Podczas upałów nasz organizm męczy się znacznie szybciej. Nawet w cieniu wzrasta ryzyko przegrzania i odwodnienia organizmu, co często prowadzi do zasłabnięć i utraty przytomności. W Polsce coraz częściej zdarzają się dni iście tropikalnej pogody. W tych dniach warto pamiętać o tym, że pracodawca ma obowiązek zadbać o swoich pracowników i zapewnić im bezpieczne warunki pracy.
Trochę wody dla ochłody
Zatrudnieni muszą mieć stały dostęp do bezpłatnych zimnych napojów w ilości odpowiadającej ich potrzebom . Potrzeby te rzadko są ujmowane w regulaminach pracy, należy więc wziąć pod uwagę, że pracownik fizyczny będzie jej zużywał więcej niż umysłowy. Jeśli pracownicy wykonują pracę na otwartej przestrzeni, szef powinien dostarczyć wodę już przy 25 stopniach. Jeśli obowiązki sprawowane są w biurze lub innych pomieszczeniach – przy 28 stopniach. Co jeśli pracodawca nie zapewni wody? Pracownik ma możliwość ubiegania się o zwrot kosztów poniesionych na własne napoje. Nie można jednak wymagać od pracodawcy ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystaną wodę.
Temperatura
W pomieszczeniach od południowej strony konieczne jest zorganizowanie rolet lub żaluzji, które ochronią przed palącym słońcem. Znacznie zmniejsza to temperaturę w pomieszczeniu, choć przy większych upałach potrzebne jest dodatkowe wsparcie w postaci wentylatorów lub klimatyzacji. Przesada w żadną stronę nie jest jednak wskazana – przeciągi, skrajne wyziębianie pomieszczeń lub skierowanie strumienia klimatyzacji wprost na stanowisko pracy może przyczynić się do pozbycia się części pracowników, którzy wylądują na zwolnieniu lekarskim. Klimatyzację należy też systematycznie konserwować i czyścić – urządzenia bez odpowiednich przeglądów mogą być siedliskiem bakterii legionella, które z kolei powodują ostre zapalenie płuc.
Czas pracy
Nie ma przepisów, które mówiłyby o tym, że wysokie temperatury mogą być powodem skrócenia czasu pracy. Pracodawca może jednak zadecydować o większej liczbie przerw bądź wydłużenia czasu ich trwania. Szczególną opieką należy otoczyć także kobiety w ciąży bądź karmiące oraz osoby niepełnoletnie. Prawo zakazuje pracy młodocianym, kiedy temperatura w pomieszczeniu wynosi ponad 30 stopni, a wilgotność względna powietrza – 65%.
~DAR
Źródła: biznes.pl, mojafirma.infor.pl, se.pl, bhp.abc.com.pl