Wsparcie finansowe, które polskie przedsiębiorstwa otrzymują od Brukseli są zagrożone. Planowana jest nowelizacja ustawy o VAT, która zakłada, że osoby korzystające z unijnych dotacji będą miały do wykorzystania mniej środków. Stanie się tak z powodu konieczności zapłacenia od nich podatku.

Z obowiązującej aktualnie definicji opodatkowania wynika, że wszelkie dotacje unijne są tzw. dotacjami ogólnymi. Z tego względu nie trzeba płacić od nich podatku VAT, ponieważ nie są dopłatą do ceny.

Planowana zmiana w ustawie rodzi już w tym zakresie pewne wątpliwości. Wprowadzenie modyfikacji w podstawie opodatkowania może oznaczać, że ministerstwo planuje obciążyć podatkiem VAT właśnie dotacje unijne. Konieczne teraz stanie się dokładne analizowanie każdego projektu, czy nie zachodzi w nim jednak związek z ceną.

Taki problem może wystąpić w przypadku Projektu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który obejmuje nieodpłatne dla niektórych grup społecznych szkolenia, imprezy i inne działania. Jak wyjaśnia Jacek Bajson – doradca podatkowy i ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan – wraz z wejściem w życie nowej ustawy, może zaistnieć konieczność wyceny tych szkoleń i odprowadzenie od nich podatku VAT. Organizacje społeczne będą miały więc mniej pieniędzy do rzeczywistego wykorzystania.

Zobacz: Marissa Mayer w Yahoo! >>

Na razie jest to tylko obawa wynikająca z uzasadnienia nowelizacji przedstawionej przez Ministerstwo Finansów, które powinno opublikować dalsze wyjaśnienia. My już teraz zadajemy zasadnicze pytanie. Czy dotarliśmy już do tego momentu, kiedy opodatkujemy pieniądze z podatków?

~KB

Źródła: mambiznes.pl

0 0 votes
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x