W ciągu całego roku obchodzimy przeróżne święta. Jednym z najbardziej oczekiwanych w Polsce jest Święto Pracy – przypadająca bowiem na pierwszy dzień maja. Dla wielu z nas jest to czas, w który nie idziemy do pracy. Pierwszy maja idealnie wpasowuje się w roczny rytm świąt tworząc nieodłączną część najdłuższego weekendu w Polsce. Wyjazdy, grille, odwiedziny – tym znakomita część z nas zajmie się od jutra. Mamy przecież na to czas. W Dzień Pracy do pracy nie chodzimy. Dlaczego?

Święto Pracy bez pracyGeneza tego święta sięga do 1886 roku, gdzie pierwszego maja w Chicago miał miejsce strajk robotników walczących o godne standardy zatrudnienia. Pracownicy fabryki firmy McCormick Harvester zażądali skrócenia czasu pracy z 12 do 8 godzin. Wysunęli także postulat podwyższenia zarobków i poprawy warunków pełnienia obowiązków służbowych. Zamiast realizacji roszczeń doczekali się jednak „modernizacji zakładu”, w wyniku której zostali zastąpieni nową kadrą. Reakcją była, jak nietrudno się domyśleć, fala buntu i oburzenia. Protest, który zainicjowali zwolnieni robotnicy początkowo przebiegał bez ofiar. Ostateczny bilans zysków i strat rewolty pokazał jednak, że w jej wyniku życie straciło wielu robotników. To na ich cześć w 1889 roku II Międzynarodówka ustanowiła pierwszy maja Świętem Pracy. Rządy wielu państw natomiast wpisały święto w kalendarz dni wolnych od pracy.

Pierwszy maja na świecie

W większości krajów Europy Zachodniej tradycyjny May Day przeszedł transformację. Od 2001 roku organizowane są tu EuroMayDay. Akcja, która pierwszy raz miała miejsce w Mediolanie, ma na celu zwrócenie uwagi na niepełnoetatowych pracowników i emigrantów. Głównym jej celem jest promowanie zhumanizowania pracy, solidarności, równych szans dla przybyszów z innych niż zachodnia części Europy. Opiekę nad wydarzeniami sprawują grupy feministyczne, antykapitalistyczne oraz emigranckie.

W krajach Ameryki Północnej Dzień Pracy – Labour Day, obchodzony jest w pierwszy poniedziałek września. W Australii data Labour Day zależny jest od kalendarza stanu, w którym aktualnie święto jest obchodzone.

Po polskiej stronie

W Polsce, jak i w wielu innych krajach Europy pierwszy maja nazwany jest Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Święto zaczęto obchodzić w roku 1890. Początkowo za jego organizację odpowiadały związki zawodowe i partie polityczne (głównie PPS). W czasach PRL-u nazwę zmieniono na Święto Klasy Robotniczej, i pod sztandarem propagandy na masową skalę organizowano wiece, zgromadzenia czy pochody. Udział w wydarzeniach pierwszego maja był obowiązkowy. Nierzadko pracownicy za zaangażowanie w ich organizację byli dodatkowo premiowani.

Dziś pierwszy maja, oprócz ustanowienia go dniem wolnym od pracy, niewiele ma wspólnego z socjalistyczną propagandą. Wykorzystujemy ten czas na wyjazdy, spotkania a przede wszystkim – odpoczynek od pracy.

Zobacz: Porządki przed urlopem >>

Wszystkim czytelnikom eBiznesPolska.pl życzymy udanej majówki!

~JS

Źródła:
edu.info.pl | nicalbonic.blox.pl | en.wikipedia.org
0 0 votes
Article Rating
4
0
Would love your thoughts, please comment.x