Chodzą plotki, że w sieci można już kupić dosłownie wszystko – swego czasu na Allegro istniała nawet specjalna kategoria dla mniej i bardziej osobliwych dziwactw. Niejednokrotnie też mamy okazję czytać o tym, że ktoś sprzedał swoje towarzystwo, albo co gorsza cnotę. Czy nie ma zatem żadnych ograniczeń? Otóż są i warto się z nimi zapoznać zanim otworzymy e-sklep lub wystawimy coś na aukcjach.

Sklep jak każdy inny

Przede wszystkim sklep internetowy nie różni się znacząco od stacjonarnego i takie też powinny w nim panować zasady. Nie możemy więc sprzedawać w nim towarów zakazanych w naszym kraju bądź takich, które z różnych przyczyn wycofano z obrotu. Bywa jednak, że znajdujemy firmę, która je oferuje, ale jest zarejestrowana w kraju w którym jest możliwa sprzedaż danego produktu – co wtedy? Sklep powinien wymagać zaświadczenia, że towar jest legalny w kraju odbiorcy. Skrypt sklepu może też zawierać funkcję, dzięki której w ogóle nie zobaczy on produktów dla niego zakazanych.

Prawa autorskie

Napisałeś świetną pracę i chcesz podzielić się swoją wiedzą za drobną opłatą? Nic z tego. Wypracowania, prace licencjackie, magisterskie czy maturalne nie mają prawa bytu w sklepach internetowych i na aukcjach. Również sprzedaż usługi napisania takiej pracy może Cię narazić na, łagodnie mówiąc, nieprzyjemności.

Pełnoletność 

Towary i usługi przeznaczone dla dorosłych można bez problemu kupić w internecie. Pod warunkiem, że oczywiście jest się dorosłym. Sklep może sprawdzić tożsamość kupującego poprzez prośbę o przesłanie skanu dokumentu tożsamości bądź wymóg odbioru osobistego. Kiedy zachodzi podejrzenie, że mamy do czynienia z osobą niepełnoletnią możemy również po prostu odmówić sprzedaży.

Militaria

Istnieją produkty, na które nawet w stacjonarnych sklepach nałożone są pewne obostrzenia. Są to na przykład militaria. Nie przeszkadza to jednak w sprzedaży internetowej, ale nakłada na sprzedającego obowiązek uzyskania stosownych dokumentów przed wydaniem sprzętu. Można więc zamówić i zapłacić za broń, ale odebrać ją osobiście dopiero po przedstawieniu zezwolenia.

Zwierzęta i rośliny

Lista CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) funduje nam natomiast 34000 zwierząt i roślin, którymi handel jest zakazany. To nie wszystko – uważać należy również na produkty pochodne, na przykład z kości słoniowej.

Co jeszcze? 

EBay zakazuje również sprzedaży broni, artykułów policyjnych, dekoderów telewizji cyfrowej, losów na loterię, urządzeń do obserwacji i inwigilacji, leków, list mailingowych i danych osobowych, wytrychów i innych urządzeń do otwierania zamków, leków, urządzeń medycznych i wielu, wielu innych. Dodatkowa niespodzianka może nas spotkać ze strony firmy kurierskiej – mogą oni odmówić dostarczania niektórych przesyłek, jak choćby fajerwerków. Zanim podpiszemy umowę, lepiej się upewnić.

~DAR

Źródła: experto24.pl, gadzetomania.pl,

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x