Szybki rozwój internetu pod koniec XX wieku spowodował wzrost zainteresowania ludzi dokonywaniem płatności online, które skutecznie ułatwiło by codzienne zmaganie się ze żmudnym wypisywaniem stosu blankietów i lataniem na pocztę. Z nieoczekiwaną pomocą przyszedł amerykański serwis PayPal, który wypełnił rynkową niszę oferując nowatorskie rozwiązania, dzięki którym jest on dzisiaj światowym potentatem w dziedzinie płacenia przez internet.

Historia

Usługę PayPal stworzyła w 1998 roku amerykańska firma PayPal.Inc. Ojcami założycielami byli Peter Theil, oraz Elon Musk a wynalazek miał początkowo służyć jedynie do przesyłania pieniędzy za pomocą telefonów komórkowych i pagerów. Widząc jednak szybki rozwój branży online, w krótkim czasie od premiery wprowadzono system wysyłki za pomocą strony internetowej. Transfer dolarów poprzez własnego konta e-mail okazał się strzałem w dziesiątkę a sam pomysł wzbudził zainteresowanie zarówno klientów indywidualnych jak i firm. Oferowana wygoda oraz udana kampania reklamowa przyczyniły się do niewyobrażalnie szybkiego przyrostu liczby klientów, który w 2000 roku dochodził nawet do 10% dziennie. Krótko po atakach terrorystycznych na World Trade Center, PayPal postanowił zadebiutować na giełdzie, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem inwestorów.

Rok później nastąpił przełom w popularności usługi. E-Bay – największy na świecie serwis aukcyjny postanowił zastąpić PayPalem swój własny, dotychczasowy system płatności – Billpoint. Przejęcie za cenę 1,5 miliarda dolarów spowodowało jeszcze bardziej dynamiczny rozwój firmy. Ruch ten okazał się też zbyt mocny dla konkurencji, która padała niczym muchy. Pierwszy poległ serwis Citibanku – c2it, wspierany przez Microsoft i AOL. Rok później ten sam los podzielił PayDirect oferowany przez Yahoo!. Najdłużej na rynku utrzymał się BidPay, którego zamknięto dopiero 15 grudnia 2005 roku.

Zalety

Największą zaletą systemu jest prostota obsługi oraz skrócony praktycznie do zera czas oczekiwania na większość wykonywanych opcji. Przede wszystkim nasze pieniądze zostają zaksięgowane na koncie natychmiast po ich wysłaniu a kwota, która a nie wpływa nie jest obarczona żadnymi dodatkowymi opłatami. Ponadto, przelewy z PayPala na rachunek bankowy w kwocie powyżej 500 złotych są bezpłatne. Konto PayPal umożliwia trzymanie pieniędzy w różnych walutach i dokonywanie ich konwersji na złotówki w dowolnej chwili. Najlepsze jest jednak to, że kurs wymiany walut nie jest przeliczny w czasie rzeczywistym, tylko jest to kurs rozliczeniowy z ostatniego dnia. Dzięki temu mamy możliwość wymiany walut w korzystnych dla nas momentach. Siłą PayPala jest również zastosowanie Captcha, czyli specjalnego zabezpieczenia chroniącego przed spamem i dopuszczającego przesyłanie danych jedynie przez człowieka.

Dzięki systemowi PayPal możesz nie tylko szybko i wygodnie przesyłać pieniądze swoim krewnym w kraju i za granicą, ale także dokonywać zakupów przez internet na całym świecie bez ujawniania swoich danych finansowych.

PayPal Polska

Marka PayPal zaczęła się także rozwijać poza granicami USA, debiutując m.in. Na rynku Polskim w czerwcu 2005 roku. Na początku PayPal.pl był niestety traktowany po macoszemu, oferując mocno okrojone usługi. Pełną funkcjonalność serwis uzyskał dopiero 1 października 2006 roku i od tego czasu możemy korzystać z jego dobrodziejstw na identycznych zasadach, co mieszkańcy zachodu. We wrześniu 2010 roku, dzięki współpracy z firmą Blue Media, polscy użytkownicy zyskali dodatkowo możliwość zasilenia swojego konta PayPal za pomocą doładowania. Na całym świecie, PayPal oferuje także robienie zakupów bez korzystania z karty kredytowej przez opcję „Bill Me Later”.

Dzięki przemyślanej strategii rozwoju, PayPal stał się dzisiaj operatorem światowym, oferującym swoje usługi w 190 krajach, z których 21 dysponuje lokalnymi serwisami internetowymi. Dzięki wirtualnej portmonetce PayPal, możemy nie tylko wysyłać i odbierać płatności drogą online, ale również przechowywać nasze pieniądze w 25 różnych walutach. E-płatności i E-zakupy stają się z roku na rok coraz popularniejsze – posiadanie swojego własnego rachunku PayPal jest więc dzisiaj koniecznością, jeśli chcemy być trendy i na czasie.

~PM

Źródła: pl.wikipedia.org, historiagospodarcza.pl, money.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x