Działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza – to jedna z najprostszych i najtańszych form zatrudnienia, powszechnie zwana samozatrudnieniem. Jest to całokształt działalności handlowców, producentów oraz usługowców, w tym również rolników, wszelkich podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz wykonujących tzw. zawody wolne. Jest to więc zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa czy usługowa. Taka forma zatrudnienia jest najczęściej spotykana na rynku, gdyż charakteryzuje się wieloma korzyściami, m.in. niskimi kosztami początkowymi oraz wydatkami firmowymi. Rozpoczęcie działalności gospodarczej jest proste i aktualnie nic nie kosztuje.

Działalność gospodarcza jest zazwyczaj podejmowana w celach zarobkowych, a jej wykonanie ma charakter ciągły i uporządkowany. Właściciel firmy jest sam sobie szefem i może samodzielnie wybrać formy opodatkowania, które najbardziej mu odpowiadają.Prowadzenie firmy pomimo tylu zalet, ma również swoje wady. Samozatrudnienie generuje koszty stałe, które bez względu na dochody, które przynosi firma, właściciel musi ponosić, co obciąża jego prywatny majątek. Poza tym wszelkie sprawy związane z działalnością są tylko i wyłącznie na głowie założyciela firmy.

Zasady związane z rozpoczęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej są określone przez prawo polskie, a szczególnie przez Ustawę o działalności gospodarczej, uchwaloną 19 listopada 1999 roku.

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x