Każdy z nas miał okazję obserwować biznesmenów, artystów, naukowców, którzy odznaczali się niezwykłymi zdolnościami w jakiejś dziedzinie. O takich ludziach mówimy, że mają talent lub, że urodzili się z jakąś umiejętnością. Czy sukcesy są uwarunkowane genetycznie? Czy możemy coś osiągnąć jeśli nie otrzymaliśmy od losu żadnego wyjątkowego daru? Okazuje się, że możemy. 

Geny czy nauka? 

Rzeczywiście może być tak, że część z nas po prostu rodzi się z określonymi uzdolnieniami. Pocieszające jest, że każdy z nas ma coś, w czym jest naprawdę dobry. Jednak żaden talent nie doprowadzi nikogo na szczyt jeśli nie będzie stale rozwijany. Mozart wprawdzie świetnie grał na fortepianie, ale to surowa i wymagająca szkoła jego ojca Leopolda zrobiły z niego prawdziwego wirtuoza.

Motywacja

Cudowne dziecko nie zawsze ma ochotę rozwijać swój talent. W dorosłym życiu też wiele sytuacji rzuca nam kłody pod nogi. Dlatego tak ważny jest nie tylko upór, ale także wsparcie bliskich. Niektórych mobilizuje do walki również możliwość rywalizacji z innymi. Nie jest również prawdą, że w pewnym wieku człowiek uczy się wolniej – przy dobrej motywacji możne przecież przenosić góry.

Strategia

Wbrew pozorom nigdy nie jest tak, że ktoś uzdolniony po prostu wykonuje perfekcyjnie swoje zadanie, niemalże od niechcenia. Tak naprawdę każda droga do sukcesu ma swoją strategię i kolejność zadań, której trzeba się trzymać, niezależnie od tego czy chodzi o malarstwo czy o prowadzenie firmy. Sęk w tym, że czasem właściciele takiego talentu zupełnie sobie tego nie uświadamiają.

Modelowanie

Do czego może nam się to przydać? Warto obserwować osobę, która w jakiejś dziedzinie robi na nas wrażenie. Będzie ona naszym modelem. Następnie przyjrzyjmy się co robi, jak się zachowuje i jakie wyznaje poglądy. Badania wykazały, że powtórzenie dokładnej sekwencji działań skutkuje osiągnięciem podobnych wyników. Aby odnieść sukces należy więc „skopiować” system osoby, która jest dla nas wzorem. Na tym właśnie polega modelowanie. Ważne by nie usiłować być kimś innym, a jedynie powielać określone umiejętności. Nie ma bowiem ludzi doskonałych. Jeśli chcemy być jak Michael Jordan – bierzmy pod uwagę, że duże znaczenie odgrywają również fizyczne predyspozycje, stan zdrowia i styl życia. Mimo to, jeśli jedna osoba jest w stanie coś zrobić to każdy może się tego nauczyć, więc nie ustawajmy w dążeniu do doskonałości i rozwijajmy swoje pasje ucząc się od najlepszych.

~DAR

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x