Smartfony podbijają serca nie tylko samych Polaków ale i Europejczyków. Według badań GFK Polonia (2012r.) liczba zakupionych smartfonów w Europie wzrosła w porównaniu z rokiem 2011 aż o 67 procent! Popularność tych urządzeń idzie w parze z dynamicznym rozwojem technologii mobilnych, które coraz śmielej wkraczają do biur pracowników. Wraz z nimi do drzwi pukają nowe zagrożenia.
Na początek warto zacząć od dobrej wiadomości. Umiejętne korzystanie z technologii mobilnych nie tylko ułatwia życie prywatne, ale także zawodowe. Dzięki nim, firmy mogą działać efektywniej i przez to podnosić swoją konkurencyjność. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej systemów i programów dostępnych jest także z poziomu tabletu czy telefonu – Zdecydowaliśmy się przystosować system V-Desk do działania w wersji mobilnej, ponieważ otwiera to przed użytkownikami nowe możliwości, korzystne z biznesowego punktu widzenia – tłumaczy Dariusz Jarczyński dyrektor operacyjny PrimeSoft Polska. Programy, które są dostępne w wersji mobilnej powodują, że praca może praktycznie całkowicie oderwać się od pomieszczenia biurowego. Zarządzanie firmą w trakcie delegacji jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak w napływie entuzjazmu nie wolno zapomnieć o środkach ostrożności, które pomogą uniknąć przykrych niespodzianek.
Nie pozwól na to trojanom
Największym koszmarem właścicieli przedsiębiorstw jest sytuacja w której dochodzi do wycieku poufnych danych. Prawie zawsze oznacza to poważne konsekwencje prawne i finansowe. Zagrożenie wyciekiem istniało jeszcze długo przed smartfonami, jednak należy zauważyć, że korzystanie z mobilnych urządzeń, stanowi dodatkowy kanał potencjalnego przecieku. Według danych przedstawionych przez Kaspersky Lab 1/3 Europejczyków przechowuje na smartfonach swoje poufne dane. Między innymi dlatego należy uważać na to jakie aplikacje ściągamy na telefon. Wiele z nich kusi swoim wyglądem i funkcjonalnością, ale nie powinno to usypiać naszej czujności. Szczególną uwagę powinny budzić pozwolenia o które prosi aplikacja w czasie jej instalacji. Czy naprawdę możemy pozwolić jej na dostęp do bazy kontaktów? Gra może nie być warta świeczki, zwłaszcza jeżeli to służbowy smartfon. Dane z firmowego telefonu mogą być łakomym kąskiem dla wrogiego oprogramowania. Szkoda by padły ofiarą wirusa. Bezpieczeństwo telefonu zwiększy także instalacja mobilnego antywirusa. Który będzie najlepszy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednak można posiłkować się rankingami cyklicznie prezentowanymi przez grupy badawcze. W ostatnim raporcie zaprezentowanym przez AV Comparatives (2012) największą skutecznością (98-100%) mogły pochwalić się m.in. Avast, Ikarus, TrustGo czy Kaspersky.