Któryś już raz w tym roku słyszymy, że zmianie ma ulec wysokość podatku VAT. Nowelizacja ustawy stworzona przez Ministerstwo Finansów ma na celu rozwianie plotek i wprowadzenie w życie zmian, o których mowa. Według założeń Rządu dzięki zwiększeniu podatku VAT kasa państwa zyska 67 mln zł. Zmiany dotkną kawiarnie, lodziarnie, restauracje, Pocztę Polską oraz branżę medialną.

W pierwszej kolejności pod skalpel chirurgicznego noża Ministerstwa Finansów mają iść kawiarnie. Do tej pory opodatkowanie sprzedaży kawy wynosiło 8%. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy parzenie naparu kawowego, jak i sama kawa, będą opodatkowane stawką podstawową.

11 mln zł wpłynie do budżetu państwa za sprawą zwolnienia z VAT usług pocztowych świadczonych przez Pocztę Polską, które nie mają powszechnego charakteru, w tym usługi indywidualnie negocjowane z klientami. W przyszłym roku zostaną one opodatkowane 23% VAT.

Kolejne są restauracje i lodziarnie. Zarówno sprzedaż lodów, jak i gotowych do bezpośredniego poszycia posiłków jest obecnie objęta 5-procentowym podatkiem. W 2013 roku będzie to już 3% więcej. Ile na tym zyska Państwo? Bagatela 56 mln zł.

Zobacz: Dni Przedsiębiorczości w Poznaniu >>

Wyższym podatkiem zostanie także obarczona branża medialna. Już nie 8, a 23% VAT zapłacą w 2013 roku producenci programów telewizyjnych oraz radiofonicznych, usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych, usług związanych z projekcją filmów oraz usług z zakresu nagrywania dźwięku i wydarzeń na żywo.

Prace nad nowelizacją ustawy trwają. Wszystko może jeszcze więc ulec zmianie, choć, jak podkreśla Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów, poprawki w największej części będą dotyczyły dopasowania nowych przepisów do wytycznych Unii Europejskiej.

~KW

Źródła: 1
0 0 votes
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x