Któż z nas chociaż przez chwilę nie marzył o rozpoczęciu działalności na własną rękę? Wszak dysponujemy dziś narzędziami, których nie posiadały poprzednie pokolenia. Często jednak boimy się wykonać ten „pierwszy krok”, szukając różnych wymówek bądź zwalając wszystko na brak kapitału, potrzebnego do rozkręcenia swojego interesu. W ciągu kilku ostatnich lat, internet stał się wygodną formą dla młodych przedsiębiorców w spróbowaniu swoich sił na niezależnym rynku. Działalność online wiąże się w wieloma ułatwieniami a większość początkujących biznesmenów upatruje szansy na zbiciu fortuny w wirtualnym handlu. Konkurencja jest jednak równie ostra jak w rzeczywistości a stale powiększająca się liczba sklepów internetowych ciągle podkręca tempo rywalizacji. W jaki sposób stworzyć więc sklep, który będzie skutecznie konkurował z większymi i dłużej obecnymi na rynku podmiotami?

Start

Początek jest zawsze najgorszy, ale ważne jest aby wystartować z impetem i nie odkładać niczego na później. Im bardziej przyłożysz się do rozwoju własnego sklepu w stadium początkowym, tym mniej pracy czeka cię w kolejnych latach jego działalności. Pierwszy okres jest zawsze najważniejszy. Wiele osób zaczyna swoją przygodę z biznesem online od popularnych serwisów sprzedażowych typu Allegro czy E-Bay, na których szlifują techniki efektownej sprzedaży. Przed rozpoczęciem działalności warto jednak zrobić rozeznanie na rynku, dotyczące asortymentu jakim chcemy handlować. W dobie obecnego tempa rozwoju globalizacji ciężko jest znaleźć niszę, która przyniesie nam natychmiastowe zyski ale nie oznacza to również, że nie da się dziś wejść na rynek z towarem znanym, którym handluje też konkurencja. Dobry pomysł i dążenie do jego realizacji to już połowa sukcesu.

Pierwsze wrażenie

Podobnie jak w kontaktach międzyludzkich – pierwsze wrażenie jest zawsze najważniejsza. Dlatego nasz sklep musi przyciągać klientów nie tylko niskimi cenami, ale również swoją estetyką. Dlatego ważne jest, aby zadbać o wygląd witryny, która powinna być przejrzysta i maksymalnie czytelna. Wybór czcionki czy kolorów tła jest wbrew pozorom bardzo ważny. Pamiętaj – większość twoich potencjalnych klientów jest wzrokowcami, którzy najpierw patrzą a dopiero potem analizują treść. Opisy produktów nie powinny jednak w niczym ustępować w wykonaniu twojej strony. Muszą być dokładne, obszerne i napisane językiem zrozumiałym dla ogółu. Do każdego z nich warto również dołączyć jak największą liczbę zdjęć – sklep internetowy różni się tym od stacjonarnego, że twój klient nie może wziąć produktu który do interesuje do ręki, musi go nabyć de facto „w ciemno”. Trzeba więc wyjść mu naprzeciw oferując taką wizualizację, która przekona go do zakupu.

Reklama dźwignią handlu

Sama estetyka strony nie zapewni nam sukcesu. Sklep internetowy nie może funkcjonować bez dobrej promocji, dlatego na reklamę musimy położyć taki sam, jeśli nie większy, nacisk. Przede wszystkim trzeba się ogłaszać wszędzie, gdzie jest to możliwe. Internet jest jak ocean po którym żeglujemy z naszym biznesem – im większą ilość miejsc odwiedzimy, tym więcej klientów uda nam się pozyskać. Mając do dyspozycji cały arsenał nowoczesnych narzędzi marketingowych musimy atakować z rozmachem i być w naszej kampanii agresywni. Utworzenie profili sklepu na wszelkich portalach społecznościowych typu Facebook, Nasza Klasa, Youtube, Twitter itp., tworzenie kont firmowych na Allegro i E-Bay’u oraz pisanie na forach tematycznych jest więc „oczywistą oczywistością”. Nadmierne spamowanie z czasem bardziej drażni niż pomaga ale w początkowej fazie rozwoju trzeba chwytać się każdej formy pozyskiwania nowych klientów – nawet gdybyśmy mieli się posunąć do codziennego zaśmiecania ich skrzynki kolejnymi ofertami naszego sklepu.

Recepta na sukces

Badaj rynek – to, co jest słabością u innych może się okazać siłą twojego sukcesu. Przeprowadzanie wywiadu środowiskowego jest dobrą metodą na rozwój we właściwym kierunku. Podstawowym mankamentem polskich sprzedawców online jest zwyczajnie lenistwo i zaniedbanie, zarówno klienta jak i stanu własnej strony. Postępując więc skrupulatnie i z dokładnością szwajcarskiego zegarka, uda się tobie przebić do świadomości odbiorcy.

Dobry sklep internetowy powinien oferować wszystko to, czego oczekuje skomputeryzowane społeczeństwo XXI wieku – łatwość w działaniu i prostotę w obsłudze. Według wszelkich sondaży, ludzie pragną przede wszystkim oszczędzać czas i kupować szybko a dopiero potem tanio. Postaw więc na sprawną i błyskawiczną realizację zamówień – zadowolony klient sam do ciebie wróci. Postępuj dojrzale i nie każ mu czekać na paczkę dwa tygodnie – dzięki temu nawiążesz skuteczną walkę z konkurencją.
Nigdy nie oferuj towaru, którego fizycznie nie posiadasz. To jeden z podstawowych błędów polskiego e-handlu, który najczęściej odstrasza klientów przez ponownym zakupem. Musisz zawsze myśleć dwa kroki naprzód i być świadomy, że sprowadzenie asortymentu z zagranicy może przeciągnąć się w czasie i spowodować tym samym, że nie dotrzymasz terminu dostawy. Chyba, że jest to zamówienie indywidualne i klient nie ma oporów przed czekaniem na przesyłkę dodatkowych kilku dni.

Bądź kompetentny w kontaktach biznesowych ze swoją grupą docelową i wykazuj się zawsze kulturą osobistą – nawet przy zwykłej wymianie mejli z konsumentem. Lepiej zrobić na kimś dobre wrażenie, niż zostawić po sobie jedynie zły smak. Przypilnuj też, aby sprzedawany towar był zawsze zgodny z opisem i starannie zapakowany. Nie zapomnij też o dołączeniu dokumentów (instrukcji obsługi oraz dowodu zakupu).

Schody w kontaktach międzyludzkich rozpoczynają się zawsze przy punktach spornych. W handlu online będą nimi na pewno reklamacje towaru i zwroty. Najgorsze, co możesz w tej sytuacji zrobić, to traktować klienta przedmiotowo i zrzucić całą winę na niego. „Mylić się jest rzeczą ludzką” a problem zawsze leży pośrodku i niekoniecznie można go przerzucić całkowicie na którąś z linii sporu. Pamiętaj też, że czasem lepiej jest zwiększyć odrobinę koszty wysyłki i zainwestować w lepszego przewoźnika, dzięki czemu będziesz mieć większą pewność, że paczka dojdzie do klienta.

Handel internetowy stał się już codziennością na całym świecie i stanowi obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Oczywiście tradycyjne sklepy nie znikną nigdy, ale rosnąca w zawrotnym tempie 20% w skali roku sprzedaż online jest zdecydowanie najbardziej opłacalnym biznesem na przyszłość. Nikt nie zagwarantuje nam też sukcesu a wysokość profitów zależy jedynie od stopnia naszej determinacji i skuteczności na rynku , jednak prosta w obsłudze i stosunkowo niedroga w utrzymaniu e-działalność może być początkiem drogi powiększania własnego kapitału i jednoczesnym osiągnięciem zawodowego spełnienia.

PM

Żródła: www.iai-shop.com | www.blog.multiciti.com | www.webhosting.pl | www.globekites.com.pl | www.milionporad.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x