Okres wakacyjny to dla wielu czas, w którym chociaż na parę dni mogą zapomnieć o zawodowych sprawach i w pełni oddać się relaksowi. Większość biurowych rozmów skoncentrowana jest wtedy wokół nadchodzących urlopów i planowanych w związku z nimi wyjazdów. Z tego powodu dla pracowników, którzy z różnych przyczyn muszą pozostać w biurze, lato może przerodzić się w najbardziej frustrującą porę roku.

Skupianie się na fakcie, że musimy pracować, podczas gdy inni odpoczywają, tylko pogorszy nasz nastrój. Zamiast tego, wykorzystajmy kilka psychologicznych technik, które pomogą nam przetrwać ten nie najlepszy okres.

Wprowadźmy zmiany

O ile jest to możliwe, postarajmy zmienić swoje przyzwyczajenia na bardziej wakacyjne. Nie ma nic gorszego niż rutyna, więc nawet wprowadzenie małych modyfikacji naszego codziennego rytmu dnia sprawi, że poczujemy się lepiej. Dzięki drobnym zmianom czas wakacji stanie się dla nas wyjątkowy także w przypadku, gdy większość dnia spędzamy w biurze.

Zobacz: Przerwane wakacje >>

Część drogi do pracy pokonajmy piechotą, posprzątajmy stos zalegających na biurku dokumentów, a zamiast nich postawmy ładną ozdobę lub bukiet świeżych kwiatów. To wszystko sprawi, że poczujemy się bardziej wakacyjnie.

Rześki poranek

To, jak rozpoczynamy dzień, ma znaczący wpływ na nasz nastrój przez kolejne godziny. Jeśli wiemy, że w pracy czeka na nas dużo obowiązków, spróbujmy zrelaksować się rankiem. Posłuchajmy ulubionej muzyki, wykonajmy ćwiczenia przy otwartym oknie lub zróbmy cokolwiek innego, co wprowadza nas w pozytywny nastrój. Pamiętajmy również o zjedzeniu zdrowego śniadania, przyrządzonego najlepiej z sezonowych produktów.

5 minut przerwy

Okres urlopowy wiąże się zazwyczaj z nieobecnością większości zespołu. Oznacza to, że osoby pozostające w pracy muszą przejąć obowiązki odpoczywających współpracowników. Należy jednak pamiętać, że ludzki organizm nie jest w stanie pracować wydajnie przez długi czas. Z tego powodu pomimo nadmiaru zadań do wykonania pamiętajmy, aby robić sobie krótkie przerwy, podczas których damy przede wszystkim odpocząć oczom i na nowo skoncentrujemy się na wykonywanych czynnościach.

Zobacz: Bilet w jedną stronę >>

Jeśli to możliwe, zadbajmy o elastyczny czas pracy. Zostańmy w jeden dzień dłużej, aby inny móc spędzić z rodziną lub przyjaciółmi.

Nowy nabór

Lato to też dobry czas na rekrutację pracowników. W niektórych firmach to czas o wiele spokojniejszy niż miesiące kończące rok. Mamy wtedy więcej czasu, aby wprowadzić nowe osoby do naszej firmy. Wakacje to też okres, w którym wielu studentów szuka możliwości zdobycia swojego pierwszego doświadczenia zawodowego. Praktykanci mogą pomóc nam w niektórych zadaniach, które musimy wykonywać za kolegów.

Dom to nie praca

Jeżeli nie chcemy, aby okres wakacji stał się dla nas koszmarem, powinniśmy bardzo dobrze planować swój czas pracy. Wszystkie przewidziane na dany dzień zadania wykonajmy w biurze. Dzięki temu popołudnie stanie się dla nas czasem relaksu, podczas którego chociaż na chwilę będziemy mogli zapomnieć o zawodowych sprawach.

Chwytaj dzień

Niewątpliwą zaletą letnich miesięcy są wyjątkowo długie dni. Dzięki temu nawet spędzając 8 godzin w pracy, popołudnie możemy spędzić w aktywny sposób. To dobry czas, aby zacząć uprawiać jakiś sport. Możemy biegać, jeździć na rowerze, rolkach czy chodzić na basen. Te czynności nie tylko poprawią nasze samopoczucie, ale jeszcze pozytywnie wpłyną na stan zdrowia.

Weekendowe wakacje

Dwa dni wolnego w tygodniu mogą stać się namiastką prawdziwych wakacji. Nie spędzajmy więc weekendu oglądając telewizję. Zamiast tego wyjeźdźmy za miasto, w jakieś ciche miejsce, gdzie wraz z przyjaciółmi odpoczniemy od zgiełku, lub po prostu – urządźmy grilla. Dzięki temu nabierzemy energii na kolejne dni, które przyjdzie nam spędzić za biurkiem.

Poznajmy miasto

Wakacje w domu nie muszą oznaczać zmarnowanego czasu. Wolne chwile po pracy lub w weekendy to doskonała okazja, aby lepiej poznać miasto, w którym żyjemy. Często bowiem pracujemy z dala od swoich rodzinnych stron. Odwiedźmy więc miejsca, do których zazwyczaj przyjeżdżają turyści. Spacerując, możemy przyłączyć się do grup wycieczkowych i dzięki opowieściom przewodnika poznać wiele ciekawych historii związanych z miastem.

Poza sezonem

Jesienny wyjazd na wakacje wcale nie musi być gorszy niż letni odpoczynek. Lipiec i sierpień to okres, w którym wszystkie wakacyjne miejsca oblegają turyści. Wszędzie jest tłoczno, a ceny są kilkakrotnie wyższe niż poza sezonem. Z tego powodu, gdy termin naszego urlopu przypada na wrzesień czy październik, z pewnością dostaniemy okazję spędzić go o wiele spokojniej. Dodatkową zaletą jest to, że kiedy wszyscy inni zapomną już o swoich wakacjach, my będziemy dopiero odpoczywać.

Zobacz: Porządki przed urlopem >>

Według psychologów lato nie jest najlepszym momentem na odpoczynek. To właśnie wtedy z powodu dużej ilości światła mamy najwięcej energii oraz chęci do działania. Odpoczynku potrzebujemy zdecydowanie bardziej w momencie przesilenia jesiennego, podczas którego wiele osób sygnalizuje pogorszenie nastroju. Urlop przypadający na ten czas potraktujmy więc jako coś pozytywnego, co pomoże nam nabrać energii na resztę krótkich i nieprzyjemnych dni.

~KB

Źródła:

rp.pl | praca.wp.pl | praca.egospodarka.pl

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x