Mimo zapewnień składanych jeszcze w środę przez przedstawicieli linii lotniczych OLT Express, przewoźnik zawiesił dziś swoją działalność. Wszystkie regularne rejsy zostały odwołane. Wstrzymano sprzedaż biletów. Czy to koniec taniego podróżowania samolotem po Polsce?

Wszystko na to wskazuje, mimo że z oświadczenia nie wynika, co jest powodem zawieszenia rejsów. Opóźnienia w zapłatach dla lotnisk, dostawców paliwa, leasingodawców i cateringu, wynajmowanie starych i często ulegających awarii samolotów, są tylko wierzchołkiem góry lodowej zbudowanej z braków środków finansowych właściciela – spółki Amber Gold.

Nagłe zawieszenie lotów jest o tyle zaskakujące, że jeszcze niedawno można było dowiedzieć się, iż linie cieszą się dużym zainteresowaniem pasażerów w związku z czym rentowność zostanie osiągnięta szybciej niż przewidywano. Mówiono również o otwarciu nowych, zagranicznych połączeń.

Zobacz: Bilet w jedną stronę >>

Klienci, którzy zakupili bilet, ale do samolotu nie wsiedli lub dowiedzieli się o wstrzymaniu odlotu już po zapięciu pasażerskich pasów, mogą liczyć na odszkodowanie w wysokości 250 euro. Tym z kolei, którzy wylot mieli w planach, zostaną zwrócone pieniądze.

Polska znowu dołemDziałalność marki OLT Express została zainaugurowana 1 kwietnia 2012 lotem na linii Warszawa-Gdańsk. 26 lipca 2012 roku klientów linii poinformowano, iż od 27 lipca aż do odwołania wszystkie regularnie wykonywane loty zostaną zawieszone.

Czy upadek nowych i dobrze zapowiadających się linii lotniczych świadczy o nieudolności zarządzających spółką, czy może odwrotnie – o tym, że w Polsce ciężko utrzymać się na rynku, nawet finansowym gigantom?

~KW

Źródła:

pl.wikipedia.org | biznes.onet.pl | www.oltexpress.com