E-biznes to bardzo dynamiczny obszar gospodarki. Interesujące transakcje, pozyskanie nowych inwestorów, intratne przejęcia czy pojawienie się kupców chcących zainwestować swoje pieniądze w młode, technologiczne spółki, nie należą do rzadkości. Wiele takich sytuacji miało miejsce także w pierwszej połowie 2012 roku. Oto najciekawsze z nich.

 1. Niezgrani.pl dla Any7

  Na początku roku spółka należąca do IQ Partners dokonała zakupu bloga Niezgrani.pl. Jest to strona przeznaczona dla fanów gier komputerowych, społecznościowych, konsolowych i mobilnych. Przejęcie nastąpiło w celu lepszej realizacji strategii spółki, w której założeniach znalazł się punkt o rozwoju serwisów i usług związanych z grami.

  Początkowo Any7 chciała zbudować własny serwis, ale w końcu stwierdziła, że lepszym rozwiązaniem będzie zakup już istniejącego, który ma miesięcznie 20 tysięcy unikalnych użytkowników.

 2. Sprzedane Efly.pl

W styczniu ciekawej transakcji dokonała także spółka Eholiday.pl. Sprzedała ona serwis Efly.pl, którego nowym właścicielem została notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych spółka Netmedia. Posiada ona także takie serwisy jak: Wyjazdy.net, Kredyty.net, Filmy.pl i Hotele.pl. Spółka Eholiday zdecydowała się natomiast na zakup Hotelnews.pl, który wcześniej należał do prywatnych właścicieli.

 1. Inwestor w salonie

Pieniądze na rozwój pozyskała natomiast platforma blogowa Salon24.pl. W lutym pojawił się tam inwestor przekazując firmie 1,25 mln złotych na rozwój. Transakcja przebiegła przy wycenie 5,25 mln złotych. Salon24 planuje przeznaczyć zdobyte fundusze na tworzenie internetowej telewizji oraz pozyskanie technologii umożliwiających publikacje na nośnikach mobilnych.

 1. Zakupy Digital Avenue

W marcu kolejnego zakupu w branży internetowej dokonała spółka Digital Avenue. Tym razem zdecydowała się na przejęcie Fashionstyle.pl poprzez zdobycie 55% udziału serwisu. Była właścicielka projektu zarobiła na transakcji 130 tysięcy złotych w gotówce i akcjach nowej emisji. Zakupiona przez spółkę witryna notuje 6 mln odsłon miesięcznie.

 1. Moneyzoom.pl z pieniędzmi

Inwestora pozyskał również start up moneyzoom.pl, który jest narzędziem umożliwiającym zarządzanie budżetem domowym przez przeglądarkę lub telefon komórkowy. W kwietniu inkubator technologiczny Ventures Hub, którego właścicielem jest spółka IQ Partners, kupił 49% udziałów start upu.

 1. Niemiecka pizza

Przejęta przez zagraniczny podmiot została także platforma Pizzaportal.pl. W kwietniu spółka Delivery Hero pochodząca z Niemiec kupiła grupę portali OnlinePizza Norden AB, w której znajdował się polski serwis. Nowy właściciel przeznaczył na transakcję 120 milionów złotych.

 1. Startupy w inkubatorze

W maju inkubator TechnoBoard postanowił zainwestować w dwa start upy. Pierwszy z nich to SauronSystem i służy do monitorowania efektywności pracy w firmie. Drugi projekt to Standard Trade i służy do handlu biomasą. Kwoty zainwestowane przez inkubator to odpowiednio 443 800 i 271 400 złotych.

 1. Inwestycje inkubatora

Fundusz odpowiedzialny za przejęcie Moneyzoom.pl w czerwcu dokonał kolejnych dwóch inwestycji. Ulokował pieniądze w GoWorld – platformie umożliwiającej szybkie przelewy zagraniczne za pośrednictwem internetu oraz SocialPhoto, który pozwala użytkownikom smartphone’ów dzielenie się zdjęciami ze znajomymi.

 1. Polskapresse i grupowe zakupy

W czerwcu grupa medialna Polskapresse stała się właścicielem 54% udziałów w platformie zakupów grupowych – Gruper. Swoje akcje odsprzedali dwaj współzałożyciele portalu – Tomasz Dalach i Marcin Mikołajczyk.

 1. TVN bez Onetu

Najważniejszą transacją pierwszego półrocza 2012 roku była niewątpliwie sprzedaż portalu Onet.pl koncernowi Ringier Axel Springer. TVN zarobił na niej 1,27 mld złotych. Telewizja zachowała 25% udziałów w spółce.

Zobacz: Późnowiosenne porządki. Onet przechodzi w nowe ręce >>

~KB

__________

Źródła: www.mambiznes.pl