Podwyżki cen na wakacje – co czeka nas w trakcie urlopu?

Wakacje kojarzą się nam z beztroską i wypoczynkiem. Odpoczynek może nam jednak zepsuć fakt, że rząd szykuje kolejne podwyżki cen na wakacje.

Podwyżki cen na wakacje za transakcje

W trakcie wakacji wielokrotnie pobieramy pieniądze z konta, czy płacimy kartą. Musimy jednak pamiętać, że banki podwyższyły opłaty za pobieranie pieniędzy z konta. Między innymi mBank nalicza dodatkowe opłaty za korzystanie z bankomatów – 1,3 zł za pobranie kwoty niższej niż 100 zł. Konto dla Młodych i eKonto jest zwolnione z tej opłaty, a prowizja dotyczy jedynie sum poniżej 50 zł. Podobnie postąpił Alior Bank – za wypłaty poniżej 100 zł z bankomatu Euronet możemy spodziewać się opłaty 5 zł. Klienci Eurobanku zapłacą 1,9 zł.

Okazuje się, że nie tylko wypłaty z bankomatów będą droższe. Od 27 kwietnia klienci Alior Banku zapłacą więcej za prowadzenie konta – opłata wzrosła z 3 zł do 5 zł. Podwyżki cen na wakacje za prowadzenie konta oraz za wypłacanie środków z obcych bankomatów wprowadził też Citi Handlowy – prowizja miesięczna wzrosła z 6 zł do 8 zł, a za wypłacanie z obcych bankomatów z 5 zł do 7 zł.

 

Wyższe rachunki za wodę i prąd

Dla osób, które wybrały odpoczynek w domu również nie mamy dobrych informacji. Rząd podniósł opłaty za wodę. Jest to dodatkowe 10 zł rocznie. Wszystko przez nową ustawę wodną, która wprowadziła zmiany cen wody. Co prawda w ustawie jest zapis, który zabrania wprowadzania dodatkowych podwyżek ze względu na zmianę prawa.

Droższy będzie także prąd – o 60 zł rocznie. Jest to niedawno wprowadzona opłata mocowa, która ma zostać przeznaczona na modernizację starych bloków węglowych.

Złe wieści dla posiadaczy auta

Właściciele samochodów również nie będą zadowoleni – OC ma wzrosnąć nawet o 280 zł. Jest to efekt regulacji, które weszły z dniem 1 lipca. Ubezpieczyciele muszą od tego dnia płacić 23% podatek VAT podczas likwidacji szkody, stąd tak wysokie opłaty za ubezpieczenie. Ceny polis mogą wzrosnąć nawet o 20%.

Zmotoryzowani turyści mogą również zdziwić się przy parkomacie. Rząd Morawieckiego wprowadził nowe opłaty parkingowe. W wybranych strefach koszt jednej godziny parkowania może wynosić nawet 9 zł!

 

Podwyżki cen żywności

Podczas letniego wypoczynku na pewno zauważymy większe ceny w restauracjach. Wszystko przez podwyżki żywności. Największe podwyżki widoczne są przy cenach masła – zapłacimy za nie aż o 70% więcej. Wyższe ceny również będą miały warzywa, owoce i mięso. O 16% wzrośnie cena sera, 14% ziemniaków, 7% mleka, 21% dżemu, 5% śmietany, 5% cukru.

 

Dlaczego ceny rosną?

Ceny są tak wysokie ze względu m.in. na nowy program 500+ dla rodzin z dziećmi. Nie bez znaczenia jest również fakt, że rok 2018 nie był zbyt łaskawy dla rolników – zła pogoda, gradobicia i podtopienia sprawiły, że zbiory nie były tak duże jak w zeszłych latach, stąd tak wysokie ceny żywności.

 

Podwyżki cen na wakacjeJak skorzystać z urlopu mimo wysokich cen?

Mimo tego, że podwyżki cen na wakacje dotkną nas wszystkich, możemy sprawić, że będą dla nas mniej odczuwalne. Warto przy wakacyjnych wyprawach wcześniej zamawiać noclegi. Możemy wtedy negocjować cenę oraz wybrać znacznie tańsze kwatery. W przypadku samochodowych wycieczek można zapoznać się wcześniej z darmowymi miejscami parkingowymi w mieście, w której będziemy mieć postój dłuższy niż godzina. Należy pamiętać, że w wielu miejscowościach jest darmowe parkowanie w ciągu weekendu. Aby nie musieć szukać w obcym miejscu swojego bankomatu, staraj się płacić kartą lub wypłać część potrzebnych na wypoczynek pieniędzy. Za większość hoteli możesz płacić online jeszcze przed przyjazdem na miejsce. Wyżywienie również nie musi być bardzo drogie. Zamów pokój ze śniadaniem a na obiad i kolację chodzić do lokalnych restauracji. Poznamy nowe smaki, a przy okazji wiele zaoszczędzimy. Bardzo często miejsca odwiedzane przez lokalnych mieszkańców są nie tylko tańsze, ale również serwują świetne potrawy. Podwyżki cen na wakacje zauważymy podczas tankowania. Jeśli podczas wyjazdu będziemy mieć wolne miejsce w samochodzie, warto pomyśleć o ogłoszeniu się na portalach takich jak blablacar. Dodatkowy pasażer to mniejsze obciążenie dla wakacyjnego budżetu, ale również możliwość nawiązania nowej przyjaźni.

Podwyżki cen na wakacje to nieunikniony element każdego lata.

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x