Komputer uznaje się za jeden z najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości, który zrewolucjonizował naszą cywilizację w równym stopniu, co opanowanie ognia. Przemysł komputerowy stanowi jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż a ciągły postęp w dziedzinie nowych technologii sprawia, że dzisiejsze superkomputery posiadają już moce obliczeniowe, które ciężko sobie wyobrazić. Na pozycji lidera tej dziedziny nastąpiła właśnie zmiana warty.

Titan

Listę najszybszych maszyn ogłoszono w połowie listopada na konferencji SC12 w amerykańskim mieście Salt Lake City. Według strony Top500, przedstawiających listę 500 najpotężniejszych superkomputerów – palmę pierwszeństwa przejął Titan, dziecko Amerykańskiego Departamentu Energii. Po wykonaniu pomiarów testem LINEPACK ustalono, że najbardziej wydajna maszyna na świecie posiada moc obliczeniową ponad 17 petaflopów, czyli 17 tysięcy biliardów operacji na sekundę! Dla porównania, standardowe pecety wykonują w tym samym czasie około 500 000 operacji.

Titan znajduje się w laboratoriach Oak Ridge w stanie Tennessee, w pomieszczeniu wielkości supermarketu i według założeń ma być wykorzystywany do projektowania oszczędnych silników, modeli klimatycznych i biopaliw oraz wspierać badania w dziedzinach energetyki, klimatologii i mechaniki.
Wyposażony jest jest w system Linux, 18688 sztuk 16-rdzeniowych procesorów AMD Opteron 6274 taktowanych zegarem 2,2 GHz, 710144 GB pamięci RAM oraz 18688 akceleratorów graficznych Nvidia Tesla K20X. Posiada możliwość rozbudowy, dzięki czemu jego teoretyczna wydajność wynosi ponad 27 petaflopów. Poza zawrotną szybkością, komputer pobiera również stosunkowo mało energii – tylko 8,2 MW, czyli tyle, ile średnio zużywa małe miasteczko na terenie USA.

Konkurencja

Titan zdetronizował dotychczasowego lidera, jakim był wyprodukowany przez IBM superkomputer “Sequoia”, mieszczący się w kalifornijskim Lawrence Livermore National Laboratory. Zajmował on pierwsze miejsce w poprzednim rankingu Top500, opublikowanym w czerwcu, a jego moc obliczeniowa to 16,32 petaflopa. Najnowszy bilans został zdominowany przez amerykańskie komputery, które zajęły aż 250 z 500 miejsc, z tego aż 5 w pierwszej dziesiątce! Stany Zjednoczone zostawiły daleko w tyle całą konkurencję, wśród której na drugiej pozycji znalazły się Chiny (72 miejsca). Resztę państw azjatyckich godnie reprezentowała Japonia, która znalazła się na podium za sprawą K-computer od Fujitsu. Europa umieściła na liście 105 systemów – najwyżej z nich uplasowały się niemieckie superkomputery Juqueen (5 miejsce) i SuperMUC (6 miejsce), włoski CINECA (9 miejsce) oraz francuski CEA/TGCC-GENCI (11 pozycja).

W zestawieniu znalazły się też cztery komputery z Polski. Najwydajniejszy z nich – Zeus, zajął 106. pozycję. Na 143 miejscu sklasyfikowano superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Pozostałe lokaty zajęły poznańskie komputery, należące do Grupy Allegro (poz. 344) oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN (375.).

Przyszłość

Wydajność komputerów, jak i wymagania rosną w błyskawicznym tempie. Dla porównania, aktualny lider rankingu Top500 – Titan, uzyskał wynik o 290 tysięcy razy większy, niż rekordzista z 1993 roku, CM-5. Najsłabsza maszyna na liście uzyskała wydajność „jedynie 76,5 teraflopa. Sukces amerykanów, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca najnowszego zestawienia zakończył dwuletnią Chin, które już odgrażają się budową nowego superkomputera. Ich słynny Tianhe-1A, który w swoim czasie stał się sensacją, uplasował się dopiero na ósmej pozycji. Rozpoczęto więc pracę nad potężnym Tianhe-2, który ma zostać uruchomiony już w 2015 roku i mieć moc obliczeniową czterokrotnie większą niż Titan!

Eksperci zgodnie twierdzą, że na polu bitwy zostały już tak naprawdę jedynie trzy państwa – USA, Chiny i Japonia, a zwycięzca tego prestiżowego wyścigu powinien zbudować i uruchomić do 2018 roku pierwszy na superkomputer o zawrotnej mocy obliczeniowej 1000 petaflopów, czyli jednego tryliarda operacji na sekundę! Reszta świata może się tylko przyglądać i kibicować swojemu faworytowi.

~PM

Źródła: gadzetomania.pl, frazpc.pl, kopalniawiedzy.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x