„Czas jest darem bogów, danym człowiekowi, aby z niego korzystał – korzystał służąc postępowi ludzkości” – pisał Tomasz Mann w „Czarodziejskiej górze”. Z pewnością nie trwonią czasu twórcy portali internetowych, o których jeszcze dziesięć lat temu nikt nie słyszał, a które bez wątpienia zmieniły świat – stosunki społeczne, podejście do niektórych aspektów prawa czy stylu życia.
YouTube.com
Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie dzisiejszego świata bez serwisu YouTube. Co ciekawe, jeszcze siedem lat temu istniał on jedynie w projektach i marzeniach jego twórców – Chada Hurleya, Steve’a Chena i Jaweda Karima. Witryna została udostępniona w maju 2005, pół roku przed swoim oficjalnym startem. Po milionowych inwestycjach, w 2006 uzyskała status najszybciej rozwijającego się serwisu internetowego. W październiku tego samego roku YouTube został sprzedany Google’owi.
Zobacz: Nowy, reklamowy świat >>
YouTube otworzył internautom prostą drogę do dzielenia się swoimi filmami z innymi użytkownikami sieci. Dzięki niemu zmianom ulegają zapisy dotyczące praw autorskich na całym świecie. Niejedna znana współcześnie medialnie osobistość sukces zawdzięcza właśnie YT-owi. To portal, który w ogromnym stopniu tworzy kulturę internetu.
Widzieliście pierwsze wideo na YT?
Wikipedia
Złotymi literami do historii internetu wpisała się także encyklopedia tworzona przez internautów – Wikipedia. Choć na początku traktowana przez ludzi nauki z dystansem, dziś staje się coraz częściej źródłem naukowym ich artykułów. Treści zamieszczane w Wikipedii tłumaczone są na setki języków. Jako projekt otwarty dopuszcza w swoje szeregi nowych członków, którzy po spełnieniu pewnych wymagań mogą publikować przydatne innym internautom treści i stać się jednym z redaktorów globalnej encyklopedii.
Pomysł Wikipedii jako próby zebrania wiedzy całego świata nie tylko chwycił, ale wręcz święci triumfy. Od 2001 roku, kiedy powstała, zgromadziła ponad 20 mln haseł. Liczba ta wciąż rośnie. Przy projekcie powstały inicjatywy siostrzane np. WikiCytaty. Co ważne, ciekawe i niezwykle doniosłe, założyciele serwisu – Jimmy Wales i Larry Sanger w 2003 roku powołali do życia organizację non-profit: Fundację WikiMedia, która zajmuje się Wikipedią. Całość jest koordynowana przez ok. 100 osób (oraz oddziały znajdujące się w poszczególnych krajach).
Wyobrażacie sobie świat bez Wikipedii?
MySpace.com
To serwis społecznościowy założony w 2003 roku. Pomysłodawcami są Tom Anderson oraz Chris DeWolfe. Jako pierwszy portal tego typu, do 2009 roku był jedną z najczęściej odwiedzanych stron w internecie. Umożliwia on prowadzenie bloga, dodawanie zdjęć i zawieranie nowych znajomości. Dziś z serwisu korzysta ponad 250 mln osób z całego świata. W 2006 roku tygodnik „Times” nadał mu miano „metropolii-online”.
Zobacz: Realna wartość e-biznesów >>
„Człowiek nie żyje wyłącznie swoim życiem osobistym, jako jednostka, ale świadomie lub nieświadomie, również życiem swojej epoki i swojego pokolenia” – pisał Tomasz Mann w „Czarodziejskiej górze”. Nasze czasy są bez wątpienia epoką kultu jednostki i indywidualizmu, które to wartości najłatwiej zamanifestować (na ironię) w globalnej sieci. Wikipedia, YouTube, MySpace – to serwisy internetowe, które w ciągu niespełna dekady zmieniły świat i pozwoliły dzisiejszym jednostkom żyć życiem swojej epoki.
~KW
Źródło: Wikipedia 🙂