Woda to nasz najcenniejszy skarb. To z niej „wyszło” życie i możemy na co dzień normalnie funkcjonować. Niestety nie doceniamy jej wagi na co dzień. Jej ilość na naszej planecie jest stała i niezmienna od wielu setek lat. Natomiast populacja ludzi ciągle wzrasta. W świecie gdzie jest nas 7 mld musimy racjonalnie zarządzać jej zasobami. Często zapominamy, że ujęcia wody pitnej nie są naszą własnością, dzielimy ją z wieloma innymi gatunkami. Gwarantuje to równowagę w środowisku naturalnym. Zaburzenie tej homeostazy w gospodarce hydrologicznej, może spowodować ogromne zmiany w wielu dziedzinach biznesu.
WODA – w biznesie
Woda w biznesie kojarzy się nam z dużym niebieskim baniakiem postawionym gdzieś w koncie naszej firmy. Spotykamy się tam, aby napić się i chwile pożartować w nieregulaminowych przerwach. Innym kojarzy się bardziej z auto-myjnią pod naszym domem, lub rachunkiem z wodociągów, którego nikt nie lubi otrzymywać. Jednak woda ma o wiele większe znaczenie niż nam się wydaje. Woda w każdym biznesie jest ważna. Nie tylko w rolnictwie, hodowli ryb czy elektrowniach wodnych. W biurze programistów, call center nawet w serwerowni jest niezbędna do pracy. Niebawem to ona, a nie ropa, będzie dyktowała ceny na światowych rynkach. Niestety jeśli chodzi o przyszłość naszego kraju w tej perspektywie, Polska pozostanie na marginesie ekonomiczno-społęcznym.
Problem Polski
Nasz kraj boryka się z wieloma problemami związanymi z rozszerzającym się pustynnieniem. Przez brak planu, co do zarządzania akwenami wodnymi zostaliśmy ulokowani na równi z Egipską gospodarką wodną. Może stanowić to dla nas ogromny problem. Nikt z nas nie zna realnej ceny pozyskania wody pitnej. Nasze instalacje pochodzą z przed wielu lat, a stacje uzdatniania są bardzo prymitywne. Po transformacji ustrojowej masowo rzuciliśmy się na wszytko co plastikowe. Doprowadziło to idiotycznej stacji gdzie ludzie kupują wodę butelkową o gorszej jakości niż ta płynąca w ich własnym kranie. Paradoksalne jednak jest to, że produkcja 1 lira „mineralki” wymaga zużycia 3 litrów wody.
Niejednokrotnie z niedowierzaniem obserwuje ludzi strojących dziwaczne miny podczas rozmowy o wodzie. Po usłyszeniu informacji, że każdy z nas dziennie zużywa jej 578 litrów, dzieje się nagle coś dziwnego. Kiedy dowiadujemy się o tym, każdy pyta … CO !? JA !?. Tak !. Każdy z nas zużywa 578 litrów. Skąd wzięła się ta liczba?. Chociażby z naszego obiadu. Produkcja kilograma ziemniaków zużywa 500 litrów wody. Kilogram wołowiny na naszym talerzu to już 16 000 litrów wody. Wynika z tego, że im lepsze życie wiedziemy tym wzrasta zużycie wody na jednego obywatela.
E-commerce i woda
Nikt z nas nie spodziewał by się tak dużych powiązań wody z biznesem e-commerce. Jednak woda jest obecna wszędzie. Wyobraźmy sobie budynek serwerowni, w której zabrakłoby klimatyzacji. Niespełna kilka minut pracy w takich warunkach wiąże się z przegrzaniem się maszyn. Musimy zwrócić tutaj uwagę na to, że klimatyzatory przemysłowe wykorzystują wodę do chłodzenia powietrza. Przy zwiększonej absorpcji temperatury wzrasta jej zużycie. Przez to koszty utrzymania serwerów rosną wprost proporcjonalnie. Innym przykładem jakim możemy się posłużyć jest woda w elektrowniach. Służy jako chłodziwo oraz napędza turbiny parowe. W zakładach energetycznych mamy do czynienia ze stałą stratą wody. W tym przypadku wzrost cen będzie nieunikniony. Wpłynie to na kolejne sektory – produkcja światłowodów i podzespołów. Pomijamy tu koszty utrzymania biura przez dostarczenie pracownikom wody pitnej.
Wzrost zapotrzebowania na ten surowiec rośnie. Z drugiej strony generujemy też ogromną ilość zanieczyszczeń wody. Ten problem poruszymy w kolejnym artykule.
Nasze uzależnienie od wody nie było do tej pory postrzegane w taki sam sposób jak istnienie współczesnej cywilizacji bez prądu. Jednak już niebawem przerwy w dostawach wody mogą powodować przestoje produkcyjne w wielu dziedzinach. Możemy temu zapobiec – jedynie dzięki rozsądnemu planowaniu zużycia wody pitnej.
Dla porównania :
1 kg prażonej kawy- 21 000 litrów
1 kg wołowiny – 16 000 litrów
1 kg wieprzowiny – 4800 litrów
1 kg kurczaka – 3 500 – 5 700 litrów
1 kg sera żółtego – 5000 litrów
1 kg chleba – 1300 litrów
1 litr kawy – 1120 litrów
1 litr mleka – 1000 litrów
1 kg pszenicy – 900 – 2000 litrów
1 litr wina – 960 litrów
1 litr soku jabłkowego – 950 litrów
1 kg ziemniaków – 500 – 1500 litrów
1 litr piwa – 300 litrów
1 litr herbaty – 120 litrów
1 litr wody w plastikowej butelce – 3-4 lit
~MP
źródło: wyborcza.pl , pah.org.pl, thinkwater.com.au