Ahoj przygodo! Plecaki spakowane, kremy z filtrem zakupione, wystarczy dotrzeć tylko na miejsce wypoczynku i można cieszyć się dwutygodniowymi wczasami all inclusive. Wielu z nas po miesiącach ciężkiej pracy marzy jedynie o tym, by móc beztrosko wylegiwać się na plaży, są też tacy, którzy wolą aktywny wypoczynek – poznawanie nowych kultur, zwiedzanie okolicy, uprawianie sportów, na które w ferworze zawodowej walki nie mamy czasu. Co do jednego wszyscy jesteśmy zgodni – egzotyka jest super, ale po wakacjach chcemy bezpiecznie wrócić do domu.
Przymusowy urlop
Kiedy w 2010 roku upadł Orbis na klientów innych biur podróży padł blady strach. Zapoczątkowało to rzeczywiście falę bankructw, które jednak nie dziwiły zbytnio pracowników tej branży. Zaufanie do touroperatorów drastycznie zmalało, turyści zaczęli się zastanawiać jak nie dać się zwieść specjalistom od marketingu i co może dać gwarancje powodzenia tak ryzykownego przedsięwzięcia jak wakacje zagranicą. Kochamy wypoczynek i każdy z nas chciałby móc przedłużyć sobie urlop. Co innego, gdy jesteśmy więźniami egzotycznej wyspy na końcu świata, bo nasze biuro zamknęło się w połowie naszych wczasów.
Ministerstwo ma dość
Upadek 15 biur podróży w zeszłym roku wymusił wiele nieprzewidzianych operacji. Na sprowadzenie turystów do kraju zabrakło niemal pół miliona złotych. Kolejne kilkanaście tysięcy może być potrzebne na ewentualne roszczenia. Spowodowało to wprowadzenie wyższych gwarancji turystycznych. Problem w tym, że wielu małych biur na to nie stać. Może to być więc początek ich końca.
Komu zaufać?
Aby sprawdzić rzetelność firm turystycznych należy oprzeć się na szczegółowych danych finansowych. Okazuje się, że obroty to nie wszystko. Istotna jest również liczba klientów i wysokość sum gwarancyjnych. Nie musimy jednak dłubać w liczbach – zajął się tym już branżowy dwutygodnik „Wiadomości Turystyczne”, który opublikował ranking firm, z którymi warto bez stresu udać się na wakacje:
1. Itaka (obroty firmy w 2011 r. w mln zł: 1 100,22)
2. TUI Poland (obroty firmy w 2011 r. w mln zł: 489,07)
3. Rainbow Tours (obroty firmy w 2011 r. w mln zł: 438,96)
4. Neckermann (obroty firmy w 2011 r. w mln zł: 263,50)
5. Alfa Star (obroty firmy w 2011 r. w mln zł: 245,68)
6. Wezyr Holidays (obroty firmy w 2011 r. w mln zł: 209,29)
7. Sun & Fun (obroty firmy w 2011 r. w mln zł:175,00)
8. Ecco Holiday (obroty firmy w 2011 r. w mln zł:169,52)
9. Trade & Travel (obroty firmy w 2011 r. w mln zł:141,00)
~DAR
Źródło: biznes.onet.pl, podróże.pl, pb.pl