Podczas ośmiogodzinnego czasu pracy, wykonywanej w dużej części przed komputerem, organizm człowieka jest wystawiany na wiele niebezpiecznych dla jego zdrowia czynników. Obok bólu kręgosłupa czy żylaków – jako konsekwencję braku odpowiednio dobranych ćwiczeń, które można wykonywać w biurze, wymienia się przesuszone oczy czy zapalenie spojówek.

Dzięki oczom możemy w pełni odbierać rzeczywistość. Około 90% informacji pochodzących ze świata zewnętrznego dociera do mózgu człowieka właśnie dzięki narządom zmysłu wzroku. Ważne jest więc, aby odpowiednio dbać o kondycję naszych oczu. Ćwiczenia wykonywane w biurowej przestrzeni nie są wbrew pozorom trudne. Aby je wykonywać, wystarczą właściwie dobre chęci.

Oczy przede wszystkim

Jednym z najbardziej narażonych na infekcje i urazy w pracy przed komputerem narządów są oczy. Długie wpatrywanie się w ekran monitora sprawia, że zapominamy o mruganiu powiekami. Jest to dosyć istotna czynność, gdyż sprawia, że oko zostaje oczyszczone z pyłków i kurzu oraz ponownie nawilżone, a mięśnie utrzymujące gałkę oczną w jednej pozycji dostają chwilę wytchnienia. Przesuszone tkanki wzmagają bowiem uczucie dyskomfortu (np. uczucie piasku pod powiekami). Konsekwencją może być zapalenie spojówek.

Aby uniknąć wszelkich nieprzyjemności, związanych z zaburzeniami dotyczącymi narządu wzroku, warto zrobić sobie czasem przerwę w pracy i wykonać kilka dość prostych przyjemnych ćwiczeń. Oto one:

  1. Spójrz przed siebie i zacznij zataczać kółka gałkami ocznymi. Następnie kreśl wzrokiem ósemki. Pamiętaj o mruganiu. Ćwiczenie zakończ spojrzeniem przed siebie.
  2. Oderwij się na moment od komputera i spójrz za okno. Zieleń roślin, które znajdują się na dworze, bardzo dobrze wpływa na wzrok. Dodatkowo pozwala się zrelaksować.
  3. Zasłoń oczy dłońmi. Spraw, aby odpoczęły nieco w ciemności.
  4. Oprzyj się wygodnie w fotelu. Spójrz najpierw w górę, potem w dół. Powtórz kilka razy ćwiczenie. Pamiętaj o mruganiu.
  5. Weź do ręki ołówek lub długopis i ustaw do 20 cm od oka. Wpatruj się przez chwilę w ten przedmiot po czym spójrz na coś, co jest położone dalej. Poprawisz dzięki temu akomodację oka.
  6. Wyciągnij rękę przed siebie. Wpatruj się w nią. Dłoń powoli zacznij zbliżać w kierunku twarzy. Powtórz ćwiczenie kilkakrotnie.

Nawilżone oczy

Aby wspomóc działanie ćwiczeń i dodatkowo nawilżyć gałkę oczną, warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty i zakupić krople do suchych oczu. Na rynku znajduje się wiele pozycji, dzięki którym można poczuć ulgę.

Pracując przy komputerze warto także pamiętać, aby przy długim czasie wpatrywania się w ekran monitora, nie używać soczewek kontaktowych. Sprawiają one bowiem, że oko staje się jeszcze bardziej wysuszone. Do pracy biurowej z pewnością bardziej nadają się okulary z powłokami antyrefleksyjnymi, które możemy otrzymać dzięki refundacji ze strony firmy, w której pracujemy.

Jeśli ćwiczenia, okulary oraz krople nawilżające nie przynoszą ulgi twoim zmęczonym oczom, koniecznie udaj się do okulisty. Nie bagatelizuj spraw związanych ze wzrokiem, gdyż jest to ten narząd, który pozwala ci pracować.

~KW

Źródła:
www.Jejzdrowie.pl | www.mojeoczy.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x