Większość z nas zna powiedzenie „Pokaż mi swój język, a powiem Ci kim jesteś”. Ta prosta formuła jest jedną z podstawowych zasad, na których opiera się wiedza o komunikowaniu. Dzięki językowi używanemu przez daną osobę, możemy przecież określić w jakim jest wieku, do jakiego środowiska należy, gdzie pracuje, jakie są jej priorytety i jaki ma stosunek do otaczającej rzeczywistości. To wiemy. Nie wszyscy są świadomi jednak, jak wiele o języku mówią oczy. Słyszymy przecież, że są one zwierciadłem duszy. Coś w tym jest, chociaż według psychologów zajmujących się Programowaniem Neurolingwistycznym – oczy to raczej lustra, w których odbija się nasza pamięć i wyuczone zachowania. No dobrze. W jaki sposób temat ten trafił na bloga zakupów grupowych dla biznesu? Jak może nam to pomóc w biznesie?
NLP – Programowanie Neurolingwistyczne, to zestaw technik, postaw i metod, które stosujemy nieświadomie w codziennym życiu, a które umożliwiają nam zmienianie, wzbogacanie czy też eliminowanie naszych zachowań tak jak tego chcemy. Również, a może przede wszystkim w pracy zawodowej. Dzięki znajomości i opanowaniu przynajmniej części z tych metod, możemy zacząć świadomie wpływać na życie swoje i innych. Już wiesz jaki wpływ może to mieć na Twoje decyzje zawodowe?
Najważniejsze są efekty
Podstawową dewizą NLP jest skupienie się na tym, co przynosi efekty. Te z kolei gwarantowane są przez skuteczne komunikowanie. Aby osiągnąć sukces nie wystarczy tylko słuchać. Trzeba też uważnie patrzeć. Przekonasz się o tym wykonując proste ćwiczenie.
Oto ono: Usiądź wygodnie naprzeciwko swojego rozmówcy/czyni. Rozluźnijcie się. Po kliku odprężających oddechach zadaj mu/jej kilka pytań. Poproś, aby osoba ta nie odpowiadała werbalnie. Po każdym zdaniu dokładnie obserwuj jej oczy. Pytania, które możesz zadać, muszą dotyczyć doznań zmysłowych, np.:
– Jaki kolor włosów ma Twój ojciec?
– Ile kolorów ma znak drogowy oznaczający przejście dla pieszych?
– Ile świateł mijasz jadąc z domu do pracy?
– Jakiej barwy są zasłony w twoim mieszkaniu?
– Jaki jest Twój ulubiony utwór muzyczny?
– Jaki miesiąc jest przed wrześniem?
– Czy potrafisz usłyszeć głos swojej matki?
– Wiesz jak to jest gdy wchodzisz z zimnego pokoju do ciepłego pomieszczenia?
– A czy znasz to uczucie, gdy płyniesz i czujesz wodę wirującą wokół Twojego ciała?
Oczy prawdę powiedzą
Zauważyłeś/aś coś ciekawego? Otóż okazuje się, że istnieje zależność między tym co mówimy, a ruchem naszych gałek ocznych. Przywołując w naszym rozmówcy/czyni wspomnienia, tudzież zmuszając go/ją do wyobrażenia sobie czegoś, możemy zaobserwować różne zmiany. Rozmawiając o wzrokowych wrażeniach zmysłowych, oczy wędrują w większości przypadków w górę. Gdy mówimy o doznaniach słuchowych – zachowują pozycją środkową. Większość ludzi w ten sposób niewerbalnie i nieświadomie komunikuje o swoich myślach. Schemat ruchu gałek ocznych przedstawiony został na rysunku poniżej:
Pierwsza grupa obrazów nazywana jest przez fachowców NLP wrażeniami ejdetycznymi, czyli zapamiętanymi (oznaczone są na schemacie literą C). Druga – to wrażenia konstruowane (R). Jeśli Twój rozmówca na pytanie o barwę włosów ojca skierował wzrok w lewą stronę i zaczął patrzeć w górę, to – jeśli nie jest osobą leworęczną – rzeczywiście przypominał sobie ten kolor.
Porozumienie bez słów
Wywołując pewne obrazy przywołujemy określone wrażenia zmysłowe. Dzięki obserwacji wzroku naszego rozmówcy możemy stwierdzić, do jakiej grupy ludzi należy – czy jest słuchowcem, wzrokowcem czy kinestetykiem. Możemy stwierdzić, czy odpowiadając na nasze pytania próbuje przywołać w pamięci określone doznania, czy też właśnie je konstruuje (w skrócie: czy mówi prawdę, czy tez „ponosi go wyobraźnia”). To, jak wykorzystamy tę wiedzę, zależy tylko od nas. Z pewnością nikt nie zaprzeczy, że jest ona przydatna. Możemy ją wykorzystać w rozmowie biznesowej, negocjacjach, w kontaktach osobistych. Wystarczy, że prawidłowo stwierdzimy, do jakiej grupy nasz rozmówca należy. Rozmawiając o ostatnim kursie firmowym wzrokowiec opowie prawdopodobnie o wykresach, plakatach i slajdach, słuchowiec skupi się na dialogach szkoleniowych lub przypomni sobie głos wykładowcy a kinestetyk wspomni najpewniej o upale, jaki panował podczas tego dnia. Jeśli wiesz, jakiego kodu językowego używa twój rozmówca, zacznij używać podobnego i dopasuj się do jego toku myślenia. Osoba ta poczuje, że świetnie się dogadujecie i z pewnością obdarzy Cię sympatią. Możesz też, choć nie jest to łatwe, nauczyć się kontrolować ruchy swoich gałek ocznych i w ten sposób wpływać na odbiorcę. Wykorzystaj swoją przewagę i osiągnij sukces!
Zobacz: Opłacalny optymista >>
~KW
Bibliografia:
www.nlp.pl
R. Bandler, J. Grindler, Z żab w księżniczki. Jak przeobrazić siebie za pomocą słowa, Gdańsk 1995
Niesamowity artykuł. Bardzo interesująca rzecz! Nie zdawałam sobie sprawy, że kiedy myślimy nasze oczy „uciekają” w konkretną stronę
A ja jestem ciekawy czy to jest kolejne odkrycie AMERYKANSKICH NAUKOWCOW czy udowodnione fakty!
Ponoć po oczach „wsztstko widać” 😉