Onet.pl, lider polskich portali informacyjnych, zmienił właśnie właściciela. Zgodnie z umową zawartą kilka dni temu między Grupą TVN a Ringier Axel Springer Media AG, stanie się on własnością niemiecko-szwajcarskiej korporacji.

Od wielu miesięcy mówiono o możliwym przejęciu przez niemiecką firmę Ringier Axel Springer Media AG polskiego portalu informacyjnego ONET.pl, należącego do tej pory do grupy TVN. Ostatecznie w TVN podpisano umowę z RAS. Dwa dni temu zobowiązano się do sprzedaży 100% akcji Grupy Onet.

Zobacz: Porządki przed urlopem >>

Transakcja szacowana jest na wartość 1,275 miliarda złotych, z czego 75% zostanie ulokowane za gotówkę, natomiast pozostałe 25% wniesione jako aport na rzecz Nabywającego. Ostateczne zakończenie transakcji oscyluje między końcem 2012 roku, a początkiem 2013. Na rok lata 2016 oraz 2017 uzgodniono sprzedaż pozostałej 1/4 części akcji należących do TVN-u.

Przepustka na podium mediów?

Sześć lat temu portal ONET.pl został sprzedany przez ITI Media Group i stał się własnością grupy TVN. Wystarczyło 1,3 mld zł. Obecnie Onet urósł w siłę i uznawany jest za lidera na rynku portali informacyjnych. Wartością przekracza notowania wielu innych serwisów podobnego typu. Jego przejęcie przez Ringier Axel Springer Media AG spowoduje, że niemiecka firma zajmie wyższe miejsce w rankingu najbardziej wpływowych mediów w Polsce. Ale nie tylko. Według prognoz da jej to możliwość konkurowania z takimi potęgami jak Google, YouTube czy Facebook. Sam prezes RAS, Florian Fels stwierdził, że przejęcie Onetu stanowi przełom dla niemiecko-szwajcarskiego koncernu.

Szansa czy zagrożenie?

Wydarzenie to powoduje znacząca zmianę na polskim rynku mediów. Kieruje też uwagę zagranicznych korporacji w stronę naszego kraju. Udowadnia, że w dobie dominacji portali społecznościowych serwisy informacyjne wciąż przedstawiają wysoką wartość, za którą korporacje są w stanie zapłacić bardzo duże pieniądze. Jednak wpływ i ocenę skutków polityki Ringier Axel Springer Media AG na funkcjonowanie Onetu będzie można ocenić nie wcześniej niż na początku przyszłego roku. Wiele zależy od strategii, jaką przyjmie przedsiębiorstwo. Zgodnie z prognozami dla samych członków i czytelników Onetu, nie odczują oni skutków przejęcia.

Późnowiosenne porządki w TVN

Grupa TVN stara się pokryć istniejące już długi oraz ograniczyć ryzyko zaistniałe na rynku europejskim. Oprócz portalu informacyjnego, spółka dzień przed ogłoszeniem wyników transakcji sprzedała swoją platformę „n” i część akcji telewizyjnych francuskiemu koncernowi Vivendi.

Zobacz: Marketing w krainie zmysłów >>

Zakup Onetu daje możliwość zdecydowanego zwiększenia zysku dla Ringier Axel Springer Media AG, który do tej pory znany był głównie jako wydawca takich tytułów jak Fakt, Newsweek Polska, Auto Świat czy Forbesa.

~ JS