Szkół uczących coachingu jest wiele. Oferowane przez nie dyplomy coacha i uprawnienia do uczenia innych, zwłaszcza za spore kwoty, kuszą wielu nie tylko młodych ludzi. Ale przede wszystkim dają nadzieję na coś jeszcze – przepis na szczęśliwe życie, które będzie można przekazać dalej. Po skończonym kursie często okazuje się, że mimo optymizmu i wielu cennych umiejętności początkujący coach nie potrafi odnaleźć się na rynku i zacząć na nich zarabiać realne pieniądze. 

Coaching daje nieograniczone możliwości, ale nonsensem jest wybieranie ich na chybił trafił lub kierując się aktualnymi trendami. Najbardziej efektywny (i dla prowadzącego, i dla jego klientów) będzie wtedy, kiedy zajmiemy się po prostu tym, co prywatnie najbardziej lubimy, na czym się znamy i co sprawia nam przyjemność. Najbardziej popularne obecnie ścieżki rozwoju to:

  • coaching rodzicielski – przygotowujący przyszłych rodziców do wypełniania czekającej na nich roli oraz do świadomego wpierania swojego dziecka i bycia dla niego coachem. Taki coaching skupia się na wyznaczaniu celów i pomocy dziecku w rozwijaniu siebie bez rywalizacji z innymi.
  • coaching sportowy – rozpoznaje mocne i słabe strony sportowca w odniesieniu do danej dyscypliny sportu, uczy koncentracji, a także radzenia sobie z konkurencją i zmniejszania emocjonalnych kosztów związanych z ewentualną porażką.
  • coaching kariery – nie doradza, a raczej wspiera klienta w rozpoznaniu swoich aspiracji, kwalifikacji i sytuacji w jakiej się znajduje. Ma to pomóc rozwinąć cechy i umiejętności potrzebne do właściwego pokierowania swoją karierą.
  • coaching biznesu – skierowany jest do właścicieli firm i managerów, ale także osób na niższych stanowiskach lub takich, które prowadzą bądź dopiero planują własny interes. W większych korporacjach często zajęcia coachingu biznesowego odbywają się w grupach dla pracowników jednego działu.
  • coaching w podróży – mylony często z coachingiem podróży, który polega na zaplanowaniu wraz z klientem wyjazdu. Ten jednak odbywa się już w trakcie podróży, obejmuje przygotowanie na doświadczenie nowych kultur i warunków życia i możliwość sprawdzenia się w nich.
  • coaching relacji – pomaga w utrzymywaniu prawidłowych relacji z samym sobą oraz innymi, w poszanowaniu wzajemnej wolności.
Każdy coach może oczywiście mieć dużo węższą specjalizację, niemalże jak w każdym zawodzie – są dentyści lubujący się w wyrywaniu zębów mądrości, jak i trenerzy, którzy zajmują się coachingiem osób rozwiedzionych, niepełnosprawnych lub tych z nadwagą.

Zawód coach

Warto pamiętać o tym, że coach nie musi mieć wcale specjalistycznej wiedzy na temat, którym będzie się zajmował. Owszem niekiedy się ona przydaje, ale coach nie jest nauczycielem dla swoich klientów, nie przyjmuje również pozycji autorytetu czy uzdrowiciela ma jedynie pomóc im dotrzeć do odpowiedzi na pytania, która tak naprawdę tkwi w nich samych. Doskonałym przykładem obrazującym tę partnerską relację jest coaching sportowy. Osoba, która trenuje skoczka narciarskiego w osiąganiu coraz lepszych wyników nie musi być wielokrotnym mistrzem świata w tej dziedzinie.

Im bardziej wąskie zainteresowania tym łatwiej jest dotrzeć do grupy potencjalnych klientów. Zwykle można ich znaleźć na tematycznych stronach internetowych, warto również wejść we współpracę z portalami, które mogą nas do nich doprowadzić. Ale internet to nie wszystko. W każdym większym mieście organizowane są seminaria i konferencje wielu środowisk, które są doskonałą organizacją do aktywnego uczestnictwa, a co za tym idzie zaprezentowania siebie i swoich dokonań kolegom po fachu. Często prowadzi to do nawiązania biznesowych kontaktów, a w efekcie do polecania innym.

Kolejną możliwością jest nawiązanie stałej współpracy z firmami, jeśli w spektrum naszych zainteresowań znajduje się na przykład biznes. Nawet te mniejsze firmy zaczynają dostrzegać potencjał swoich pracowników i wiedzą, że warto w nich inwestować. Trzeba więc wypracować klarowną wizję korzyści jakie pracodawca osiągnie i nie zrażać się odmowami. Coaching jest branżą z ogromnymi perspektywami, a zatrudnienie trenera może być już niedługo tak samo pożądane jak zatrudnienie firmowego prawnika.

 ~DAR

Źródła: coaching.focus.pl, thecoaches.pl,

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x