Niezależność. Któż z nas choć przez chwilę nie zapragnął osiągnąć tego pożądanego stanu, bądź nie dążył do jego realizacji wszelkimi możliwymi metodami. Myśli o byciu wolnym i samodzielnym pewnie nie raz spędzała nam sen z powiek. Wraz z nadejściem postępu technicznego pojawiły się nowe pomysły na osiągnięcie upragnionej samowystarczalności a jedną z form zyskujących największą popularność na początku XXI wieku jest zawód rentiera.
Kim jest rentier?
Mimo ogólnego rozwoju internetu, w którym ludzie spędzają dzisiaj znaczną część swojego dnia – nadal niewiele osób kojarzy ten termin. Przeczytanie suchej definicji z Wikipedii, mówiącej iż Rentier „jest to osoba utrzymująca się z dochodów płynących od posiadanego kapitału” nie rozjaśni zbytnio umysłów większości. Generalnie rzecz biorąc Rentier jest osobą, która żyje z odsetek i ma czas na to aby cieszyć się życiem. Nie bierze udziału w codziennym wyścigu szczurów, nie jest ograniczona czasowo ani przestrzennie, za to spełnia się każdego dnia w tym co robi – zarówno pod względem finansowym jak i umysłowym. Rentier ma komfort psychiczny o jakim marzy każdy człowiek – jego kapitał pracuje na niego jednocześnie zabezpieczając przyszłość jego samego i bliskich.
Wady i zalety bycia rentierem
Podstawową zaletą bycia Rentierem jest panowanie nad swoim życiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Mówiąc kolokwialnie – „siadamy za sterami naszego samochodu zamiast pełnić rolę wiecznego pasażera”. Sami decydujemy o tym, jak ma wyglądać nasza egzystencja – czy będziemy żyć żeby pracować czy pracować żeby żyć? Następnym plusem jest całkowita swoboda działania, bowiem zawodu rentiera, w odróżnieniu od typowej pracy na etacie, nie ograniczają żadne ramy czasowe ani lokalizacyjne. Rentier to zajęcie, które można wykonywać z każdego miejsca na świecie, o każdej porze dnia i nocy – wystarczy laptop z dostępem do internetu. Dlatego pojęcie „rentier” niekiedy występuje również w parze z terminem „relokacja” a wolni duchem i ciałem rentierzy często łączą przyjemne z pożytecznym, zwiedzając świat jednocześnie pracując i pomnażając swój kapitał. Nie są skrępowani sztywnymi ramami pracy „od-do” – mają czas na własne przyjemności. Trzecia i najważniejsza zaleta – bycie niezależnym finansowo w oparciu o dochód pasywny, czyli osiągnięcie upragnionego stanu nirwany. Nasze pieniądze pracują „za nas-dla nas” a nie odwrotnie, co bezpośrednio przekłada się na przytoczone wcześniej plusy. Kiedy inni z zegarkiem w ręku wyczekują gwizdka kończącego zmianę, ty w tym samym czasie robisz to, na co masz ochotę. Czas nie przecieka tobie przez palce, tylko jest konstruktywnie wykorzystywany. Piękna perspektywa, prawda?
Wady?! Największą z nich jest strach, obawa przez tym, że spróbujesz i się nie powiedzie. Większość ludzi boi się zaryzykować i przejąć kontrolę nad własnym życiem, dlatego wybierają ciepłą posadkę na etacie. Dla nich to rozwiązanie łatwiejsze i bezpieczniejsze – zwłaszcza teraz, w dobie kryzysu. Dotyczy to głównie osób starszych, u których jest to cecha pokoleniowa. Tak zostali po prostu zaprogramowani w czasach dorastania. Słysząc termin „własny biznes” zakrywają uszy, będąc z góry na „nie”, często zwyczajnie nie mając na niego pomysłu. Ludzie młodzi mają inne podejście do życia, dlatego ich reakcję są zgoła odmienne. Są pełni zapału i wiary we własne możliwości, pragną realizować swoje pomysły zakładając działalność gospodarczą oraz uniezależnić się i uzyskać stabilizację finansową, której nie gwarantuje dzisiejsza koniunktura na rynku pracy. Dla nich to marzenie ale jednocześnie i wyzwanie, wobec którego nie chcą przejść obojętnie.
Kto może zostać rentierem?
Każdy. Na tym polega właśnie magia i funkcjonalność tego zawodu. Rentier nie potrzebuje specjalistycznego wykształcenia ani wieloletniego doświadczenia na rynku pracy. Nie musi posiadać wyższego wykształcenia i dyplomu prestiżowej uczelni. Nie ogranicza go przedział wiekowy ani lokalizacja. Na starcie wystarczy otwartość na nowe wyzwania, ambicja w dążeniu do celu oraz upór i konsekwencja w działaniu.
Rentier to zajęcie nowe, ale mające pomóc w osiągnięciu „starych” marzeń większości społeczeństwa, dzięki któremu często powtarzane slogany jak „wolność” i „niezależność” mogą nabrać zupełnie nowego znaczenia. Jeśli jesteś gotowy przejąć inicjatywę w każdym elementem własnej egzystencji – rentierowanie może się okazać idealnym sposobem na odzyskanie poczucia kontroli nad swoim losem, które często jest zatracane w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez bezduszną pogoń za pieniądzem.
~PM
Źródło:
www.businessclub.com.pl
www.pl.wikipedia.org
http://www.grandblog.pl