Dziś rozstrzygną się losy rządowej reformy emerytalnej. W pierwszym czytaniu projektu zakładającego wydłużenie wieku emerytalnego i zmian w emeryturach mundurowych Sejm będzie głosował nad wnioskami o jego odrzucenie. Przeciw rządowemu projektowi głosować mają PiS, SLD oraz Solidarna Polska. Ruch Palikota wstrzymał się od stanowczych deklaracji. Za projektem będzie głosowała koalicja.

Debata nad reformą emerytalną rozpoczęła się w czwartek. W roli przedstawiciela rządu wystąpił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zadaniem było streszczenie posłom najważniejszych założeń projektu. Jako „tchórzliwą” określił reformę Jarosław Kaczyński. Porównał ją przy tym do „oszukańczych OFE”.

Zobacz: ZUS podbija stawkę >>

Podstawowym założeniem reformy jest wydłużenie wieku emerytalnego do 67 roku życia. Wcześniejsza emerytura przysługiwałaby wówczas 62-letnim kobietom, które przepracowały 35 lat oraz 65-letnim mężczyznom, mającym za sobą 25 stażu ubezpieczeniowego. Reforma obejmuje także zmiany w prawie przejścia na emerytuję dla funkcjonariuszy mundurowych. Według nowych zasad mieliby oni tę możliwość po ukończeniu 55 lat i 25-letnim stażu pracy.

~KW

Źródła:
www.tvn24.pl | byznys.lidowky.cz