Od dawna słyszy się, że pięć lat studiów prawniczych nie gwarantuje młodym absolwentom tego kierunku dobrej pracy. Coraz częściej jednak sytuacja ulega zmianie – prawnicy, nawet bez aplikacji, znajdują zatrudnienie w dużych firmach.

Duże firmy nie są obecnie w stanie funkcjonować bez wewnętrznych prawników. Każda podpisywana umowa, szczególnie ta niezwykle ważna dla przedsiębiorstwa, musi zostać przez nich przeanalizowana i zaaprobowana.

Partner i doradca w biznesie

Coraz częściej prawnicy są zatrudniani na pełen etat w dużych firmach. Pełnią tam rolę nie tylko doradców prawnych. Stają się partnerami biznesowymi. Powodem takiego stanu rzeczy jest zmiana otoczenia, w jakim zmuszone są funkcjonować przedsiębiorstwa. Skomplikowane przepisy prawne rożnej rangi wymuszają sprawne poruszanie się w świecie paragrafów i ustaw. Firma nie posiadająca w swoich szeregach prawnika, a mająca wysokie ambicje, ma nikłe szanse na osiągnięcie sukcesu.

Zobacz: Pieniądze to nie wszystko… >>

Rola firmowego prawnika przechodzi przemianę z dnia na dzień. Zasiadający w zarządzie znawca kodeksów prawa może ustrzec przedsiębiorstwo przed klęską, lub doradzić, w jakim kierunku powinny ewoluować pomysły reszty kadry, aby były zgodne z prawem. Ważne są zatem partnerskie relacje między prawnikiem a poszczególnymi działami firmy. Uczestniczący od początku prac nad projektem prawnik może być motorem napędzającym dane przedsięwzięcie.

Prawnik czy menedżer?Dobry prawnik – mniejsze ryzyko

Choć budowa działu prawniczego w dużych firmach nie jest łatwa, to przynosi wymierne efekty. Jak mówił Maciej Ozdowski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, prawnicy pomagają ograniczyć ryzyko w działalności gospodarczej, co w czasach kryzysu ekonomicznego jest niezwykle ważne. W skutecznym i prawidłowym przebiegu takiej pracy nieocenione są nie tylko procedury obiegu dokumentów i weryfikacji kontraktów, ale również kompetencje menedżerskie prawnika i jego doświadczenie. – W Colgate Palmolive obowiązuje zasada, że prezes nie podpisuje żadnej umowy bez parafki prawnika – mówił Maciej Ozdowski dla „Rzeczpospolitej”.

Prawnik w małej firmie

Małe i średnie przedsiębiorstwa nie stać z reguły na zatrudnienie własnego prawnika. Posiłkują się one zewnętrznymi kancelariami prawniczymi czy też zasięgają porady u specjalisty z dziedziny prawa. Niestety, robią to czasem zbyt późno. Na przedsiębiorców sektora MSP czyha wiele prawnych kruczków, które mogą doprowadzić firmę do ruiny. Wiele firm boryka się także ze sporami z kontrahentami czy nieuczciwymi klientami. Ale nie tylko. Procesy sądowe toczone są między przedsiębiorcą a pracownikami, najemcami lokali oraz dłużnikami.

Zobacz: Przepis na sukces? >>

Firmy najczęściej występują w sprawach o odszkodowanie, zapłatę (windykacja wierzytelności) oraz o zapłatę kar umownych. Fakt, że takie i podobne procesy mogą trwać nawet kilka lat sprawia, że obecnie bez dobrego prawnika nawet najmniejsza firma nie jest w stanie sobie poradzić.

Nieznajomość prawa szkodzi. Także firmom. Aby uniknąć procesów i długotrwałych spraw sądowych warto zawczasu skorzystać z porady prawnika. Jego pomoc w długotrwałej perspektywie może być nieoceniona. Szukasz kogoś, kto mógłby rozwiać Twoje wątpliwości spowodowane brakiem specjalistycznej wiedzy prawniczej? Zajrzyj na naszą stronę i skorzystaj z porady specjalisty!

~KW

Źródła:
radcaprawnyadwokat.wordpress.com | www.blog.mediafun.pl | www.rp.pl
0 0 votes
Article Rating
3
0
Would love your thoughts, please comment.x