na utylizację odpadów.

Zobacz: Prawo w reklamie >>

Ekologiczne zarządzanie przedsiębiorstwem to nie tylko znaczne oszczędności, ale i ochrona środowiska i doskonały sposób na wykreowanie pozytywnego wizerunku firmy przyjaznej naturze i ludziom.

~AP

Źródła:

odpowiedzialnybiznes.pl

www.rp.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x